E hënë, 19 Tetor, 2020
20 C
Tirana

Nga 12 tetori, Maqedonia e Veriut hap kufijtë me Kosovën

Më të lexuarat

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

Nga Butani tek Armenia: Kush janë 5 vendet më të çuditshme në botë

Çdo vend ka gjërat e tij të çuditshme. Dhe ndërsa nuk ka ndonjë parametër për të matur çuditshmërinë e një vendi, është e sigurt...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

Prindërit donin ta abortonin, famija shqiptare i shpëton jetën

Në rubrikën “Ka një mesazh për ty” tek E Diela Shqiptare ka qenë Isufi nga një fshat i Gjakovës i cili ka rrëfyer historinë...

E FUNDIT/ Aksident në autostradën Tiranë-Durrës, viktima ende në rrugë

Një aksident me pasojë vdekjen ka ndodhur pak minuta më parë në aksin Tiranë-Durrës, pranë Maminasit. Viktima ndodhet ende në rrugë. Durrës/Informacion paraprak Më datë 18.10.2020,...

Qeveria e Maqedonisë së Veriut, të martën ka miratuar propozimin e Komisionit për Sëmundje Infektive për hapjen e kufijve me shtetet e rajonit, pa testin PCR.

Testi virologjik me metodën PCR tregon nëse virusi është aktiv, duke analizuar strishot nga hunda dhe fyti.

Vendimi do të hyjë në fuqi më 12 tetor dhe përfshinë Kosovë, Shqipërinë, Serbinë dhe Malin e Zi.

Të hënën Ministria e Shëndetësisë, kishte njoftuar se propozimi i Komisionit për hapjen e kufijve është marrë bazuar në analizat epidemiologjike, sipas të cilëve për momentin nuk ka indikacione, apo numër të lartë të rasteve me COVID-19, që janë sjellë nga këto vende.

“Bazuar në të dhënat momentale, nuk ka rrezik për hapjen e kufijve. Në Bashkimin Evropian, lëvizja e qytetarëve bëhet pa testin PCR”, thuhej në njoftimin e Ministrisë së Shëndetësisë.

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ka bërë të ditur se vendimi për hapjen e kufijve – pa testin PCR – ka pasuar një nismë rajonale për lehtësira mes shteteve dhe duke marrë parasysh gjendjen thuajse të njëjtë epidemiologjike.

Lexo edhe :   Evropa vendos kufizime të reja kundër COVID-19, Australia lehtëson masat

“Bëhet fjalë për nismë rajonale, jo të Maqedonisë së Veriut pasi kemi një rajon të vogël ndërsa shifrat thuajse janë identike.Ne nuk duam të jemi të izoluar nga rajoni. Nëse rajoni është i hapur, edhe ne duhet, jemi shteti i vogël dhe i lidhur me rajonin”, ka deklaruar kryeministri Zoran Zaev.

Vendim të ngjashëm pritet të miratojnë edhe qeveritë e shteteve të rajonit që hapja e kufijve pa testin PCR të ndodhë njëkohësisht mes gjitha shteteve./REL/

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Patozi: Do dorëhiqem nëse ‘Bindja’ nuk arrin objektivat në zgjedhje

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi ka thënë se aleanca me PD dhe Lulzim Bashën, është e pamundur. Në studion e Report Tv, Patozi tha...

Kryediplomati grek vizitë në Tiranë, PDIU fton qytetarët në protestë

Ministri i jashtëm grek në Greqi, Nikos Dendias, pritet të mbërrijë nesër në Tiranë në kuadër të një vizite zyrtare. Teksa pritet të mbërrijë kryediplomati...

Gold Ag kritikon artistet që dalin zhveshur, i krahason me pulat e qentë

Gold Ag ka kritika të shumta ndaj artistëve të rinj që dalin zhveshur, ndërsa i ka krahasuar me pula e qen. Të shumta janë...

Të pabindur për maskat, ja sa gjoba vendosi policia gjatë 24 orëve të fundit

Pavarësisht rrezikut që përballen çdo ditë, ka ende nga ata qytetarë të cilët nuk binden. Maskën e mbajnë për të mos marrë gjobë, e...

Tregim mbi anijen në rërë

Nga: Frrok Çupi Ka qenë shkurt, ndoshta në gjysmën e muajit. Vjen lajmi se në Durrës po bëhej nami, familjet e oficerëve kishin kapur anijet...