E shtunë, 28 Mars, 2020
11 C
Tirana

Prapaskenat/ Artan Hoxha tregon pse se nuk u rizgjodh Arta Marku

Lexo edhe ...

Juventus mer vendimin për pagat e lojtarëve

Lojtarët dhe trajneri i ekipit të parë heqin dorë nga një pjesë e pagës. Kursimi... 90 milion euro. Juventus është skuadra e parë italiane që...

Vetëvendosje kërkon zgjedhje të jashtëzakonshme pas koronavirusit

Lëvizja Vetëvendosje tha të shtunën se deklaratat e presidentit të Kosovës Hashim Thaçi për këshillime me partitë politike për formimin e qeverisë së re,...

Rama: Ata që shajnë e mallkojnë do t’i mohojnë ato që thonë sot

Kryeministri Edi Rama ka shpërndarë në Facebook një video përmes së cilës tregon se aksioni humanitar për të ndihmuar njerëzit në nevojë në këto...

30 mjekë dhe infermierë drejt Italisë/ Meta: Mirënjohje dhe krenari

30 mjekë dhe infermierë shqiptarë janë nisur ditën e sotme në drejtim të Italisë, e cila prej javësh është gjunjëzuar nga koronavirusi. Qeveria shqiptare ka...

Për gazetarin Artan Hoxha, mënyra si u zgjodh Arta Marku para 2 vitesh, u politizua që në fillim. “Mënyra se si punoi dhe rezultatet që dha puna e saj, nuk të linte zgjidhje tjetër përveç faktit që duhej një drejtues i ri”, u shpreh gazetari në studion e “Abc News”. Sipas tij, Arta Marku nuk i rezistoi dot presionit. Duke bërë një analizë të përgjithshme të situatës, ai tha se vendi ynë ndodhet në një situatë jo normale në sistemin e drejtësisë. Në fokus solli korrupsionin në administratë.

“Shqipëria ndodhet në një situatë jo normale në sistemin e drejtësisë. Kemi korrupsion në administratë, pandëshkueshmëri të personave politikë. Prokurori i Përgjithshëm duhet të administrojë trupën e prokurorëve, ne na duhet një lider. Gara u ngushtua me kaq pak emra. Shumë emra të mirë vendosën për të mos hyrë në garë, sepse nuk e përballonin dot presionin”, tha Hoxha.

Olsian Çela është Prokurori i Përgjithshëm i Shqipërisë, me mandat 7-vjeçar. Ai bëhet drejtuesi i parë i kësaj Prokurorie me mandat të plotë, pas nisjes së Reformës në Drejtësi.

Çela mori në Kuvend 101 vota pro, 2 kundër dhe 8 abstenim, duke lënë pas Fatjona Memçajn dhe Arta Markun. Kjo e fundit mbajti postin e Kryeprokurores për 2 vite, pasi mori drejtimin e organit qendror të akuzës në dhjetor të 2017-ës, vetëm me votat e socialistëve.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Juventus mer vendimin për pagat e lojtarëve

Lojtarët dhe trajneri i ekipit të parë heqin dorë nga një pjesë e pagës. Kursimi... 90 milion euro. Juventus është skuadra e parë italiane që...

Vetëvendosje kërkon zgjedhje të jashtëzakonshme pas koronavirusit

Lëvizja Vetëvendosje tha të shtunën se deklaratat e presidentit të Kosovës Hashim Thaçi për këshillime me partitë politike për formimin e qeverisë së re,...

Rama: Ata që shajnë e mallkojnë do t’i mohojnë ato që thonë sot

Kryeministri Edi Rama ka shpërndarë në Facebook një video përmes së cilës tregon se aksioni humanitar për të ndihmuar njerëzit në nevojë në këto...

30 mjekë dhe infermierë drejt Italisë/ Meta: Mirënjohje dhe krenari

30 mjekë dhe infermierë shqiptarë janë nisur ditën e sotme në drejtim të Italisë, e cila prej javësh është gjunjëzuar nga koronavirusi. Qeveria shqiptare ka...

Kosovë/ Shkon në 90 numri i të prekurve nga koronavirusi

Autoritetet në Kosovë kanë pohuar se janë konfirmuar 2 raste të reja me koronavirus, duke e çuar numrin total të të infektuarve në 90. Instituti...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT