E hënë, 6 Prill, 2020
11 C
Tirana

“Nuk përbëj rrezik, duhet të hetohesha i lirë”, Henri Çili flet pas ndalimit

Lexo edhe ...

Vuan nga koronavirusi, kryeministri britanik dërgohet në spital

Kryeministri i Britanisë, Boris Johnson është dërguar ditën e sotme për kontroll në spital. Vizita e tij në spital vjen 10 ditë pasi Johnson...

“Ditë më të mira do vijnë”/Mbretëresha Elizabeth ll mesazh popullit të saj

Mbretëresha e Anglisë, Elizabeth ll iu është drejtuar me një mesazh britanikëve, duke u shprehur se Mbretëria e Bashkuar do të ketë sukses në...

​Pështyu qëllimisht mbi ushqime, arrestohet i riu në Britani

Një 20-vjecar nga Britania e Madhe është arrestuar pasi u kap duke pështyrë disa artikuj ushqimorë në një supermarket. I riu hyri në një dyqan...

A do të na shpëtojnë dot ekonomistët nga Covid-19

Nga Ben Andoni Vite më parë, gjetjet e një artikulli të një studiuesi amerikan për pasojat ekonomike të pandemisë së vitit 1918-1919 në SHBA mund...

Analisti dhe botuesi Henri Çili, në një prononcim për mediat ka folur për herë të parë pas arrestimit. “Unë nuk përbëj rrezik, mund të isha ndjekur në gjendje të lirë”, tha Çili, duke iu referuar vendimit të caktuar nga ana e gjykatës.

Teksa shprehu pakënaqësinë mbi mënyrën se si u trajtua, ai i mëshoi fort faktit se akuzat nuk kanë asnjë lidhje me të si botues.

Ai sqaroi situatën ku u ndalua dhe më pas u lirua nga gjykata, në një operacion të iniciuar nga Prokuroria dhe Policia e Përmetit. Henri Çili e ka quajtur ndalimin e tij një shkelje shumë të rëndë proceduriale.

“Unë personalisht e ata s’kishim pasur asnjë precedentë penalë në jetën tonë. Unë s’kisha asnjë rrezikshmëri për t’u larguar, apo për të kryer një krim tjetër, as për të prishur provat. Një mosthirrje normale, por ndalimi e më pas arrestimi ishte i pajustifikuar në rrethanat kur një person ndalohet e njihet me akuzën.

Gjykata e Përmetit e normalizoi disi situatën, por do kishte qenë më mirë hetim në gjendje të lirë, se s’kam asnjë lloj rrezikshmërie.

Do sqaroj edhe akuzat një për një për një çështje që ndër mijëra çështjet që ka Policia e Shtetit, kjo shkaktoi kaq bujë”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Vuan nga koronavirusi, kryeministri britanik dërgohet në spital

Kryeministri i Britanisë, Boris Johnson është dërguar ditën e sotme për kontroll në spital. Vizita e tij në spital vjen 10 ditë pasi Johnson...

“Ditë më të mira do vijnë”/Mbretëresha Elizabeth ll mesazh popullit të saj

Mbretëresha e Anglisë, Elizabeth ll iu është drejtuar me një mesazh britanikëve, duke u shprehur se Mbretëria e Bashkuar do të ketë sukses në...

​Pështyu qëllimisht mbi ushqime, arrestohet i riu në Britani

Një 20-vjecar nga Britania e Madhe është arrestuar pasi u kap duke pështyrë disa artikuj ushqimorë në një supermarket. I riu hyri në një dyqan...

A do të na shpëtojnë dot ekonomistët nga Covid-19

Nga Ben Andoni Vite më parë, gjetjet e një artikulli të një studiuesi amerikan për pasojat ekonomike të pandemisë së vitit 1918-1919 në SHBA mund...

Qetësohet situata në Francë, bilanci për 24 orët e fundit

Më në fund edhe Franca ka shënuar një ulje mjaft të ndjeshme, në numrin e viktimave nga koronavirusi. Pas dy ditëve (2 dhe 3 prill)...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT