E martë, 20 Tetor, 2020
17 C
Tirana

“Meta ka faj”/ Lubonja: Përkrahu reformën në drejtësi duke e ditur që…

Më të lexuarat

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

Një izolim i dytë nga koronavirusi? Rrakacolli tregon skenarët

Rritja alarmante  e rasteve të reja me Covid-19 ditët e fundit në vend, ka shtuar frikën te qytetarët se mund të ketë një izolim...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

Specialisti shqiptar thotë se virusi do zhduket, nëse mbajmë maska për 6 javë

Çdo ditë e më shumë mjekët kërkojnë nga ana e qytetarëve disiplinim dhe mbajtjen e maskave, si një mënyrë për të penguar transmetueshmërinë e...

Analisti i njohur Fatos Lubonja ka folur rreth “përplasjes” mes Edi Ramës dhe Ilir Metës duke theksuar se sipas tij, Rama ka më shumë përgjegjësi, pasi kryeministri njihet për personalizim të institucioneve.

Të dy kanë hyrë në këtë konflikt, që kur Rama thoshte se Meta ka vjedhur me kasetën e famshme dhe më pas edhe me darkën me ngjala, që është pjesë e një historie të turpshme të politikës shqiptare, që ka bërë që njerëzit të ikin. Rama duhet të heqë dorë duke thënë që ky është i keqi, ai është i keqi, por të kenë rol parësor institucionet dhe jo njerëzit.

Përgjegjësinë më të madhe e ka Rama, që e ka lënë vendin pa Gjykatë Kushtetuese. Meta ka faje, që përkrahu reformën në drejtësi, edhe pse e dinte se drejtësia nuk mund të vihet këtu. Rama njihet si njeri që del mbi institucionet. Historia duhet të mbarojë me institucione të pavarura mbi këta. Përndryshe është Edi Rama që do të instalojë diktaturën e tij. Rama kërkon të vendosë diktaturën, me anë të mbështetjes për fat të keq të disa ndërkombëtarëve”, u shpreh Lubonja.

Sipas Lubonjës, regjimi i Ramës nuk pyet dhe as rrëzohet nga protesta thjesht paqësore dhe se opozita duhet që të artikulojë për ndryshime në Shqipëri, por edhe të sjellë një sistem të ri politik në vend.

Kemi një opozitë, e cila protestoi në mënyrë paqësore. Mendoj se ky regjim nuk thyhet e nuk rrëzohet pa dhunë. Mendoj se Basha dha një deklaratë të fortë, duke thënë se shqiptarët duhet ta marrin situatën në dorë. Basha thotë se jemi në fund të protestave, para se të rrëzohet Rama. Mendoj se është formë për të mbajtur gjallë protestat. Mirëpo njerëzit duhet të mbahen të karikuar duke sjellë ndryshim. Mendoj se duhet rrëzuar sistemi grabitqar, ku hyn edhe konflikti, gjuha e urrejtjes, që i ka bërë njerëzit të lënë Shqipërinë”, tha Lubonja.

Lexo edhe :   Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat
Lexo edhe :   Ish-drejtoresha e Tatimeve i shpall ‘luftë’ Ramës

Më tej, ai tha se moslargimi nga zyra i kryebashkiakëve të djathtë është një rezistencë që nëse bëhet paqësore, mbetet për t’u përshëndetur. Lubonja deklaroi se politikanët në Shqipëri mendojnë vetëm si të vjedhin popullin.

Jam kundër letrës së Voltana Ademit. Shqipëria ka shumëçka nga 1913. Fakti që ne kërkojmë që vijnë ndërkombëtarët që të na qeverisin dhe paqtojnë, tregon se pak hapa kemi bërë. Sot Shqipëria duhet të ishte vend ku mbizotëron ligji e jo personat. Dikush mendon se duhen protesta e disa jo, por duhet Gjykata Kushtetuese që të marrë vendime. Rezistenca e kryebashkiakëve të djathtë duhet mbështetur, shpresoj të jetë paqësore. Ndodhi në Greqi që Tsipras kishte mbështetje të ulët dhe shkoi në zgjedhje të parakohshme që të shohë sa popullaritet ka. Në Shqipëri nuk ndodh kështu, por punohet si të manipulohet populli. Zgjidhja ideale do ishte që njerëz të prokurorisë të thoshin se nuk duam t’ia dimë as për Edi Ramën, as për Ilir Metën për askënd. Mjaftojnë përgjimet në Dibër që Rama të ikte nga pushteti, por problemi është se këta thonë edhe ata njësoj janë. Sistemet zgjedhore janë letra pa vlerë. Duhet vullneti i dy palëve që të arrihet krijimi i Gjykatës Kushtetuese”, përmbylli Lubonja.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shëndetësia në kolaps, Basha: Zgjidhja emergjente, rritja e numrit të testimeve

Për kryetarin e Partisë Demokratike, Lulzim Basha, papërgjegjshmëria e kryeministrit Edi Rama ka çuar në kolaps shëndetësinë. Sipas Bashës, zgjidhja emergjente, ndër të tjera është...

Kina, 3 Hëna artificiale në orbitë për të kursyer energjinë elektrike

Ambicia e hapur e Kinës për të qenë superfuqia kryesore e botës, po shtrihet edhe në dominimin e hapësirës, ku rivalja kryesore është sërish...

Protesta ndaj Dendias, 18 të proceduar. Mes tyre Shpëtim idrizi e Mesila Doda

Kryetari i PDIU Shpëtim Idrizi, ish-deputetja Mesila Doda dhe drejtuesi i LVV në Shqipëri, Bioken Abazi, janë proceduar nga policia, si 3 organizatorët e...

Cakaj me Dendias: Biseduam për zgjidhjen e çështjeve dypalëshe

Ministri në detyrë i Punëve të Jashtme, Gent Cakaj priti në takim homologun e tij grek, Nikos Dendias. Pas takimit, Cakaj tha se gjatë diskutimit...

Rama: Kryeinspektori i Përgjithshëm merr drejtimin e task-forcës anticovid

Kryeministri Edi Rama, mori pjesë në mbledhjen e Task Forcës për zbatimin e masave anti-covid, ku të pranishëm përveç Ministres së Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu,...