E enjte, 6 Gusht, 2020
26 C
Tirana

Ndoka i turret Ramës: Mos merr për kot

Më të lexuarat

‘Bejruti qytet fantazmë’/Babai fsheh fëmijën poshtë tavolinës, prifti tmerrohet gjatë meshës

Pamje të rënda janë shpërndarë në media, duke demostruar momente prekëse sesi e përjetuan njerëzit shpërthimin në kryeqytetin libanez. Në një video të postuar...

“E bëmë për nderin e familjes, vinte tek e afërmja jonë”, vëllezërit zbardhin konfliktin me taksistin 71-vjeçar

Vëllezërit Shera kanë pranuar vrasjen e taksistit 71-vjeçar, ndërsa kanë thënë se ishin përpjekur që të zgjidhnin një konflikt. Dy vëllezërit Arsil dhe Sajmir Shera...

Bejruti u godit nga një raketë? Videoja që nxjerr fakte tronditëse

Autoritetet në Bejrut ende nuk e kanë të qartë plotësisht se çfarë e shkaktoi tragjedinë. Bëhet fjalë për më tepër se 130 të vdekur,...

Meta dekreton me shpallje 4 ligje të qeverisë

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar sot me shpallje 4 ligje të miratuara nga Kuvendi i Shqipërisë. Me anë të një njoftimi, Presidenca bën me dije...

Këta janë dy vëllezërit që vranë taksistin 71-vjeçar, ja çfarë iu gjeti policia gjatë kontrollit të befasishëm 

Arsil dhe Saimir Shera janë të dyshuarit kryesor për vrasjen e taksistit 71-vjeçar, Abdulla Budlla. Policia thotë se arrestuan 32-vjeçarin Sajmir Shera, i dënuar...

VIDEO/ Shpërthim masiv në Bejrut, shkatërrohen ndërtesa të tëra

Një shpërthim masiv ka tronditur ditën e sotme Bejrutin. Shpërthimi ka qenë aq i madh saqë ka shkatërruar ndërtesat që ndodheshin afër, duke ngritur...

Shqipëria regjistron bilancin më të rëndë që nga shpërthimi i pandemisë

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 6 viktima nga koronavirusi. Fatkeqësisht nuk e kanë fituar dot betejën...

Kosovë/ Në kulmin e pandemisë, infermierët dalin në protestë

Në kulmin e pandemisë, disa infermierë kanë dalë duke protestuar në Kosovë. “Kërkesa jonë, e drejtë dhe direkte është që nga 18 euro (për ndërrimin...

Imazhet satelitore tregojnë katastrofën e vërtetë të shpërthimit në Bejrut

Imazhet satelitore japin një pasqyrë më të qartë të shtrirjes së vërtetë të shkatërrimit në Bejrut pasi një depo e mbushur me kimikate të...

“Nuk e ka zakon malësori të tallet me vdekjen e dikujt”, qytetari bën ‘për një lek’ Berishën

Kreu i qeverisë Edi Rama, postoi disa vargje në rrjetet sociale, për të nderuar nënën e tij. Ish-kryeministri Sali Berisha akuzon Ramën, që nuk...

Kryetari i Partisë Demokristiane të Shqipërisë, Nard Ndoka, i ka dedikuar një shkrim kryeministrit Rama, ndërsa me ironi e cilëson edhe si shpëtimtarin e kombit.

Ai e këshillon Ramën që të mos bëjë rolin e shefit, e ti shtypë të gjithë me këmbë. Duke parashtruar çështjen se vendi ka nevojë për një qeveri që të garantojë paqe sociale e shpresë për të gjithë, ai ngre pikëpyetjet në lidhje me sjelljen e Ramës.

