E hënë, 13 Korrik, 2020
22 C
Tirana

Senati i trembet veprimeve të Trump:  I kufizon kompetencat ushtarake

Më të lexuarat

Të shqetësuar prej mënyrës sesi Trump ka përdorur ushtrinë në sulme ndaj zyrtarëve iranianë (precedent rasti i vrasjes së gjeneralit iranian Qassem Soleimani) Senati Amerikan ka miratuar një rezolutë për kufizimin e autoritetit të presidentit për nisjen e operacioneve ushtarake.

Sipas rezolutës të hartuar nga demokratët, presidenti ka nisur sulme ushtarake pa u konsultuar me Senatin. Për këtë arsye, për nisjen e operacioneve ushtarake tani e tutje presidenti Trump duhet të ketë miratimin e Kongresit.

Tetë republikanë u janë bashkuar demokratëve për të miratuar rezolutën me 55 vota për dhe 45 kundër.

Kaine si një nga hartuesit e rezolutës është shprehur se vetëm Kongresi ka fuqinë për të shpallur luftë – jo presidenti.

Nga ana tjetër, Trump ka reaguar në lidhje me rezolutën. Sipas tij, kjo mesazhe  do t’i dërgojë mesazhe të gabuara Iranit dhe prandaj do të vendosë veton ndaj saj.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Murrizi paralajmëron zhvillime të reja

Deputeti Myslim Murrizi e cilëson “ulërimë false” deklaratën e përbashkët të opozitës së bashkuar, kundër lëvizjes së kryeministrit Rama, në favor të listave të...

Kush është shqiptari që refuzoi dy herë postin e mbretit të Shqipërisë

Nga: Hasan Bello Kush ishte Xhelal Pashe Bushati? Njeriu qe dy here refuzoi fronin e Shqipërisë. Pinjolli i fundit i dinastisë shkodrane. Dhenderri i sulltan...

Jonida nxjerr foton e embël me Romeon: Dua gjithçka që kam (FOTO)

U bë një kohë e gjatë që përflitet romanca e Jonida Maliqit me Romeo Veshaj. Tashmë ata nuk e fshehin më dashurinë, madje edhe...

Jeta dhe ne – Përsiatje

Nga: Gjin Progni Tri janë hyjnitë e kësaj bote njerëzore: lindja, martesa dhe vdekja. Nëse e përjashton njërën prej tyre, ne dalim jashtë të vërtetës së...

“Shteti të më marrë në mbrojtje familjen, ndihem e kërcënuar”, 17-vjeçarja tregon abuzimin

Një 17 vjeçare në Fushë Krujë, është ngacmuar dhe shfrytëzuar seksualisht për muaj me radhë nga disa persona, për shkak edhe të varësisë që...