E enjte, 26 Nëntor, 2020
2 C
Tirana

Mbretëresha i ka bërë ofertën Meghan “për të jetuar pa tituj” përpara dasmës

Më të lexuarat

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...

Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në vend

Pas ditësh të tëra me shifra rekord, Shqipëria ka regjistruar një ulje të ndjeshme të rasteve të reja dhe viktimave nga Covid-19 në 24...

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

”Mund të ruhet në temperatura -2 gradë”/ AstraZeneca: Ja sa kushton vaksina

Shumë shtete janë në garë për zbulimin e vaksinës efektive që do të luftojë koronavirusin, në një kohë që numri i të infektuarve po...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

Ndërron jetë legjenda argjentinase e futbollit, Diego Maradona

Një lajm i trishtë për botën e futbollit. Legjenda e Argjentinës, Diego Maradona ka ndërruar jetë në moshën 60-vjeçare. Pak ditë më parë, ai i'u...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

Studimi/ Ja cila është simptoma më e zakonshme e njerëzve të prekur nga Covid

Njohja e simptomave kryesore të koronavirusit, ka qenë thelbësore për të gjetur një trajtim mjekësor për pandeminë. Në fillim të shpërthimit të pandemisë, ekspertët paralajmëruan...

Uzuni i shënon Juventusit, shqiptari feston si Ronaldo (Video)

Myrto Uzuni ka befasuar Juventusin duke i dhënë avantazhin skuadrës së tij, Ferencvaros.  Sulmuesi shqiptar ka realizuar në minutën e 19-të të takimit që...

Mbretëresha e Britanisë ia ka ofruar lirinë për të jetuar pa tituj përpara dasmës Princit Harry dhe Meghan Markle, por vetë aktorja është shprehur shumë ‘e lumtur’ për ta lënë aktrimin dhe për t’iu përkushtuar detyrave në familjen mbretërore.

Një burim ka thënë për prestigjiozen “The Sun” se mbretëresha ‘ia ka bërë ofertën’ Meghan që para dasmës që u zhvillua në maj të vitit 2018.

Kjo do t’i jepte më shumë hapësirë Meghan që të merrej me jetën e saj si aktore, por ajo e refuzoi këtë ofertë me pretendimin se ‘dëshironte të bëhej një anëtare e devotshme e familjes mbretërore’.

Pallati i Buckingham njoftoi javën e kaluar se duke filluar nga pranvera Harry dhe Meghan do të ndalojnë së përdoruri titujt e tyre të HRH dhe do të tërhiqen nga detyrat mbretërore, përfshirë emërimet ushtarake zyrtare.

Burimi zbuloi se që nga ditët e para, Mbretëresha punoi për të siguruar një ‘tranzicion të qetë’ për Meghan.

Burimi zbuloi: ‘Oferta do ta lejonte atë të vazhdonte karrierën e saj, por ajo ishte e lumtur të ndalonte së vepruari për t’u bërë një anëtare e familjes mbretërore.’

Sipas burimit, zyrtarët ishin irrituar që çifti tani ndiejnë presion për të lënë jetën mbretërore.

Princit Harry iu dha grada më e lartë nga kolegët britanikë dhe Meghan u bë Dukesha e parë e Sussex, kur u martuan në maj 2018.

Të gjitha titujt mbretërorë janë dhënë nga Mbretëresha dhe i takon monarkut të zgjedhë se çfarë titulli t’i dhurojë nipit të saj dhe gruas së tij.

Sidoqoftë, çifti do të lejohet të ruajë patronazhet dhe shoqatat e tyre private.

Ata aktualisht janë duke qëndruar në një varkë në ishullin Vancouver me djalin e tyre 1-vjeçar, Archie ndërsa vazhdojnë të ndjekin projektet e tyre të bamirësisë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reali “trullos” Interin, fitojnë Bayern dhe Atalanta

Përfundojnë ndeshjet e katërta në grupe të Champions League. Reali ka mundur Interin në “San Siro” me rezultatin e pastër 0-2. Ndeshja u zhbllokua...

Maradona ndërroi jetë, 5 fëmijët e tij “në luftë” për milionat

Vdekja e Diego Maradonës mund të shkaktojë një grindje familjare mbi pasurinë e tij ndërsa ai lë pas pesë fëmijë që i njohu si...

Zgjedhjet/ Duka: Po s’ka dakordësi me Bashën, do ketë me Patozin e Topallin

Kryetari i Partisë Agrare Ambientaliste (PAA), Agron Duka, i ka dhënë mesazhe të qarta kryetarit të Partisë Demokratike Lulzim Basha. Teksa ka qenë i ftuar...

Gjermania zgjedh më 26 shtator 2021, pasuesin e Angela Merkel

Qeveria gjermane vendoi të mërkurën që më 26 shtator 2021 të zhvillojë zgjedhjet e përgjithshme për të zgjedhur kreun e ri të ekzekutivit që...

OKB: Dhuna e burrave ndaj grave është gjithashtu një pandemi

Në të gjithë botën të mërkurën u shënua Dita Ndërkombëtare për Eliminimin e Dhunës ndaj Grave. Në shumë vende gratë thanë se bllokimet për shkak...