E enjte, 13 Gusht, 2020
23 C
Tirana

Trump: Etiketimi i COVID-19 si “virusi kinez”, i saktë

Më të lexuarat

Sërish rekord rastesh të reja në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 3 persona nga koronavirusi. Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot...

“U kthye nga një ferr plehrash në destinacion turistik”, Rama publikon videon

Kryeministri Edi Rama e ka nisur mëngjesin e sotëm me publikimin e një videoje në rrjetin social Facebook. Në videon në fjalë shfaqet Belshi, ndërsa...

Firmoset marrëveshja me qeverinë italiane, sektorët ku do të shkojnë 95 milion euro

Së fundmi është firmosur marrëveshja mes qeverisë shqiptare dhe asaj italiane për dokumentin e detajimit të angazhimit prej 95 milion euro. Lajmin e bëri të...

Rekord rastesh të reja në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me koronavirusin e kanë...

Ishin fshehur në Shqipëri, ekstradohen 9 persona drejt Italisë

Nëntë persona të kërkuar që janë arrestuar në Shqipëri janë ekstraduar ditën e sotme në Itali. Sipas policisë, të ekstraduarit janë shtetas shqiptar nga mosha...

Agron Shehaj dhuron respiratorë dhe aparat dialize për spitalin COVID 2

Biznesmeni dhe ish-deputeti i PD, Agron Shehaj i ka dhuruar dy respiratorë dhe një aparat dialize spitalit Shefqet Ndroqi, i cili është kthyer aktualisht...

“I besoj Putinit”, kush është presidenti i parë që do marrë vaksinën ruse

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, është shprehur mjaft besimplotë lidhur me zbulimin e vaksinës së koronavirusit nga Rusia. Duterte ka treguar gatishmërinë të bëhet personi...

Tensionet me Turqinë, Greqia kërkon ndihmën e SHBA-së

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias, do të zhvillojë një takim me sekretarin amerikan të Shtetit, Mike Pompeo, në Vjenë të premten. Përmes një deklarate,...

Infektimet e reja në Gjermani arrijnë “nivelin alarmues”

Sërish në Gjermani janë regjistruar mbi 1200 raste të reja të infektimeve me virusin Corona. Kjo gjendje ka alarmuar edhe Ministrin e Shëndetësisë, Jens Spahn. Ministri...

Tensionohet situata mes dy vendeve/ Roja bregdetare greke qëllon drejt jahtit turk

Mesnatën e ditës së sotme, një varkë e rojës Bregdetare të ishullit të Rodos, në Greqi gjatë patrullimit të saj në zonën e detit...

Presidenti Trump thotë se vendimi i tij për ta etiketuar COVID-19 si “virusi kinez”, është i saktë pasi sipas tij është dëshmi e faktit nga erdhi virusi.

Autoritetet kineze kanë kritikuar ashpër si presidentin Trump ashtu edhe sekretarin e Shtetit Mike Pompeo i cili i referohet COVID-19, si virusi i Wuhanit.

Në një konferencë për shtyp të martën në Shtëpinë e Bardhë lidhur me koronavirusin, Presidenti Donald Trump tha se është “korrekte” nga ana e tij që ta quajë pandeminë vdekjeprurëse si “virusi kinez”.

Ai theksoi se disa zyrtarë kinezë kanë ngritur pretendime false se ishte ushtria amerikane ajo që e hodhi virusin në Kinë.

Pekini ka protestuar ashpër ndaj këtij etiketimi ndërsa ekipet e para të ndihmës mjekësore nisën të largohen të martën nga provinca qendrore e Hubeit.

Autoritetet kineze thonë se gjatë dy javëve të fundit epidemia ka filluar të venitet në këtë vend. I pyetur se si e ka administruar krizën Kina, sekretari i Shtetit Mike Pompeo u përgjigj.

“Ne e dimë se Kina ishte qeveria e parë që ishte në dijeni të virusit të Wuhanit. Kjo na vë përpara përgjegjësisë së veçantë për të tërhequr vëmendjen mbi këtë çështje”, thotë Mike Pompeo, sekretari i Shtetit.

Lexo edhe :   Trump: Marrëdhëniet me presidentin kinez janë përkeqësuar

Disa ekspertë thonë se as komentet dhe as postimet në Twitter nga disa zyrtarë kinezë apo etiketime të tilla nga ana e presidentit si “virusi kinez” nuk janë të dobishëm.

“Është një virus që u shfaq për herë të parë në Kinë, por kjo nuk e bën atë një virus kinez. Kjo gjë gjithashtu ndikon në stigmatizimin e njerëzve me origjinë kineze”, thotë Joshua Kurlantzick, i Këshillit për Marrëdhëniet me Jashtë.

Kina njoftoi vendimin për dëbimin e disa gazetarëve amerikanë në shenjë hakmarrjeje për veprimet e ndërmarra nga Shtetet e Bashkuara ndaj medias shtetërore kineze që operon në Amerikë. Zoti Pompeo shprehu keqardhje për vendimin e Kinës për të kufizuar më tej veprimtarinë e shtypit të lirë në vend, duke thënë se një shtyp i lirë do të ishte në të mirën e popullit kinez. /Voa

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Raporti/ Pandemia në Shqipëri varfëroi të rinjtë, mes tyre mbizotëron papunësia

Rrjeti Kombëtar për të Rinjtë dhe Qendra për të Drejtat e Fëmijëve publikuan sot Raportin Vjetor Kombëtar “Rinia 2020” në Ditën Ndërkombëtare të Rinisë. Raporti...

Macron paralajmëron Iranin kundër “ndërhyrjes” në Liban

Presidenti francez, Emmanuel Macron, ka paralajmëruar Iranin kundër cdo ndërhyrjeje në Liban. Sipas Reuters, Macron ka zhvilluar një bisedë të telefonike me presidentin iranian, Hassan...

VIDEO/ Neymar shpërdoron dy raste vetëm për vetëm me portierin

Po luhet mbrëmjen e sotme ndeshja mes Atalantës dhe PSG-së, e vlefshme për ‘Champions League’. Pak minuta më parë ka përfunduar pjesa e parë, me...

Drejt Presidencës me fletëthirrjen e Hagës në xhep

Nga Mero Baze Një vit më parë, Ramush Haradinaj dha dorëheqjen nga posti i kryeministrit, nën arsyetimin se ishte thirrur nga Gjykata Speciale e Kosovës...

Tensionet me Turqinë, Greqia kërkon ndihmën e SHBA-së

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias, do të zhvillojë një takim me sekretarin amerikan të Shtetit, Mike Pompeo, në Vjenë të premten. Përmes një deklarate,...