E diel, 20 Shtator, 2020
26 C
Tirana

NATO ka ende rëndësi, por nuk ka udhëheqjen e duhur

Më të lexuarat

EMRI/ Arrestohet 34-vjeçari që ekzekutoi Emiljano Ramazanin dhe Regis Runajn

Një 34-vjeçar ka rënë sot në prangat e policisë, pasi akuzohet se është porositësi dhe ekzekutuesi i dy vrasjeve të ndodhura në muajin korrik...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

FOTO/ Arrestohet këngëtarja shqiptare në Morinë, ja çfarë iu gjet në makinë

Policia Kufitare në Morinë ka arrestuar ditën e sotme këngëtaren e njohur shqiptare, Fjolla Morina. Bëhet me dije se këngëtarja nga Kosova është kapur me...

Mesdheu Lindor/ Macron mesazh në gjuhën turke për Erdogan

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka deklaruar se është pro dialogut mes Greqisë dhe Turqisë për Mesdheun Lindor. Përmes një postimi në Twitter, Macron i ka...

Bilanci/ Regjistrohet numër i lartë viktimash gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë...

Zbardhet shkaku i sherrit të dhunshëm me 1 të vdekur e 2 të plagosur në Durrës

Janë zbardhur detaje të reja nga ngjarja e rëndë që ndodhi në Durrës, ku i vrarë mbeti 39-vjeçari Armando Baboçi dhe u plagos djali...

Deputeti kapet nga kamerat duke parë video erotike në parlament

Deputeti tajlandez, Ronnathep Anuwat, është filmuar nga kamerat duke parë një video me pullë të kuqe në Parlament. Mediat në Tajlandë shkruajnë se deputeti kishte...

Durrës: Vranë babain dhe plagosën të birin, 5 të arrestuar e 3 në kërkim

  Policia e Durrësit ka zbardhur ngjarjen e djeshme në Durrës, ku pas të shtënave me armë mbeti i vrarë një 39-vjeçar dhe u plagos...

Vrau me thikë në zemër 33-vjeçarin pasi u zunë për rrugën, arrestohet autori i dyshuar në Durrës

Policia e Durrësit ka arrestuar autorin e dyshuar të ngjarjes së djeshme ku ndërroi jetë 33-vjeçari, Idajet Dulla. Ai është shtetasi Arbër Kote, 26-vjeç,...

U kap me armë në makinë, Fjolla Morina pranon autorësinë: Kisha harruar të ndërroja çantën

Këngëtarja Fjolla Morina, ka pranuar autorësinë e armës për të cilën u arrestua ditën e djeshme në doganën e Morinës në Kukës. Ajo ka...

Nga Bobby Ghosh “Bloomberg View”

Duhet të ishte festa e 70-vjetorit të themelimit të Organizatës së Traktatit të Atlantikut të Veriut. Por gjendja shpirtërore në samitin e liderëve të aleancës këtë javë në Londër, ishte çdo gjë tjetër veçse jo festive. Nuk duhet fshehur fakti, që NATO ndodhet në telashe të mëdha, madje të natyrës ekzistenciale.

Asgjë nuk e ilustroi këtë shqetësim më shumë, sesa reagimi ndaj mbrojtjes befasuese që Donald Trumpi i bëri aleancës. Nëse presidenti amerikan, më herët mosbesues ndaj NATO-s, do të kishte ndryshuar me zemër, ndoshta gjërat tek e fundit nuk do të ishin dhe aq të rënda.

Por Trumpi nuk kishte patur ndonjë ndryshim të tillë. Mbrojtja që i bëri së fundmi aleancës, ishte pak më shumë se sa një “shkop” retorik me të cilin deshi të “rrahë” presidentin francez Emanuel Makron, që pati deklaruar disa kohë më parë se NATO-s ka pësuar një “vdekje klinike”.

Meritë në këtë moment ka edhe Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, që ka bërë një punë mjeshtërore në menaxhimin e sjelljes së Trumpit, duke e përkëdhelur egon e tij. Stoltenberg tha se ishte meritë e Trumpit, rritja e shpenzimeve ushtarake nga shumë anëtarë të alencës.

“Udhëheqja juaj mbi shpenzimet e mbrojtjes, ka një ndikim real”- tha ai, duke bërë për vete presidentin amerikan. Por skepticizmi i Trumpit, u rishfaq shumë shpejt. Ai kritikoi shpenzimet e pakta në mbrojtje të Gjermanisë, kërcënoi me gjobë anëtarët që nuk përmbushin detyrimet, dhe nuk pranoi të zbatojë Nenin 5 të Traktatit të Atlantikut të Veriut, klauzola gjithëpërfshirëse që kërkon që grupi të mbrojë çdo anëtar të sulmuar.