Duke e krahasuar me diktatorin Enver Hoxha, Ndoka thotë se Rama do të ndërtojë lagje të tëra të reja, mrekulli në 3D. Duke qëndruar në të njëjtën linjë, kreu i Partisë Demokristiane shprehet se kryeministri nuk e kupton se Enveri kishte ndërmarrje, kishte vullnetar të detyruar dhe shtetin diktatorial të centralizuar.

Statusi

Z. Rama mos merr për kot!
Vendi ka nevojë për një qeveri, që të garantojë paqe sociale, besim e shpresë për të gjithë.
Po shohim kryeministrin “post tërmet”, që po përpiqet të shembë, miklojë e hipnotizojë këdo që i del përpara. Madje thellë-thellë, sikur tërmeti i erdhi si “dhuratë nga qielli”. Kështu po sillet, i mërzitur në dukje, por i kënaqur shumë në egon e tij vrastare. Mori përpara gazetarët dhe median kritike, deri në portalin e fundit, shkeli me këmbë të vetët, ministra e kryetar bashkish, për t’ju treguar se Ai është “shpëtimtari i kombit”, paralizoi Opozitën përfaqësuese, dhunoi e fyeu mizorisht mbetjet e saj në Kuvend që po i shërbejnë akoma edhe sot.

Njësoj, si Enveri dje, edhe Rama sot, do të ndërtojë lagje të tëra të reja, mrekulli në 3D. Nuk e kupton akoma, se Enveri kishte ndërmarrje, kishte vullnetar të detyruar dhe shtetin diktatorial të centralizuar. Por çfarë ke ti, o ditëzi? Ti as ke shtet, as ke vullnetar, as ke buxhet, as ke ide, as ke moral. Pra, në fakt, nuk ke asgjë, por ke një mendje djallëzore, perverse deri në trishtim dhe të rrezikshme për të gjithë të tjerët. Ti ke arritur të mbijetosh mbi gërmadhat e shtetit, por kjo nuk është zotësi, as zgjuarsi, por brutalitet shtetëror.

Ti ke arritur të mbijetosh, përballë Presidentit, Opozitës, ndërkombëtarëve, qytetarëve, sepse ti ke shembur çdo urë institucionale, edhe pse ti për vete ke mbetur në kënetë, i zhytur në llum. Ti, Edi Rama nuk e meriton këtë luks anadollaku, duke respektuar fatkeqësinë kombëtare, viktimat e tërmetit, tmerrin e familjeve shqiptare, ti mendon se të erdhi dita, që të vazhdosh të na qeverisësh edhe mbi kufoma, mbi rrënoja, mbi institucione, mbi media duke i vënë këmbën tënde të madhe korruptive të shkretës Shqipëri.

Qytetarët nuk të besojnë më as lëmoshat e tyre, ndaj edhe të përbuzin, ndërkombëtarët ta kanë hequr vizën, ndaj nuk të konsiderojnë më, institucionet të janë shkërmoqur, ndaj hakmerresh ti me to, kush të del në krah apo përpara. Ke falimentuar more shok, politikisht, moralisht, si drejtues e menaxher, si arrogant e bejtexhi, je në hapin tënd.

Lexo edhe :   Liga Profesioniste bojkoton kampionatin e ri, ja kushtet për qeverinë pas mbledhjes në FSHF
Lexo edhe :   Qeveria e re e Maqedonisë së Veriut në dorë të shqiptarëve

Vazhdo talle popullin tënd, tallu me varfërinë e padijen që kultivove kudo. Tallu more shok, kështu ke bërë gjithmonë, kur ishe i ri në bordurat e Hotel Dajtit, kur katunarët kalonin përpara teje dhe sot po bën të njëjtën gjë, po tallesh sërish me to, por sot në gërmadhat e fatkeqësisë së tyre. Ti nuk ndalon, kjo tashmë u vërtetua botërisht, por a duhet Opozita të të tregojë vendin? Shpresoj dhe besoj se po. Qytetarët nuk kanë faj, Zoti jo që jo, por keqqeverija jote dje dhe tallja dramatike sot, janë kthyer në një makth për Kombin tonë.

