Bota

Muaji i katërt i protestave në Irak, policia qëllon me armë protestuesit


               Publikuar në : 17:15 - 26/01/20 B H

Forcat irakiane të sigurisë kanë qëlluar ditën e sotme me armë protestuesit, duke lënë disa prej tyre të plagosur.

Mediat e huaja bëjnë me dije se forcat qëlluan në përpjekje për t’i shpërndarë ata, teksa disa të plagosur u shënuan në kryeqytetin e vendit Bagdad, si dhe qytetin Nasirija.

Protestuesit kërkojnë ndryshim të klasës politike, rritje të mundësive për punësim e kujdes shëndetësor, më shumë siguri si dhe dhënien fund të varfërisë ekstreme e korrupsionit që ka përfshirë vendin në shkallë të gjerë. Prej fillimit të protestave në muajin tetor të paktën 600 vetë janë vrarë dhe 20 mijë të tjerë janë plagosur.


Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT