E mërkurë, 15 Korrik, 2020
18 C
Tirana

“Asnjë nga kandidatët nuk ishin të duhurit”, Artan Hoxha befason me deklaratën

Më të lexuarat

“Mund të kemi 600 raste në ditë”, Brataj i përgjigjet Dashos

Shefi i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, i ka kthyer përgjigje ekspertit të Shëndetit Publik, Erion Dasho, pas deklaratës së bërë nga ky i fundit...

I riu rrezikon burgun për një bombol, prokurori ‘kyç’ gojën (VIDEO)

Emisioni “Stop” ka trajtuar këtë të martë një histori të çuditshme nga Korça. Kostandin Beqirllari ka një biznes familjar që ka të bëjë me...

VIDEO/ Shkupi “pushtohet” nga flamujt shqiptarë një ditë para nisjes së votimeve

Maqedonia e Veriut po mban sot fazën e dytë të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare. Ditën e sotme do të lejohen të votojnë vetëm të...

Ndyshimet kushtetuese/ Rama mesazh të fortë Metës dhe Bashës

Kreu i qeverisë, Edi Rama, ka komentuar me anë të disa postimeve në Twitter, ndryshimet e miratuara sot në Komisionin e Ligjeve. Po kështu...

Zbulohet çfarë pritet të ndodhë nesër me Hashim Thaçin

Siç duket, Zyrës së Prokurorit të Specializuar në Hagë nuk i kanë mjaftuar dy ditë për të përfunduar intervistën me Presidentin e Kosovës, Hashim...

“Nuk ka qenë e thjeshtë ta bindja”, Pëllumb Pipero zbulon si është njohur me bashkëshorten

Ndryshe nga sa e kemi parë këto muaj, në krye të detyrës për të qënë pranë qytetarëve të infektuar me COVID-19, mjeku Pëllumb Pipero...

“Do paguajmë të gjithë banorët”/ Rama: Nis dhënia e granteve në Tiranë

Kryeministri Edi Rama njoftoi sot se ka nisur shpërndarja e granteve për banesat e dëmtuara në Tiranë, nga tërmeti i 26 nëntorit. Ai theksoi se...

“Mendoni për të nesërmen”, Manastirliu poston foton e pacientit në terapi intensive

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, i bën thirrje të rinjve që të tregojnë më tepër përgjegjshmëri, duke respektuar masat ndaj pandemisë. Ajo ka ndarë me...

Italia e mbyllur për shqiptarët deri në fund të korrikut

Çdo shtet ka marrë masat drastike, në lidhje me izolimin e rasteve të infektuar, e po kështu bllokimin e kufijve që situata të mos...

Mori leje dhe nuk u kthye më në burg, kush është shqiptari që u arrestua dje në Greqi

Policia greke arrestoi dje shtetasin shqiptar, Agim Margegaj, pasi nuk u kthye në burg pas lejes disa ditore për të qëndruar jashtë. Margegaj rezulton me...

Gazetari Artan Hoxha ka kometuar zgjedhjen e Olsian Çelës në krye të Prokurorisë së Përgjithshme, dhe largimin e Arta Markut. Në studion e “Abc News” gazetari Artan Hoxha argumentoi pse asnjë nga kandidatët që ishin për tu zgjedhur kryeprokuror, nuk ishte i duhuri.

Ai deklaroi se Prokurori i Përgjithshëm sot ndihet i kërcënuar, dhe kërkon mbrojtje, “asnjë nga tre kandidatët nuk është i duhuri për tu zgjedhur Prokuror i Përgjithshëm”, tha Hoxha.

“Pres nga Prokurori i ri të tregojë se është një lider, dhe është i aftë të kthejë besimin e qytetarëve te organi i akuzës. Sfida e tij më e madhe sot është trupa e Prokurorisë, sepse sot ato u ngjajnë emergjencave civile.

Prokurori i zgjedhur duhet të motivojë këtë trupë prokurorësh që ka në dispozicion. Duhet t’jua bëjë të qartë që ky vend nuk ka mënyrë tjetër shpëtimi”, tha Hoxha.

Më tej ai shton se prokurorët që nuk kanë kaluar Vettingun, janë një nga arsyet që kanë sjellë dështimin e shumë çështjeve. Ai propozoi që Çela të bëjë një filtrim të drejtuesve të prokurorëve që ka në dispozicion. Po kështu, të zgjedhë ekipin e tij me kë duhet të punojë.

“Prokuroi i zgjedhur ditën e sotme Olsian Çela duhet të bëjë një filtrim të drejtuesve të prokurorëve që ka në dispozicion. Ai duhet të zgjedhë ekipin e tij me kë duhet të punojë”, tha më tej ai.

Artan Hoxha i është drejtuar Olsian Çelës me një apel të qartë, ku ky i fundit duhet t’ia bëjë të qartë mazhorancës dhe gjithë klasës politike që të mos guxojnë të fusin hundët te detyra e tij. “Urgjentisht duhet të hartojë një strategji komunikimi me qytetarët. Duhet ta bëjë punën e Prokurorisë transparente”.

Mazhoranca dhe opozita e re në Kuvend bashkuan votat, dhe me 101 vota pro 2 kundra 10 abstenim, ku Çela u miratua kryeprokurori i ri.

Ai do të zëvendësojë në këtë detyrë Arta Markun. Çela kërkoi hapur e pa frikë një mbështetje për një mandat që do i ndryshojë, sipas tij, faqen e drejtësisë në Shqipëri.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Qeveria ka gati skenarin e dytë/Manastirliu: Pritet rritje e të infektuarve

Qeveria po bëhet gati për skenarin e dytë të COVID-19. Këtë e bëri me dije Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu në “Real Story”. Ajo...

Fshehja pas betejës proceduriale, dhe jo cilësisë së ndryshimeve kushtetuese

Nga: Mero Baze Presidenti Ilir Meta ju shmang përsëri komenteve për cilësinë e ndryshimeve kushtetuese, lidhur me reformën zgjedhore. Në një deklaratë të tij, përmes...

Aplikacioni më i shkarkuar bie në të gjithë botën, miliona përdorues nuk dërgojnë dot mesazhe

Një prej aplikacioneve më të përdorura në mbarë botën, WhatsApp, ka shfaqur probleme mbrëmjen e sotme. Lajmërimi është përcjellë në Twitter, ku përdoruesit kanë treguar...

“Ceremoni falas nëse e regjistronte si të vdekur nga pandemia”, Sazan Guri plas skandalin

Në kohën kur Ministrja e Shëndetësisë apelon që të gjithë të ndërgjegjësohen, pasi Infektivi po përballet me një fluks edhe të moshave të reja,...

Ngjarje e rëndë në Tiranë, 36-vjeçari bie aksidentalisht nga kati i katërt

Një 36-vjeçar me inicialet E.L., ka rënë aksidentalisht sot nga ballkoni i katit të katërt. Policia e Tiranës njofton se ngjarja ka ndodhur në...