E martë, 27 Korrik, 2021
32.5 C
Tirana

“Nuk përbëj rrezik, duhet të hetohesha i lirë”, Henri Çili flet pas ndalimit

Analisti dhe botuesi Henri Çili, në një prononcim për mediat ka folur për herë të parë pas arrestimit. “Unë nuk përbëj rrezik, mund të isha ndjekur në gjendje të lirë”, tha Çili, duke iu referuar vendimit të caktuar nga ana e gjykatës.

Teksa shprehu pakënaqësinë mbi mënyrën se si u trajtua, ai i mëshoi fort faktit se akuzat nuk kanë asnjë lidhje me të si botues.

Ai sqaroi situatën ku u ndalua dhe më pas u lirua nga gjykata, në një operacion të iniciuar nga Prokuroria dhe Policia e Përmetit. Henri Çili e ka quajtur ndalimin e tij një shkelje shumë të rëndë proceduriale.

“Unë personalisht e ata s’kishim pasur asnjë precedentë penalë në jetën tonë. Unë s’kisha asnjë rrezikshmëri për t’u larguar, apo për të kryer një krim tjetër, as për të prishur provat. Një mosthirrje normale, por ndalimi e më pas arrestimi ishte i pajustifikuar në rrethanat kur një person ndalohet e njihet me akuzën.

Gjykata e Përmetit e normalizoi disi situatën, por do kishte qenë më mirë hetim në gjendje të lirë, se s’kam asnjë lloj rrezikshmërie.

Do sqaroj edhe akuzat një për një për një çështje që ndër mijëra çështjet që ka Policia e Shtetit, kjo shkaktoi kaq bujë”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Meta: Zbrazja e Shqipërisë po kthehet në një fatkeqësi kombëtare

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka shprehur shqetësimin e tij në lidhje me shpopullimin e vendit. Përmes një postimi në rrjetet sociale, Meta shkruan...

Raporti i OSBE për zgjedhjet e 25 prillit, reagon delegacioni i BE në Shqipëri

Delegacioni i Bashkimit Europian në Shqipëri, ka reaguar pas publikimit të raportit final nga ana e OSBE-ODIHR, për zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Sipas...

BE: 70% e qytetarëve të vaksinuar me së paku një dozë

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, tha se 70 për qind e qytetarëve të rritur të BE-së kanë marrë së paku një...

Emri/ Kush është personi i dyshuar për trafik droge, që i shpëtoi policisë

Zbardhet emri i personit i cili arriti që t'i shpëtonte operacionit të policisë ditën e sotme, në zonën e ''Varrit të Bamit'' në kryeqytet,...

Koronavirusi/ Brataj: Delta ka edhe 3 variante të tjera

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj deklaroi se varianti indian i koronavirusit, Delta pritet që të mbizotërojë të gjithë botën, dhe se ky mutacion,...