E shtunë, 4 Prill, 2020
10 C
Tirana

Ministeriali në Bruksel/ Xhaçka jep njoftimin e rëndësishëm për shqiptarët

Lexo edhe ...

Rama: Po shikojmë mundësinë e legalizimit të kanabisit

Kryeministri Edi Rama është shprehur mbrëmjen e sotme se po shikon mundësinë, për lejimin e hashashit për qëllime mjekësore në vend. Në një lidhje direkte...

Theu izolimin dhe udhëtoi drejt Gjermanisë, doktori i infektuar gjendet i pajetë

Një doktor i infektuar nga koronavirusi i cili refuzoi urdhrat e vetëizolimit, duke udhëtuar nga Londra në Gjermani është gjetur i vdekur në apartamentin...

Shkodra, si ilustrim i “planit opozitar” kundër COVID-19

Nga Mero Baze Sot Shkodra përmbysi kurbën e pandemisë në Shqipëri, duke shtuar 12 raste brenda ditës, aq sa kanë qenë tre ditë më parë...

“Na tregon arkivolët e Iranit”, Vasili: Rama tradhtoi shqiptarët në ditën më të vështirë

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili ka kritikuar kryeministrin Rama, teksa thotë se ai ka tradhtuar shqiptarët në ditën më të vështirë. Përmes një postimi në...

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka ka bërë me dije se Shqipëria do të jetë vendi organizator i Ministerialit të ardhshëm të Mbrojtjes.

Përmes një postimi në Facebook, Xhaçka shprehet se ky vendim i NATO-s është një vlerësim maksimal për sigurinë që Shqipëria përcjell si një aleat i denjë. Ajo shtoi se ka arritur të sigurojë që qeveria ta rrisë buxhetin e Mbrojtjes nga 1.34% të PBB, në 2% në vitin 2024.

Postimi i plotë:

Në 17 dhe 18 Qershor, Tirana do të jetë kryeqendra e mbrojtjes dhe sigurisë në botë. E lumtur që NATO miratoi ftesën time, që Shqipëria të jetë vendi organizator i Ministerialit të ardhshëm të Mbrojtjes, për herë të parë në rajonin tonë.
Vendimi i Aleancës për t’u takuar në Shqipëri është jo vetëm vlerësim maksimal për sigurinë që vendi ynë përcjell si një aleat i denjë, por edhe një mesazh i NATO për rolin e fortë që Shqipëria luan si faktor stabiliteti në rajon.
Në Ministerialin e radhës të NATO-s në Bruksel, falenderova aleatët për ndihmën e menjëhershme pas tërmetit të 26 nëntorin në vendin tonë dhe ata që vazhdojnë të na gjenden pranë në fazën më të rëndësishme, atë të rindërtimit.
Sigurova angazhimin e qeverisë për ta rritur buxhetin e Mbrojtjes nga 1.34% të PBB që është aktualisht, në 2% në vitin 2024

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Rama: Po shikojmë mundësinë e legalizimit të kanabisit

Kryeministri Edi Rama është shprehur mbrëmjen e sotme se po shikon mundësinë, për lejimin e hashashit për qëllime mjekësore në vend. Në një lidhje direkte...

Theu izolimin dhe udhëtoi drejt Gjermanisë, doktori i infektuar gjendet i pajetë

Një doktor i infektuar nga koronavirusi i cili refuzoi urdhrat e vetëizolimit, duke udhëtuar nga Londra në Gjermani është gjetur i vdekur në apartamentin...

Shkodra, si ilustrim i “planit opozitar” kundër COVID-19

Nga Mero Baze Sot Shkodra përmbysi kurbën e pandemisë në Shqipëri, duke shtuar 12 raste brenda ditës, aq sa kanë qenë tre ditë më parë...

“Na tregon arkivolët e Iranit”, Vasili: Rama tradhtoi shqiptarët në ditën më të vështirë

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili ka kritikuar kryeministrin Rama, teksa thotë se ai ka tradhtuar shqiptarët në ditën më të vështirë. Përmes një postimi në...

Mbi 270 mijë raste infektimi/ Sa viktima regjistron SHBA nga koronavirusi

Në vetëm pak ditë, SHBA është kthyer në vendin me numrin më të madh të rasteve me koronavirus. Deri më tani regjistrohen më shumë se...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT