E premte, 10 Korrik, 2020
29 C
Tirana

Nishani: Rama po zbaton formulën e Lanës në Durrës

Më të lexuarat

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

“Çdo veprim i njëanshëm do të përbënte prishje të marrëveshjes”, PD i përgjigjet Ramës

Partia Demokratike i ka kthyer përgjigje ftesës së kryeministrit Rama, i cili u shpreh i gatshëm për të arritur konsensus me opozitën jashtë parlamentare....

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Ngjela: Me lista të hapura, Sokol Olldashi e rrëzon sërish Bashën nga PD

Avokati i njohur, Spartak Ngjela, shprehet se korrupsionit të lartë shtetëror po i vijnë tre kërcënime: reforma në drejtësi, reforma antikorrupsion dhe reforma e...

Pandemia/ Italia mbyll kufijtë me 13 vende

Ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranza, ka publikuar listën e 13 vendeve me të cilat Italia do të mbyllë kufijtë. Në listën e publikuar nga...

Ishte shpallur i humbur, kryebashkiaku gjendet i pajetë në një mal

Kryebashkiaku i kryeqytetit të Koresë së Jugut, Park Won-soon, është gjetur sot i pajetë nga policia pak orë pasi u shpall i humbur. Ishte vajza...

Ndihen lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Paraditen e sotme janë ndjerë lëkundje tërmeti në Ersekë. Tërmeti ishte me magnitudë 3.2 të shkallës rihter. Epiqendra e këtij tërmeti ka qenë rreth 18...

Shqipëria do të mbyllet sërish? Rama flet për gjendjen kritike në vend

Rama foli sot në konferencën për mediat, në lidhje me situatën e rënduar nga koronavirusi. Pyetja që bëjnë më shpesh qytetarët lidhet me faktin...

Xhemi Shehu largohet nga “Top Channel”

Moderatorja simpatike e ekranit, Xhemi Shehu, është larguar nga "Top Channel". Pak kohë më parë u përfol për një largim të mundshëm të trupës...

Ish-presidenti Bujar Nishani ka sulmuar kryeministrin Rama, lidhur me situatën pas tërmeteve. Teksa e cilëson si kryepërgjegjës të problemeve madhore që vuajnë shqiptarët, Nishani thotë se Rama po ndjek në Durrës të njëjtën skemë që ndoqi me pastrimin e Lanës.

Në komentin e tij të radhës, ai shkruan se klientët e Bashkisë të asaj kohe u angazhuan në prishjet e paligjshme të buzë Lanës, e më pas u shpërblyen me blloqet e betonit.

Në analizën e tij, ai shprehet më tej se në rastin e Lanës, ky korrupsion solli katastrofën urbane dhe sociale në Tiranë. Duke qendruar në të njëjtën linjë, Nishani shton më tej se paratë e shqiptarëve mblidhen nga taksat që rriten e shtohen përditë. Dhe që të përdoren përsëri për shqiptarët, për nevojat e tyre. Por në regjimin e sotëm, paratë nuk shkojnë tek ata, por tek oligarkët.

Statusi

“Kërcënimi është vëllai i korrupsionit dhe që të dy pjella të Mafies” !

