E martë, 7 Dhjetor, 2021
8.5 C
Tirana

Ish-sulmuesi i Kukësit, golashënuesi i 9-të në botë për vitin 2020

Një vit i jashtëzakonshëm ky 2020 për sulmuesin e Ballkanit, Mirlind Daku, i cili ka realizuar plot 25 gola në këtë vit kalendarik.

Sipas “KickOff.com”, sulmuesi kosovar renditet në 10 lojtarët që kanë realizuar më shumë gola në botë. Një arritje e madhe kjo jo vetëm për Dakun por edhe për futbollin kosovar në tërësi.

Sezonin e kaluar, Daku ishte pjesë e Kukësit, por pa arritur të shkëlqejë, duke u larguar më pas drejt Ballkanit, ku po kalon një formë të jashtëzakonshme.

LISTA E PLOTË E GOLASHËNUESVE MË TË MIRË TË VITIT 2020 –

10. Ahmal Pelegrino25 gola (Kristansund, Norvegji)

9. Mirlind Daku25 gola (Ballkani, Kosovë)

8. Rauno Sapien26 gola (Floria Talin, Estoni)

7. Ramiro Roka26 gola (Munisipal, Guatamala)

6. ÇIro Imobile, 27 gola (Lacio, Itali)

5. Kasper Junker27 gola (Bodo-Glimt, Norvegji)

4. Mikael Olunga28 gola (Kashiva, Japoni)

3. Marsel Hernandez30 gola (Kartagines, Kosta Rika)

2. Robert Levandovski32 gola (Bajern Mynih, Gjermani

1. Kristiano Ronaldo33 gola (Juventus, Itali)

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

S’ka më sekrete/ Ja kur do të mbahet Festivali i 60-të i Këngës në RTSH

Edicioni i 60-të i Festivalit të Këngës në Radio Televizionin Shqiptar do të përfcillet LIVE për publikun shqiptar në mbrëmjet e 27,28 dhe 29...

Ekzekutimi i ish-deputetit, bashkëshortja nxjerr emrat dhe ndryshon dëshminë

Natalina Ujka, bashkëshortja e biznesmenit shkodran Pashko Ujka, ka treguar për grupin hetimor se personat me të cilët bashkëshorti i saj ka pasur konflikte...

Misteret e pazgjidhura të Luftës së Dytë Botërore

Ne të gjithë i duam misteret, dhe Lufta e Dytë Botërore siguroi shumë të tilla. Shkalla e madhe e luftimeve dhe e taktikave të tokës së djegur, solli...

Ish-banori i “Big Brother”: Donaldi nuk është fitues, mes çiftit s’ka dashuri

Ish-banori i “Big Brother”, Adi Pojana, teksa ishte i ftuar në studion e “Shqipëria Live”, ka komentuar lidhjen e shumëpërfolur mes Donaldit dhe Beatrix. Për...

“Shkelje financiare”, arrestohet presidenti i klubit italian

Presidenti i një prej klubeve të Serisë A është vënë në pranga, për shkelje financiare mes të cilave edhe deklarimin e falimentit të kompanive...