E shtunë, 11 Korrik, 2020
21 C
Tirana

Ndaj Sorecës po shfryn dufi i revolucionit të dështuar!

Më të lexuarat

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Shqipëria do të mbyllet sërish? Rama flet për gjendjen kritike në vend

Rama foli sot në konferencën për mediat, në lidhje me situatën e rënduar nga koronavirusi. Pyetja që bëjnë më shpesh qytetarët lidhet me faktin...

Ndihen lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Paraditen e sotme janë ndjerë lëkundje tërmeti në Ersekë. Tërmeti ishte me magnitudë 3.2 të shkallës rihter. Epiqendra e këtij tërmeti ka qenë rreth 18...

Xhemi Shehu largohet nga “Top Channel”

Moderatorja simpatike e ekranit, Xhemi Shehu, është larguar nga "Top Channel". Pak kohë më parë u përfol për një largim të mundshëm të trupës...

PS do të bashkëpunojë me LSI? Majko flet për koalicionet

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, i ftuar në "Repolitix", ka shmangur pyetjen nëse  Erion Veliaj do të jetë pasardhës i Edi Ramës. Ministri zgjodhi...

Ishte shpallur i humbur, kryebashkiaku gjendet i pajetë në një mal

Kryebashkiaku i kryeqytetit të Koresë së Jugut, Park Won-soon, është gjetur sot i pajetë nga policia pak orë pasi u shpall i humbur. Ishte vajza...

Nga: Mero Baze

Të gjithë ata që mund ta kishin sinqerisht kauzën e Teatrit, prej fillimit të saj, kanë marrë një fitore të rëndësishme, dhe ajo lidhet me përfaqësinë e Bashkimit Evropian në Tiranë.

Ish ambasadorja Romana Vlahutin, aq shumë e sulmuar nga opozita, ishte e vetmja që me ndërhyrjen e saj i dha një fitore të rëndësishme kauzës së Teatrit, duke detyruar qeverinë, të tërheqë ligjin që parashihte prokurim direkt për fituesin dhe rikthimin e garës.

Kryebashkiaku Veliaj, madje ia mori për ters në atë kohë ndërhyrjen ambasadores Vlahutin, pasi tërheqja ushqeu protestat dhe ato pas asaj, i mori nën kontroll të plotë PD.

Por Bruskeli i qëndroi fort detyrimit të qeverisë për garë dhe e futi çështjen e garës për Teatrin në axhendën e vet.

Opozita e përshëndeti fillimisht ndërhyrjen e Bruskelit, me shpresë se do ta mbante ndezur protestën.

Pastaj u harrua dhe Teatri dhe ligji, pasi filloi “revolucioni” që do t’u jepte ose gjithçka, ose asgjë.

http://www.gazetatema.net/2018/09/19/pd-nuk-di-ke-te-mbroj-teatrin-apo-be/

Pasi dështoi me “revolucionin” për djegien e mandateve dhe mos hyrjen në zgjedhje, Lulzim Basha u rikthye para Teatrit, tashmë për të luajtur “Teatrin” e vet politik.

Dhe ka viktimizuar të vetmin ambasador të Perëndimit në Shqipëri që i ka dhënë kuptim kauzës së Teatrit, ambasadorin e Bashkimit Evropian në Tiranë.

http://www.gazetatema.net/2018/09/10/be-i-shpeton-te-gjithe-pervec-teatrit-te-vjeter/

Ambasadori Soreca, duke qenë përfaqësues i Bashkimit Eropian në Tiranë, është këtu për të mbrojtur vendimet e Brukselit për çdo çështje dhe vendimi i Brukselit për Teatrin, është i pasqyruar në një rekomandim me shkrim të Bashkimit Evropian, për të cilin Lulzim Basha ka bërtitur “Fitore” kur është bërë.

Një vit më pas Bashkimi Evropian nuk ka ndërruar qëndrim, por ka ndërruar vetëm ambasador dhe ambasadori Soreca është duke mbrojtur qëndrimin e Bashkimit Evropian.

Lexo edhe :   Një propozim që çliron frikën nga listat e hapura
Lexo edhe :   Debat i keqkuptuar, nga identifikimi i Shqipërisë me komunizmin

Sulmet e pacipa ndaj tij, vijnë nga fakti, se tani për PD është më i rrezikshëm qëndrimi i Brukselit, se sa qëndrimi i qeverisë.

Qëndrimi i Brukselit i heq qeverisë të drejtën e një ligji pa garë për ndërtimin e Tetarit, duke i hequr kështu dhe një argument opozitës. Por Brukseli e ka bërë rekomandimin për ndërtimin e një Teatri të ri qysh në fillim.

Por Lulzim Basha në këto ditë vape, kur është duke dorëzuar bashkitë që premtoi se do t’i mbante me forcë, ka nevojë urgjente për një “armik” të jashtëm dhe ka gjetur ambasadorin Soreca, i cili i prish atij Teatrin politik që po luan para shqiptarëve.

As ambasadori Soreca, as Brukseli dhe asnjë zë nga Bashkimi Evropian nuk kanë lëvizur nga asgjë që kanë bërë me shkrim një vit më parë.

E vetmja gjë që ka ndryshuar nga një vit më parë, është dështimi i revolucionit të Lulzim Bashës dhe nevoja për një Teatër politik që të mos merren njerëzit me dështimin e tij. Dhe duke sulmuar ambasadorin Soreca, opozitarët e Lulzim Bashës shfryjnë me këtë rast dufin ndaj Perendimit që i katandisi të dalin sërish para Teatrit, aty ku e lanë para nisjes së “revolucionit”.

Dhe kanë të drejtë! Po të mos ishte qëndrimi i BE përmes ambasadorit Soreca, qëndrimi i SHBA, përmes ambasadës në Tiranë dhe qëndrimi i OSBE përmes ambasadorit Borchart, tani do ta kishim harruar Teatrin se mund të numuronim viktimat e revolucionit të 30 Qershorit. Tani thjeshtë numurojmë orët e Lulzim Bashës.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mbyllet me barazim derbi Partizani-Tirana

Derbi i sotëm Partizani-Tirana u mbyll me rezultatin 1-1. Kjo ndeshje nuk dhuroi shumë cilësi në fushën e lojës dhe ishte mjaft e pazakontë, pasi...

Shtimi i rasteve të reja/ Bino sugjeron mbylljen e fundjavave

Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP, Silva Bino, ka folur rreth rritjes së numrit të viktimave dhe të prekurve nga koronavirusi. Në një...

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Nga e hëna mbyllet sërish transporti urban

Kryetar i Shoqatës Kombëtare të Transportit Qytetas, Rixhin Qosja thotë se shërbimi i transportit urban do të ndërpritet sërish ditën e hënë. Në një prononcim...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...