E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
18 C
Tirana

Rreziku i një lufte midis Kinës dhe Shteteve të Bashkuara

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Ish-Presidenti i Republikës, Alfred Mosisiu sot feston 91-vjetorin e lindjes. I lindur në Shkodër në vitin 1929, djali i Spiro Moisiut, në moshën 73-vjeçar...

Komisioni i Sigurisë i jep goditjen e fortë Metës

Pas debateve të shumta, me shumicë të votave sot në Komisionin e Sigurisë është rrëzuar dekreti i kreut të shtetit, Ilir Meta, për kthim...

Nga: Pierre Haski “Internazionale”

Këtë javë Kina po feston 70 vjetorin e hyrjes së saj në Luftën Koreane në vitin 1950. Për Pekinin, dëshira për të nderuar luftëtarët veteranë, i shtohet dërgimit të një mesazhi luftarak dy kundërshtarëve të mundshëm: Shteteve të Bashkuara dhe Tajvanit.

Lufta Koreane, e zhvilluar midis viteve 1950-1953, është referenca ideale për një periudhë tensioni të madh mes Kinës dhe Shteteve të Bashkuara, sikurse është edhe gjendja aktuale. Në fakt, ai është rasti i vetëm në të cilin ushtritë kineze dhe ato amerikane janë përballur me njëra-tjetrën gjatë shekullit XX, dhe me pasoja të rënda.

Mesazhi i thjeshtë dhe i drejtpërdrejtë i propagandës kineze është ky:”Ne luftuam kur ishim të dobët dhe të varfër, prandaj nuk do të hezitojmë të luftojmë sërish sot, që jemi shumë më të fuqishëm”. Ky koncept, ka meritën e të qenit shumë i qartë.

Ngjarjet e viteve 1950, temë e serialeve të panumërta televizive dhe fjalimeve patriotike, morën formën e një miti. Në atë kohë, ushtria amerikane e gjeneralit Dagllas Mekartur e kishte shpëtuar ushtrinë e Koresë së Jugut nga disfata përballë komunistëve veriorë, dhe po përparonte drejt kufirit kinez.

Ushtarët e masakruar

Por natën e 19 tetorit 1950, Mao Ce Duni urdhëroi 250.000 ushtarë kinezë të kalonin ujërat e akullta të lumit Jalu, duke i befasuar trupat amerikane. Ishte një masakër e vërtetë, edhe sepse kinezët ishin qartazi shumë më të keq-armatosur se amerikanët.

Mao e kishte bazuar bastin e tij mbi numrat, dhe kishte fituar, edhe pse humbje të mëdha, përfshirë atë të djalit të tij. Në javët në vijim, amerikanët u detyruan të tërhiqeshin në vijën aktuale që ndan ende sot dy Koretë.

Për gjeneralin Mekartur ajo tërheqje ishte një gjysmë humbje. I tërbuar nga inati, fituesi i Betejës së Paqësorit gjatë Luftës së Dytë Botërore i kërkoi Uashingtonit autorizimin për të hedhur një bombë atomike ndaj Kinës. Leja u refuzua, dhe gjenerali u lirua menjëherë nga detyra.

A mund të shpërthejë vërtet sot një konflikt i ri i armatosur midis 2 vendeve? Hyrja në luftë kundër Shtetet e Bashkuara, nuk është sigurisht në interesin e Kinës, edhe sepse ekuilibri i forcave është ende kryesisht në favor të amerikanëve. Por gjithsesi, ky mbetet një skenar shqetësues.

Në këtë pikë, Kina mund të përfitojë nga periudha e zgjedhjeve presidenciale në Shtetet e Bashkuara, dhe konfuzioni i mundshëm që do të pasojë shpalljen e rezultateve, për të nisur një sulm ndaj ishullit rebel të Tajvanit.

Prej javësh, Pekini e ka shtuar presionin ndaj ishullit, të pretenduar nga Kina, por që ka një qeveri të zgjedhur në mënyrë demokratike, një ushtri, dhe të gjitha mekanizmat e një shteti të pavarur, përveç njohjes ndërkombëtare që ende mungon.

Kërcënimet, presionet dhe provokimet kineze, kanë nxitur frikën e ndërmarrjes së një grushti shteti, në mos në të gjithë territorin e Tajvanit, të paktën në disa ishuj që varen nga Taipeit, dhe që mund të shërbejnë si një kapital i madh politik për presidentin e plotfuqishëm të Kinës, Xi Jinping.

Ky është mesazhi, aspak qetësues, i përvjetorit të Luftës Koreane. Kjo e Kinës është një lojë e rrezikshme, që mund të sjellë një përshkallëzim të pakontrolluar të situatës. Fakti që analistë dhe ekspertë shumë të respektuar, e konsiderojnë të besueshëm këtë skenar, flet shumë mbi rreziqet e mëdha të periudhës në të cilën po jetojmë.

Burimi i lajmit: https://www.internazionale.it/opinione/pierre-haski/2020/10/21/cina-stati-uniti-guerra-corea

Përshtatur nga TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Tërmet i fortë në Greqi, ja ku ishte epiqendra

Lëkundjet e tokës nuk kanë të ndaluar as në Greqinë fqinje. Lëkundja e radhës është ndjerë në Athinë, me magnitudë 5.1 ballë. Sipas Qendrës Europiane Sizmologjike,...

Pse nuk ndërgjegjësohemi dot për Covid-19

Nga: Ben Andoni Sa herë që kryeministri Rama pyetet për probleme kufizimi dhe parashikimin e tij, ai e përcjell të drejtën dhe autoritetin tek Këshilli...

Euro pëson rritje, paundi shënon rënie  

Në tregun valutor vendas, dollari amerikan blihet 102.20 lekë dhe shitet 103.70 lekë. Në krahasim me një ditë më parë, dollari ka vijuar rënien. Ndërkohë,...

“Je një shtrigë”, Rama nuk ia përton drejtoreshës së shkollës (VIDEO)

Kryeministri Edi Rama ka inspektuar një tjetër shkollë në Durrës, e cila u rindërtua pasi u dëmtua nga tërmeti tragjik i 26 nëntorit të...

Gjyshi s’e dërgonte në spital nipin e sëmurë, s’i blinte ilaçe por i jepte kos

Në emisionin “Historia ime” në Tv Klan, ka qenë Antigona Hoxha, 33 vjeç, nga Burreli e cila jeton me qira në Durrës. Ishte 25...