E martë, 7 Dhjetor, 2021
8.5 C
Tirana

Nëndrejtori i ISHP-së: Presim rritje të rasteve me Covid-19 në janar

Projeksionet e Institutit të Shëndetit Publik parashikojnë që kurba e të infektuarve me Covid-19 pritet të rritet sërish sapo të kalojnë festat.

Në një intervistë për Tv Klan, nëndrejtori i Institutit të Shëndetit Publik, Dritan Ulqinaku, thotë se ende nuk e kemi kaluar fazën e vështirë të pandemisë.

“Shpresojmë shumë që festat e fundvitit të mos ndryshojnë shumë parashikimet e bëra. Presim një lloj rritje të lehtë, ndoshta në fillim të Janarit, por nuk presim një boom rastesh”, tha ai.

Shkak sipas specialistëve është mosrespektimi i masave nga qytetarët.

“Padiskutim që ne bëjmë gjithë sensibilizim për mosgrumbullime, mosfestime, por që realiteti shpeshherë tregon ndryshe”, tha Ulqinaku.

Alarmin e ngritur në Britani për mutacionin e ri të Covid, ekspertët nuk e shohin me shqetësim në Shqipëri. Mjeku Dritan Ulqinaku thotë se mostrat e Covid do të dërgohen në Londër për analiza, pasi ky variacion nuk mund të kapet në laboratorin e ISHP.

“Ne një sasi të caktuara të mostrave të Covid që rezultojnë pozitiv këtu i transportojmë për Angli sepse aty bëhen analizimet e duhura. Nuk kemi arsye që ne të kemi një laborator të sigurisë apo sigurisë së 4 që kërkohet në këtë rast”.

Mutacioni i ri i Covid ka të njëjtat shenja klinike si Sars-Cov-2 , por virusi përhapet shumë më shpejt se Covid-19.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

S’ka më sekrete/ Ja kur do të mbahet Festivali i 60-të i Këngës në RTSH

Edicioni i 60-të i Festivalit të Këngës në Radio Televizionin Shqiptar do të përfcillet LIVE për publikun shqiptar në mbrëmjet e 27,28 dhe 29...

Ekzekutimi i ish-deputetit, bashkëshortja nxjerr emrat dhe ndryshon dëshminë

Natalina Ujka, bashkëshortja e biznesmenit shkodran Pashko Ujka, ka treguar për grupin hetimor se personat me të cilët bashkëshorti i saj ka pasur konflikte...

Misteret e pazgjidhura të Luftës së Dytë Botërore

Ne të gjithë i duam misteret, dhe Lufta e Dytë Botërore siguroi shumë të tilla. Shkalla e madhe e luftimeve dhe e taktikave të tokës së djegur, solli...

Ish-banori i “Big Brother”: Donaldi nuk është fitues, mes çiftit s’ka dashuri

Ish-banori i “Big Brother”, Adi Pojana, teksa ishte i ftuar në studion e “Shqipëria Live”, ka komentuar lidhjen e shumëpërfolur mes Donaldit dhe Beatrix. Për...

“Shkelje financiare”, arrestohet presidenti i klubit italian

Presidenti i një prej klubeve të Serisë A është vënë në pranga, për shkelje financiare mes të cilave edhe deklarimin e falimentit të kompanive...