E enjte, 5 Gusht, 2021
21.5 C
Tirana

Meta pret Presidentin e Bullgarisë/ Radev: Ju mbështesim në rrugën europiane

Presidenti Ilir Meta priti sot në një takim homologun e tij bullgar, Rumen Radev.

Në një konferencë të përbashkët për mediat, kreu i shtetit shqiptar, falenderoi Presidentin Radev për mbështetjen dhe kontributin në përballimin e pasojave pas tërmetit shkatërrimtar.

“Theksova rëndësinë e vazhdimit të bashkëpunimit në fushën e emergjencave. Kontributi i Bullgarisë ka qenë profesional dhe ka shërbyer si eksperiencë e mirë për ekipet tona. E falënderoj Bullgarinë edhe për ndihmën e dytë në konferencën e donatorëve. Kemi diskutuar për rritjen e bashkëpunimit, edhe në fushën e kulturës, artit e sportit. Marrëdhëniet mes dy vendeve do jenë më të suksesshme për të realizuar rezultate më të prekshme. Ju uroj për festën kombëtare”, u shpreh Meta.

Nga ana e tij, Presidenti i Bullgarisë shprehu mbështetjen e vendit të tij për rrugën e Shqipërisë drejt BE-së, ndërsa vuri theksin te respektimi i të drejtave të pakicave bullgare në vendin tonë.

“Dua të falënderoi Presidentin për ftesën në Shqipërinë e bukur e miqësore. Jam këtu me një qëllim të rëndësishëm shpreh mbështetje për rrugën evropiane. Vizita ime në një moment të rëndësishëm sa i takon perspektivës së Ballkanit Perëndimor.

Mendojmë se Shqipëria është gati për të nisur anëtarësimin në BE.

Ne kuptojmë që procesi është i ndërlikuar dhe i gjatë, por jemi të gatshëm të afrojmë asistencën tonë. Pakicat kombëtare të jenë e lirë që të realizojë të drejtat, është një ndër kriteret tona për mbështetjen. Jam i bindur që do jemi dëshmitarë të përfundimit të suksesshme të miratimit të ligjeve dhe censusi i ardhshëm të ketë liri që secili të shprehë lirshëm kombësinë e vet.

Presim të jenë shtetas luajalë e të luajnë identitetin e vet.

Shqyrtuam perspektivat e zhvillimit ekonomik, mund të bëjmë më shumë. Ky proces duhet të stilumohet. Diskutuam edhe mundësitë për rivendosjen e linjës ajrore Tiranë-Sofie, e bashkëpunimin detar përmes porteve. Shpreh solidaritet për pasojat e tërmetit shkatërrimtar”, u shpreh Presidenti i Bullgarisë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Situatë alarmante nga zjarret në Shqipëri

Prej disa ditësh Shqipëria ndodhet e përfshirë nga zjarret, pothuajse në të gjithë territorin e saj. Sipas të dhënave zyrtare nga Agjencia e Emergjencave...

I nxorrën fytit qumështin e dhisë së Karaburunit, kishte shijen e zjarrit

Nga: Lorenc Vangjeli Eqrem bej Vlora ka një përshkrim të jashtëzakonshëm të qelizës njerëzore shqiptare në librin e tij “Kujtime 1885 – 1925”. Evropianoperëndimori fisnik...

Moti bën kthesën e madhe, nesër priten reshje shiu

Nga nesër, gradualisht mbi vendin tonë pritet depërtimi i masave ajrore relativisht të paqëndrueshme, të lagështa dhe më të freskëta me origjinë veriperëndimore. Moti...

Sa na kushton një zjarrvënie!

Nga: Dritan Hila Canadair, Viking, Bombardier jane emrat qe njihen avionët e shuarjes së zjarreve. Kushtojnë nga 35-65 milionë dollarë për njësi. Po kaq kushton...

Ekstradohet nga Greqia ish-anëtari i bandës së Cerrikut

Një ish-anëtar i Bandës së Cerrikut është ekstraduar nga Greqia. Nga Zyra Qendrore Interpol Tirana është kryer ekstradimi i shtetasit Bashkim Buzani, 50-vjeç. Ky...