E premte, 10 Prill, 2020
15 C
Tirana

Mjeku Pëllumb Pipero u bën thirrjen e rëndësishme të gjithë shqiptarëve

loading...

Mjeku i njohur Pëllumb Pipero u ka bërë thirrje qytetarëve shqiptarë që të qëndrojnë në shtëpitë e tyre dhe të respektojnë masat dhe këshillat e mjekëve.

Lidhur me situatën e shkaktuar nga koronavirusi, Pipero shprehet se nëse nuk qëndrojmë në shtëpi, atëherë përmasat mund të jenë më të mëdha se në Itali.

“Ju lutem, nëse qëndroni në shtëpi atëherë do e kalojmë mirë këtë situatë. Por nëse jo, atëherë përmasat mund të jenë më të mëdha se në Itali pasi ne nuk jemi 60 milion”, tha Pipero.

Mjeku thekson se vendi aktualisht ndodhet në luftë të vërtetë dhe se të gjithë duhet të mbrojnë veten dhe të afërmit e tyre.

“Faleminderit të gjithë qytetarëve shqiptarë që na kanë mirëkuptuar dhe kam një qortim shumë të madh për ata që nuk na kanë dëgjuar dhe nuk po na dëgjojnë. Shumë e rëndësishme ta kuptojnë sot, nesër vonë. Nipërit dhe mbesat nuk do të gëzojnë dot gjyshërit. Nëse duan të gëzojnë nipërit dhe mbesat atëherë të respektojnë këshillat. Kam të njëjtat informacione dhe në Itali, nuk i besojnë atyre që shohin në TV.

Nuk është lojë, është luftë e vërtetë. Pandemi e cila ka shumë të panjohura. Askush nuk e kupton dot. Ka shumë të panjohura, kudo në Europë dhe në botë është vetëm fillimi. Kur më thanë që doli rasti i fundit në Kinë nga spitali thashë duhet kohë që të shihet. Unë them në 4 muaj do të kalojë.

Ne ende nuk e dimë çdo të ndodhë përtej kësaj pandemie. Ky virus mund të rikthehet prapë pas një viti apo pas dy vitesh me ndryshime, me mutacione. Ende nuk kemi asnjë vaksinë apo mjekim antiviral.

Sa kohë nuk kemi këto jemi para të panjohurave. Vaksina dhe medikamenti, e vetmja armë që kemi është kujdesi. Kujdesi është më i rëndësishmi. E para nuk sëmuren ata, e dyta nuk sëmuren të tjerët, e treta ka më pak numra të atyre që na vijnë në spital.

Shtimi i rasteve në Itali tejkalon çdo masë, kapacitet të mundshëm mjekësor. Ky eklipson mjekësinë dhe ekonominë”, pohoi mjeku Pipero.

- Reklama -
loading...

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Shkencëtarët nxjerrin videon si infektohen njerëzit nga COVID-19 në një supermarket (VIDEO)

Mjafton që një person i infektuar të kollitet, për të shpërndarë infeksionin në mënyrë të shpejtë, e po kaq të frikshme në ambientin ku...

Toka nuk gjen qetësi/ Dy lëkundje tërmeti në Greqi e Turqi brenda pak minutave

Dje në Shqipëri u ndjenë disa lëkundje tërmeti. Fatmirësisht lëkundjet nuk kanë qenë të forta. Lëkundja më e fortë ka qenë ajo e orës...

FMN-ja paralajmëron depresionin më të thellë që nga vitet ’30

Drejtorja menaxhuese e Fondit Monetar Ndërkombëtar, Kristalina Georgieva ka paralajmëruar se pandemia e koronavirusit mund të shkaktojë depresionin më të thellë ekonomik në botë...

Dyshohej se ishte i infektuar, mjekët e ndjekin me vrap (FOTO)

Në botë janë raportuar plot raste kur pacientët e infektuar me koronavirus nuk i janë bindur mjekëve. Madje në një rast, një qytetar ka...

S’ka shpresë për Italinë, shtyhet afati i masave shtrënguese kundër koronavirusit

Italianët çdo ditë e më shumë po përballen me bilance tragjike. Numri i të vdekurve duket se nuk do të njohë ulje. Disa ditë...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT