E martë, 9 Mars, 2021
8 C
Tirana

BE vendos tre qëllimet e marrëveshjes pas Brexit

Kryenegociatori i BE-së, Michel Barnier, është shprehur se Bashkimi Evropian i ka vendosur vetes 3 qëllime në lidhje me marrëveshjen pas Brexit.

Sipas tij, BE synon që të ketë një marrëveshje deri në fund të vitit të ardhshëm në lidhje me marrëdhëniet e saj të ardhshme me Britaninë e Madhe.

“Rënia dakord dhe ratifikimi i një marrëdhënie pas Brexit deri në fund të vitit 2020, siç kërkohet nga kryeministri britanik, Boris Johnson, do të jetë një sfidë e madhe, por ne do të bëjmë gjithçka që mundemi, edhe nëse nuk do të mund të realizojmë gjithçka. Për çështjet ndërkombëtare, BE do të vazhdojë të angazhohet pozitivisht me Britaninë e Madhe, si në mënyrë bilaterale, ashtu edhe në forume globale, si OKB, OBT dhe G20.

Siguria do të jetë më problematike, sepse thjesht nuk është e mundur një bashkëpunim i së njëjtës shkallë për shkëmbimin e të dhënave me një vend të tretë, që është jashtë zonës së Shengenit.

Në fund, çdo marrëveshje e tregtisë së lirë duhet të parashikojë rregulla të drejta për standardet, ndihmën shtetërore dhe çështjet e taksave”, tha ai.

Sipas tij, nëse këto 3 qëllime arrihen do të thotë se të dyja palët do ta kenë shfrytëzuar në maksimum vitin e ardhshëm.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zbardhet lista e plotë e kandidatëve të PS për zgjedhjet e 25 prillit

Ka përfunduar mbledhja e kryesisë së Partisë Socialiste e cila zgjati për disa orë pasditen e sotme. Sekretari i Përgjithshëm i PS, Taulant Ball ka...

Zbardhet debati në Kryesinë e PS mes kryeministrit Edi Rama dhe Ditmir Bushatit

Zbardhet debati mes kryeministrit Edi Rama dhe ish-ministrit për Europën dhe Punët e Jashtme Ditmir Bushati në mbledhjen me dyer të mbyllura në Kryesinë...

Dalin emrat e parë nga PS/ Rama në Durrës e Vlorë, Majko i 19-ti në Tiranë

Dalin emrat e parë të kandidatëve për zgjedhjet e 25 prillit nga radhët e Partisë Socialiste. Mësohet se kryeministri Edi Rama do të kandidojë...

Zgjedhjet e 25 prillit, Facebook paralajmëron partitë politike

Platforma sociale, “Facebook” ka bërë një thirrje për partitë politike, duke u kërkuar atyre të jenë transparente për mënyrën se si do të financojnë...

Meta rikthehet në krye të LSI-së, nëse fiton Rama? Ja si përgjigjet Kryemadhi

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi, shprehet e bindur se opozita e bashkuar, në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit do të marrë...