E enjte, 3 Dhjetor, 2020
12 C
Tirana

Myftaraj: Si ShBA e shpëtoi Shqipërinë në 1948 nga gëlltitja prej Jugosllavisë

Më të lexuarat

“Je një shtrigë”, Rama nuk ia përton drejtoreshës së shkollës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar një tjetër shkollë në Durrës, e cila u rindërtua pasi u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të...

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

UEFA përzgjedh stadiumin ”Air Albania” për finalen e madhe europiane

Për herë të parë në histori Tirana dhe Shqipëria futet në hartën e zhvillimit të aktiviteteve më të mëdha europiane të futbollit. Edicioni i parë...

Nikollë Lesi: Rama ka blerë gazetarët VIP me thasë me euro, Gjekmarkaj shembull

Gazetari Nikoll Lesi, ka dalë në mbrojtje të kolegut të tij Agron Gjekmarkaj, për të cilin ka folur me superlativa. Në një shkrim në gazetën...

27 vite nga vrasja e Pablo Eskobar, trafikanti nr. 1 i të gjitha kohërave

Karrierën kriminale e nisi në rrugët e qytetit të tij Medelin, kur ishte adoleshent. Vidhte makina, gurrë varresh, cigare, apo rrëmbente njerëz në këmbim...

Kurohej në Turqi prej COVID-19, ja çfarë po ndodh me trajnerin Gega

Trajneri i Kukësit Skënder Gega, ia ka dalë të mposhtë koronavirusin dhe sot pritet të kthehet në Shqipëri. Tekniku i nënkampionëve të vendit, ka...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

Silva Bino: Nuk e kemi kaluar më të keqen, nesër mblidhemi me Komitetin Teknik

Shefja e epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino tha se nesër Komiteti Shëndetësor do të mbajë një mbledhje për tu njohur me...

Në Shqipëri do të nisin arrestimet “VIP”, ja mesazhi i fortë që erdhi nga BE

Nga: Spartak Ngjela E shihni se çfarë dëmi historik po i sjell Shqipërisë vonesa për eliminimin e korrupsionit të lartë shtetëror dhe ngritjen e një...

Gazetari Kastriot Myftaraj ka folur rreth çështjes së shumëpërfolur të mini-Shengenit, të cilën shumë personazhe të politikës e kanë quajtur si ‘Jugosllavinë e Re’

Gjatë emisionit të tij “Ju Flet Moska”, Myftaraj ka analizuar se si Shtetet e Bashkuara të Amerikës shpëtuan Shqipërinë nga bashkimi me republikën Jugosllave.

Sipas tij, Stalini i propozoi Jugosllavisë që të gëlltiste Shqipërinë në rrethin e saj. Ai shton se ishin bërë të gjitha përgatitjet që Shqipëria të bëhej republika e shtatë e Jugosllavisë.

“Këto ditë kur një nga temat e rëndësishme është ajo që ka të bëjë me nismën e vendeve të Ballkanit Perëndimor, për të cilën Presidenti i Serbisë Aleksandër Vuçiç nuk ngurron ta quajë me emrin e vërtetë Jugosllavia minus Kroacia dhe Sllovenia plus Shqipëria. Pra mburret se është krijuesi i Jugosllavisë së re. Pra këto ditë jemi pranë datës së 147 vjetorit të vdekjes së Presidentit amerikan Truman. Ka vdekur një ditë pas Krishlindjeve.

Lexo edhe :   ''Ngecin'' negociatat, BE: Shqipëria nuk ka përmbushur kushtet

Presidenti Truman është i lidhur me një ngjarje thuajse të panjohur shumë në historinë tonë por që del nga dokumentet dhe që e bën Trumanin që të jetë në një vend pranë Ëilsonit i cili dihet se shpëtoi Shqipërinë në vitin 1920 nga copëtimi. Trumani ka qenë Presidenti i ShBA-së në vitet 1945-1953.  Në vitin 1948, Stalini në bisedat që pati në Kremlin me udhëheqësit Jugosllav u tha hapur gëlltiteni Shqipërinë. Dhe siç dihet ishin bërë të gjitha përgatitjet që Shqipëria të bëhej republika e shtatë e Jugosllavisë”, deklaroi ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“S’kishim lekë për operacionin e mamit”, këngëtarja prek me historinë familjare

Këngëtarja Anxhela Peristeri ka ndarë me publikun disa çaste mjaft të vështira që ka kaluar në jetën e saj. Pavarësisht buzëqeshjes rrezëllitëse që na...

Komisioni i Venecias “fshin” mungesën e konsensusit opozitar për Kodin Zgjedhor

Nga: Mero Baze Komisioni i Venecias u ka rekomanduar partive politike në Shqipëri, të bashkëpunojnë për zbatimin e Kodit Zgjedhor, të miratuar së fundmi në...

Toka nuk gjen qetësi/Një tjetër tërmet i fortë godet Turqinë

Turqia shtrihet në një zonë me aktivitet të lartë sizmik. Mëngjesin e sotëm, Turqia është goditur nga një tërmet i fortë. Lëkundjet me magnitudë...

Bomba me telekomandë drejt Malit të Zi, kapen dy të rrezikshmit (VIDEO)

Në sajë të operacionit të koduar “Distanca”, janë vënë në pranga dy shtetas që tentuan të trafikonin drejt Malit e Zi dy bomba me...

Rudinës i ndodh e papritura, të ftuarit nuk paraqiten në momentin e fundit

Mihrije Braha dhe Naim Abazi ishin të ftuar në emisionin e Rudina Magjistarit, por për shkak të disa simptomave të Covid që Naimi ka...