Tërmeti të gjeti në luftë me Opozitën, në luftë me Presidentin, me Bundestagun Gjerman, me Europën në tërësi. Na ra ky mort dhe të gjithë pushuan, respektuan kodin e zisë, të tragjedisë, të solidaritetit, të përgjegjësisë, të ndihmës, ndërsa ti u talle me të gjithë, shkelmove çdo kod e rregull. Kur po bëje dorëzimet politike, fap u kthjellove, sapo ndërrove brekushet e mbushura nga tërmeti, vazhdove fushatën “post tërmet”, duke na treguar të gjithëve sepse ti kurrë nuk ndryshon, as në të mirë, as në krizë as në katastrofë!

Lulzim Basha tregoi maturi e përgjegjësi, dhimbje e burrëri, qytetari e largpamësi, respektoi Institucionin e Opozitës, respektoi kodin e shqiptarëve, respektoi qytetarët në katastrofë, por respektoi edhe Institucionet e Shtetit përfshirë edhe kryeministrin. Bravo deri këtu, kjo është diferenca, ky është dallimi. Por nga sot duhet të funksionojë sistemi, llogjika, institucionet, drejtësia, emergjenca civile, rendi, bashkitë etj etj. Të gjitha këto nuk arrihen me këtë qeveri dhe me Edi Ramën kryeministër, shkaktari i të gjithë këtyre që përmendëm.

Ndaj duhet Qeveri kujdestare, të pranuar nga i gjithë faktori politik shqiptar e partnerët ndërkombëtare, zgjidhje të krizës dhe katrastofës së tërmetit, zgjidhje të krizës politike, rikthimin e autoritetit ligjor për Bashkitë, etj. Sot është domosdoshmëri një axhendë kombëtare, të mbështetur dhe të pranuar nga të gjithë. Kjo është zgjidhja, paqe sociale, besim e shpresë per të gjithë, per të përmbyllur pasojat e fatkeqësisë së tërmetit dhe krizën e thellë politike, ekonomike, morale e institucionale. Nëse Edi Rama, Lulzim Basha dhe të tjerët pas tyre, nuk do të arrijnë sot të dalin mbi veten, mbi egot personale e partiake, do të mbahen mend gjatë për keq, madje dikush prej tyre, si më i urryeri pas Enver Hoxhës. Me besimin dhe shpresën e reflektimit të thellë, qytetar, politik, njerëzor, institucional dhe kombëtar nga të gjithë!

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kitara e “Mbretit” shitet në ankand për shifrën rekord

Kitara akustike Martin D-18 e vitit 1942 e “Mbretit” të muzikës rock and roll Elvis Presley u shit në ankand për 1.32 milionë dollarë. Elvis...

Rregullat dhe oraret e reja për kalimet në Greqi/ Policia jep detajet

Ashtu sikurse autoritetet greke njoftuan më herët, pikat e kalimit kufitar me Shqipërinë do t’u nënshtrohen rregullave dhe orareve të reja. Policia e Shtetit njofton...

Vështirësitë e një familjeje që ndeshet me rrezikun e dëbimit nga banesa

Kongresi amerikan po përpiqet të sigurojë fonde për të parandaluar humbjen e shtëpive për ata që kanë humbur vendet e tyre të punës për...

Përfshihet nga flakët një fasoneri në Skrapar

Së fundmi, një fasoneri në qytetin e Skraparit është përfshirë nga flakët. Ende nuk janë bërë të ditura shkaqet e zjarrit. Punonjësit, të alarmuar, janë larguar...

“Unë e lajmërova për humbjen e babait, CR7 luajti dhe shkëlqeu të nesërmen”

Trajneri i njohur Luis Felipe Scolari ka rrëfyer publikisht reagimin e Cristiano Ronaldos, kur i tregoi se babai i tij ka ndërruar jetë. Scolari tregon...