Kohët e vështira të pas-tërmetit po tregojnë edhe një herë më shumë sistemin, modelin dhe mekanizmin e mafies që është ndërtuar mbi këtë tokë.
Mu ashtu siç ishin ngritur mashtrimet e betonit të vjedhur për të zezën e shqiptarëve.
Kryepërgjegjësi i problemeve madhore që vuajnë shqiptarët sot, që nga varfëria e deri tek inekzistenca e shtetit përdori përsëri, siç bën çdo ditë e me këdo, dhunën e forcës së paligjëshme të pushtetit.
Kryepërgjegjësi i shërbimeve ndaj qytetarëve dhe vendit, ju kërkoi bisneseve private të pastrojnë falas dëmet e tërmetit sipas formulës së prishjeve dhe pastrimit të Lanës.
Kujtojmë fare mirë se klientët e bashkisë së asaj kohe u angazhuan në prishjet e shëmtuara dhe të paligjëshme të buzë Lanës e më pas u shpërblyen me xhunglën e betonit që ngritën si perandori të tyre cep më cep të Tiranës duke mos lënë mangut toka publike të parqeve, shkollave, kinemave të qytetit, pasurisë publike të shqiptarëve.
Kjo nuk është ndonjë zotësi qeverisëse, as kontribut vullnetarizmi por skemë e pastër mafie.
Të japësh 5 nga xhepi yt dhe të marrësh 100 nga xhepi i pasurisë së shqiptarëve nuk është filantropi por KORRUPSION !
Në rastin e Lanës, ky korrupsion i lindur pas pazarit të llojit mafioz, solli katastrofën urbane dhe sociale në kryeqytet, solli një xhungël betoni me pallate që plasën si mullarët e kashtës sapo ra tërmeti i parë.
Ky ishte modeli dhe shembulli si pjellë e mafias që pasurohej mbi pronat, të drejtat dhe financat e qytetarëve të thjeshtë.
Parimi i ndihmës e vullnetarizmit është një parim normal, i nevojshëm dhe mirënjohës moralisht.
Cilido që mundet dhe ka kapacitete duhet të kontribuojë vullnetarisht.
Por nuk mund të pranohen pazaret me fatkeqësitë nga njëra anë për të zhvatur pastaj pasuritë publike të shqiptarëve, nga ana tjetër.
Kur ky model ngrihet përmes kërcënimit të fuqisë së paligjëshme të pushtetit që të fitojnë përsëri oligarkët, atëhere nuk kemi solidaritet dhe shërbim të shtetit !
Kjo është Mafie !
Paratë e shqiptarëve ndaj mblidhen nga taksat që rriten e shtohen përditë.
Që të përdoren përsëri për shqiptarët, për nevojat e tyre e kur atyre duhet tu shërbehet në nevojë.
Por në rregjimin e sotëm, paratë nuk shkojnë tek ata por tek oligarkët.
Pse miliardat e konçensioneve kurruptive nuk përdoren sot për hallin e shqiptarëve ?
Ato nuk u përdorën as dje për të patur gati makineri, paisje, mjete e njerëz për shpëtimin e qytetarëve nga fatkeqesitë që mund të vijnë, por për pasurimin korruptiv të oligarkëve që ndajnë hajninë me pushtetarët.
Ndaj ato nuk mund të përdoren as sot kur populli është nën fatkeqësi.
Tek shohim e dëgjojmë sot kryepërgjegjësin që na flet për modelin e Lanës shohim se si historia nis të përsëritet.
Historia nis të përsëritet sepse mafia e betonit dhe pushteti i korrupsionit nuk u hetuan e nuk u dënuan.
Sot mafia dhe korrupsioni janë më të fortë se në kohën e Lanës.
Por sot janë edhe motivi edhe arsyeja më të fortë për ti shpartalluar.
Kot të shpresojnë se do ketë Dvoran ti shpëtojë !

Lexo edhe :   'Rama është në rrudhjen më të madhe elektorale', Manjani zbulon taktikat për ta nxjerrë fitues
Lexo edhe :   “Ndryshimi do ndodhë”, Lefter Maliqi zbulon marrëveshjen e fshehtë që do t’i kushtojë rëndë Ramës

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Dialogu me Serbinë/ Hoti tregon se kur mund të ndodhë takimi në Washington

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti është shprehur se takimi në Shtëpinë e Bardhë për dialogun me Serbinë, mund të ndodhë brenda disa javësh. I ftuar...

Britania e Madhe me protokoll të ri, nis testimet derë më derë

Autoritetet britanike kanë nisur një protokoll të ri, duke testuar banorët në zonat më të rrezikuara në shtëpitë e tyre. Nga kjo e premte ka...

Balla komenton raportin e Komisionit Evropian

Kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla ka komentuar përfundimet e raportit të KE-së, duke i cilësuar ato pozitive për vendin tonë. Përmes një...

Dëmet reale për Lulzim Bashën nga hapja e listave

Nga Mero Baze Përpara zgjedhjeve të gjithë përpiqën të krijojnë një fabulë për fitoren e zgjedhjeve, ndërsa Lulzim Basha përpiqet gjithnjë të bëjë gati një...

“Njëri Kryeministër dhe tjetri President”/ Rama sqaron të vërtetën e ofertës për Bashën

Kryeministri Edi Rama ka folur sërish lidhur me akuzat e bëra më herët sot nga kreu i PD-së, Lulzim Basha. Në deklaratën e sotme për...