E mërkurë, 20 Janar, 2021
2 C
Tirana

BE, shpërndahen sasitë e para të vaksinave

Sasitë e para të vaksinave për koronavirusin kanë mbërritur tashmë nëpër vendet e Bashkimit Evropian dhe autoritetet po përgatiten të bëjnë imunizimet e para tek njerëzit më të ekspozuar duke filluar nga e diela.

Vaksinat e krijuara nga kompanitë Pfizer dhe BioNTech u shpërndanë me kamionë nëpër depo të premten dhe të shtunën herët. Ato u dërguan nga një qendër prodhimi në Belgjikë përpara Krishtlindjeve.

Shpërndarja e vaksinave shënon një moment shprese për një kontinent që përfshin disa nga vendet më të prekura të botës, si Italia dhe Spanja, apo të tjera si Republika Çeke, të cilat e shmangën valën e parë, por që përhapja e virusit në vjeshtë i vuri sistemet e tyre shëndetësore përballë një prove të rëndë.

Sasitë e para, megjithatë, janë të kufizuara në vetëm 10,000 doza maksimum për shumicën e vendeve. Vaksinimi masiv pritet të fillojë në janar.

Secili vend do të vendosë vetë se kush do të marrë vaksinat e para, por të gjithë po u japin përparësi personave më të ekspozuar ndaj virusit.

Të marra së bashku, të 27 vendet anëtare të BE-së kanë patur deri tani të paktën 16 milion raste me koronavirus dhe më shumë se 336,000 vdekje.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Gol i “çmendur” në Angli, portieri shënon nga porta në portë

Portieri i Njuport, Tom King, në Ligën e Dytë angleze, ka shënuar një gol të çmendur ditën e sotme, që po bën xhiron e...

Vr*sja e Santos, dëshmitari: Ekzekutori më drejtoi armën, polici u fsheh

Në grahmat e fundit, bankieri përpiqet me sa mundet ti largohet rrezes së armës siç duket nga kamerat e sigurisë. Por, vrasësi dukej një...

Polemikat për WhatsApp dhe frika për privatësinë e të dhënave

Shumë përdorues e braktisën WhatsApp-in, pasi ai e ndryshoi politikën e tij të privatësisë. Shqetësimet se të dhënat e tyre mund të përfundojnë në...

Zhdukja e biznesmenit italian, gazetarja tregon bisedën me partneren shqiptare

Gazetarja Klodiana Lala ka rrëfyer se vetë ajo ka folur me partneren e biznesmenit të zhdukur italian, Davide Pecorelli. E ftuar në “Open”, Lala u...

Sondazhi/ Opozita fiton Tiranën më 25 Prill, PD rritje krahasuar me 2017-ën

Opozita e Bashkuar del fituese në zgjedhjet e 25 Prillit sa i përket qarkut të Tiranës. Ky është rezultati i sondazhit të parë  të “Notto...