E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
13 C
Tirana

Mjeku Kalo kritika politikanëve: Prej 30 vitesh mbushin xhepat e tyre

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Ish-Presidenti i Republikës, Alfred Mosisiu sot feston 91-vjetorin e lindjes. I lindur në Shkodër në vitin 1929, djali i Spiro Moisiut, në moshën 73-vjeçar...

Covid-19: Rritje e frikshme e rasteve të reja në vend

Kurba e Covid-19, ka shënuar sërish një rritje të frikshme në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 832 persona...

Mjeku infeksionist, Tritan Kalo thotë se Shqipëria ndodhet në tehun e thikës të ekzistencës shëndetësor, ekonomike dhe politike.

Kalo bën thirrje që të mos shpërndahen vetëm informacione terrorizuese dhe që politika të mos merret vetëm me mbushjen e xhepave.

Më tej, Kalo bën një përmbledhje të problemeve zinxhir që ka shkaktuar pandemia, si vështirësitë ekonomike për shkak të humbjes së vendit të punës, ndërprerje të shërbimeve për ata persona që kanë nevojë për trajtime shëndetësore, apo për ndërprerjen e mësimit.

“Kryefjala e përpjekjeve tona dhe atyre mbarëbotërore është ‘Përpjekja’ në përballjen me ‘flamën e shkaktuar prej infeksionit nga Sars-Cov2/Covid-19’. Kjo flamë mbarëbotërore, jo vetëm po ‘zbraz’ jetët njerëzore nga ekzistenca e tyre fizike, por që po zbraz edhe mendjet tona nga mënyrë normale e të arsyetuarit dhe të komanduarit të veprimeve tona”.

Ju na mbytët nga ekranet televizive, nga faqet e shtypit të shkruar apo të rrjeteve sociale vetëm me informacione terrorizuese për “qenërinë” tonë politike që mezi presin të shqyejnë njëri-tjetrin jo për interesat tona dhe të mëmëdheut tonë, por vetëm e vetëm për të shqyer xhepat e tyre të pangishëm në këto 30 vite demon-kraci me para a pasuri.

Boll më!!!….Shqipëria e këndej dhe andej Drinit gjendet në tehun e thikës të ekzistencës shëndetësore, ekonomike dhe politike mbarëkombëtare. Nuk e kemi luksin të merremi me “panairin e kotësive” tuaja klasë/kastë/glasë politike e tranzicionit të pafundmë të demon-kracisë “Made in albania”, shkruan Kalo në rrjetin social, Facebook.

Lexo edhe :   Mësimi online, Kushi: Klasa 1-5 dhe maturat do të vazhdojnë në shkolla
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zyrtare/ Vijon ora policore, Komiteti i Ekspertëve nuk bën asnjë ndryshim

Komiteti Teknik i Ekspertëve tha se aktualisht do të vijojmë me masat aktuale. Nëse do të kemi përkeqësim të situatës, atëherë do të vlerësohet...

Britania do nisë vaksinimin javën e ardhshme, Interpoli lëshon alarmin global

Britania u bë vendi i parë në botë që zyrtarizoi vaksinën kundër koronavirusit, që pritet të nisë të mërkurën e javës që vjen. Zyrtarët...

Hetimet e SPAK/ Ish-drejtori i burgut 313 akuzohet për korrupsion

SPAK ka përfunduar hetimet për procedimin penal të Eduard Strugaj, ish drejtor i burgut 313-të dhe të pandehurve të tjerë. I pandehuri Eduard Strugaj,...

‘Bashkë do ia dalim’, Kosova me masa kufizuese për festat e fundvitit

Shifrat në rritje të infektimeve të reja, ka detyruar autoritetet në Kosovë të ndërmarrin masa të reja. Duke analizuar situatën e ku nuk ka patur...

32 vite në skenë/Altin Shira: Shqiptarët dikur ishin më dorëlëshuar

Altin Shira, me plot 32 vite në skenë, vijon të jetë i kërkuar nga publiku. Si një artist me shumë vite karrierë, Altin Shira...