E shtunë, 28 Nëntor, 2020
6 C
Tirana

U infektua me Covid, gazetari: Mos përdorni receta ‘copy-paste’

Më të lexuarat

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Kurba e Covid mbetet e lartë në vend, 10 viktima

Situata epidemiologjike në vend, mbetet e rënduar pasi vijojnë të regjistrohen shifra të larta të të infektuarve dhe viktimave nga Covid-19. Ministria e Shëndetësisë informon...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

“Një pllakë tektonike po lëviz”, sizmologu i njohur turk paralajmëron banorët

Gjatë paradites se sotme, lëkundje të forta u ndjenë në Turqi, duke i shtuar edhe më tej panikun qytetarëve se do të rikthehet situata...

Pamje të rënda nga aksidenti i yllit të Arsenalit, udhëtonte me mjetin luksoz

Pamje të tmerrshme të aksidentit të mesfushorit të Arsenalit, Joe Willock, kanë bërë xhiron e rrjetit. Ai po udhëtonte me mjetin e tij luksoz...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Gazetari sportiv, Endi Tufa ka dhënë lajmin e mirë, se ai dhe familja e tij, e kanë kaluar Covid-19.

Tufa shprehet se pas 14 ditësh ai me familejn ia dolën që t’i kthehen normalitetit.

Gazetari ka bërë një thirrje për të gjithë personat që janë të prekur, apo edhe për këdo që mund të preket nga Covid-19, të mos ndjekin shembuj copy-paste, por t’i drejtohen mjekëve për receta specifike, për secilin prej pacientëve.

Postimi i Tufës në Facebook

Faleminderit Zotit ja dolëm ta kalojme dhe t’i rikthehemi “normalitetit”. 14 dite kujdesi dhe jo frike, besimi dhe jo shperqendrimi iken. Me kryesorja duke mos marre shembujt dhe mjekime copy paste sic tashme ka kushdo ne whatsapp. Dhe per te mbetur ketu i detyrohem minimalisht nje falenderim edhe publik doktoreve Arjan Harxhi dhe Arben Ndreu qe na asistuan ne cdo moment qe duhej 🙏. E rendesishme eshte te mos lexoni e degjoni kedo rreth virusit, kurimit, sjelljes apo veprimeve e vendimeve qe duhen marre ne momente te ndryshme. Nese njihni nje mjek, besojeni dhe ndiqni vetem keshillat e tij, shokeve e shoqeve keshillat vetem tek kafja, per sherret me te dashurin apo me vjerren 😛🤣. Jane nda gjonat. 😘

Mbani distancen dhe maskat, jo per klishe e ti bashkoheni turmes, por sepse kjo realisht mbetet menyra e vetme e njohur deri me sot me perqindjen me te larte te ruajtjes ndaj ketij virusi. Asnjehere nuk i dihet, dhe asnjehere nuk do jemi 100% te sigurte, por ama te bejme tonen, per veten, apo per prinderit e te afermit qe ndoshta jo te gjithe kane mundesine per te kaluar kaq “lehte” dhe per fat te keq kjo situate po e tregon. Megjithate sa me pak lajme e lexime rreth kesaj situate, sidomos ketu, ti shpëtoni makthit dhe rebdeses psikologjike.
Filma, pak levizje ne kushte rrethanore dhe me mendime per gjera te mira, arrin ti shkuptesh realitetit qe te ofrohet te pakten keto 14 dite izolimi, kur duhet me doemos nje psikologji e forte dhe padyshim besimi ne ZOT. Edhe nje here FALEMINDERIT se u bera si profesor, por thjesht nje experience personale. 😘😘
#backagain @gocovidfuckyourself

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...