Trump është Trump: Ka shumë gjasa që kur ai të shkojë në samitin e ardhshëm të NATO-s, të jetë dhe me i ashpër sesa “butësia” që tregoi në Londër. Dhe as aftësitë diplomatike të Stoltenbergut, nuk mund të maskojnë problemet thelbësore – filozofike dhe praktike – nga e cila vuan aleanca.

Këto probleme, shkojnë përtej krizave të mëhershme të përçarjes që ka pësuar NATO, siç është tërheqja e Francës në vitin 1966 nga komanda e integruar ushtarake, apo pushtimi që Turqia kreu në Qipro në vitin 1974, dhe përballja me Greqinë.

Lexo edhe :   Trump: Shpërndarja e vaksinave anti-covid nis 24 orë pas miratimit

Një arsye e rëndësishme pse NATO ka qëndruar në këmbë për 70 vjet me radhë, është perceptimi i zakonshëm i kërcënimit që vinte dikur nga Bashkimi Sovjetik, dhe së fundmi ngas Rusia. Por anëtarët më të rëndësishëm të aleancës, nuk bien më dakord për këtë.

Lexo edhe :   Nominimi i Trump/ Rama: Nuk më takon mua të përcaktoj rezultatin për Çmimin Nobel

Turqia po blen armë nga Moska, përfshirë sistemet anti-raketore që rrezikojnë mbrojtjen e NATO-s. Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, është më dyshues për synimet e SHBA-së sesa ato të Rusisë. Trump ka flirtuar me Putinin, duke kundërshtuar në çdo rast këshillat e gjithë komunitetit të tij ushtarak dhe të inteligjencës.

Makron ka në rastin më të mirë një qasje të dyfishtë. Nuk ka ndërkohë as edhe një konsensus mbi kërcënimet e tjera ndaj Perëndimit:terrorizmi, lufta kibernetike, Kina. Turqia dhe Franca, e kanë akuzuar njëra-tjetrën për strehimin e terroristëve. Ndarjet mbi Rusinë, e komprometojnë aftësinë e aleancës për t’u mbrojtur kundër sulmeve në internet.

Dhe disa anëtarë të NATO-s, e shohin Kinën më shumë si një burim parash, sesa një burim kërcënimi. Edhe nëse shumica e vendeve anëtare, do të ishin dakord mbi atë që përbën një kërcënim, kjo nuk do të thotë automatikisht se NATO është mburoja më e mirë.

Lufta kibernetike, kërkon qasje më të fshehta, sesa është e aftë të aplikojë aleanca, dhe kundër-terrorizmi kërkon një reagim të shpejtë, të zhdërvjellët, Dhe jo llojin e gjërave, që i lihen në dorë një burokracie gjigande shumëkombëshe. Mbajtja nën kontroll e Kinës, mund të kërkojë një NATO, ku ushtarakët evropianë do të luanin vetëm një rol të vogël.

Kjo s’do të thotë që aleanca nuk është më e rëndësishme. Ajo është e rëndësishme për të njëjtën arsye, që ishte edhe në kohën e themelimin e saj:kërcënimi i fuqishëm që vjen nga Moska. Bindja e të gjithë anëtarëve për këtë, dhe për të vepruar në përputhje me rrethanat, do të kërkojë shumë më tepër sesa dredhitë diplomatike të Stoltenberg. Ajo kërkon një udhëheqje politike të një rendi të lartë, dhe nga anëtarët më të fuqishëm të NATO-s. Asnjë gjë e thënë ose e bërë në Londër këtë javë, nuk sugjeroi se një udhëheqje e tillë është e afërt./ TIRANA TODAY 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vrau 34-vjeçarin se i zuri rrugën, Arbër Kote: Më qëlloi me grushte, mbrojta veten

Arbër Kote u arrestua sot si autori i vrasjes së 34-vjeçarit Idajet Dulla, ditën e djeshme në Durrës. Mësohet se autori ka thënë se...

PD: Mësuesit po shfrytëzohen si skllevër, qeveria të marrë masa

Eksperti i Arsimit në PD Ndriçim Mehmeti, deklaroi se mësuesit po shfrytëzohen si skllevër dhe se detyrohen të punojnë me 2, 3 dhe 4...

Balla nga asambleja e PS në Belsh: Hapja e listave tashmë është fakt, humbësit të heqin dorë

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Socialiste Taulant Balla ka marrë pjesë në mbledhjen e Asamblesë Socialiste të Belshit, në kuadër të takimeve organizative dhe...

“E akuzonte se ka 3-4 dashnore”, flet babai i të riut që tentoi vetëvrasjen në Fier

Lidhur me ngjarjen e djeshme ku Elton Meta ka kanosur me armë familjen e bashkëshortes së tij e më pas ka tentuar të vetëvritet...

Alarmante/ Rriten frikshëm shifrat e infektimeve në Francë

Shifrat në Francë vazhdojnë rritjen alarmante për shkak të koronavirusit. Vetëm në 24 orët e fundit janë regjistruar 13.498 raste të reja me Covid-19,...