E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
11 C
Tirana

Mjeku imunolog: Vaksina në Shqipëri mund të vijë në muajt shkurt-mars

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

‘Vaksina është e vetmja që mund të shkurtojë zgjatjen e pandemisë’. Është ky opinioni i mjekut imunolog, Genc Sulçebe, i cili tha në një lidhje live për rubrikën ”Opinion” në News24 se masat duhen zbatuar.

Ai zbuloi ndër të tjera se në rastin më të mirë, vaksina nuk mund të vijë para muajve shkurt-mars. Ndaj të vetmet rrugë për të mos u infektuar janë distancimi fizik, maskat dhe higjiena personale.

Qeveria shqiptare ka dërguar në Kuvend marrëveshjen për blerjen e vaksinës kundër COVID-19, disa muaj pas nënshkrimit të marrëveshjes me kompaninë Covax, për të siguruar dozat për popullsinë.

Ende shqiptarët kanë pikëpyetjet e veta për vaksinën. Çfarë këshillash keni, a duhet bërë?

Është një fakt i njohur, që vaksinat kanë bërë epokë në shëndetin publik. Janë bërë që 200 vjet më parë, që realizohen nga moshat e reja. Kanë zgjatur jetëgjatësinë e njeriut. Edhe vaksina ndaj COVID-19 është e domosdoshme për të ndërprerë pandeminë. S’ka rrugë tjetët, dhe për t’u arritur imuniteti kolektiv. S’mund të presim të infektohet gjysma e popullatës shqiptare, që popullata jonë të krijojë imunitet. E vetmja rrugë për imunitetin kolektiv që të ndërpritet epidemia, dhe të dalim nga kjo gjendje. Ka jo vetëm teori, por hipoteza pseudoshkencore dhe hidhen për të frikësuar dhe për të reaguar në mënyrë jo adekuate. Vaksina është e vetmja që mund të shkurtojë zgjatjen e pandemisë.

Lexo edhe :   Maqedonia e V. regjistron 15 viktima dhe 1,039 të infektuar me koronavirus

A është efektive maska?

Duhet të kemi parasysh një fakt, që deri tek vaksina do jetë një periudhë shumë e vështirë. Në rastin më të mirë, vaksina s’mund të vijë para muajit shkurt-mars, shpresoj që të vijë më parë. S’kemi rrugë tjetër, vetëm duke u mbrojtur me masat, si distancimi fizik. Si dhe maska. Këto të dyja duhet të aplikohen së bashku.

Lexo edhe :   Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

S’mund të mbajmë maskë dhe të rrimë ngjitur, apo e kundërta. Si dhe s’duhet prekur fytyra me duar jo të dezinfektuara. Njerëzit e dytë, të tretë duhet të shihen si të dyshimtë. Sa i përket maskave, ajo kirurgjikale është e lehtë dhe efektive, por duhet ndryshuar çdo 4-5 orë ose 6 orë. Kurse ajo tekstile përdoret më gjatë, por duhet larë çdo ditë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Nuk ia doli dot mbanë, koronavirusi i merr jetën mjekut 48-vjeçar

Koronavirusi i ka marrë jetën një tjetër mjeku në Shqipëri. Fatkeqësisht ka ndërrruar jetë si pasojë e COVID 19 mjeku Bledi Nini, 48 vjeç. Ai...

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...

Kur komunizmi tentoi shkatërrimin e familjes, fëmijët denonconin prindërit

Komunizmi cilësohet shpesh si më i tmerrshëm se fashizmi. Kjo pasi veç terrorit, burgosjeve dhe vrasjeve, synoi të shkatërrojë qelizën bazë të shoqërisë; familjen. Në...

Ministria e Shëndetësisë: Qëndro në shtëpi nëse ke simptoma të gripit

Ministria e Shëndetësisë ka shpërndarë një udhëzues për të gjithë punonjësit që kanë shenja të gripit, duke i kërkuar atyre të punojnë nga shtëpia. “Kufizo...

Vendimi/ Dhunoi arbitrin, Disiplina fal futbollistin lushnjar

Ish-futbollistit të Shkumbinit, Andi Bakiasi, i është hequr me kusht përjashtimi përjetë nga futbolli për dhunimin e gjyqtarit të sfidës së sezonit të kaluar...