E enjte, 21 Janar, 2021
13 C
Tirana

Meta i ashpër me Ramën: Kush të pengon të shtosh buxhetin për shëndetësinë?

Duke folur për situatën aktuale me krizën e shkaktuar nga koronavirusi në vend, Presidenti i Republikës, Ilir Meta është shprehur se detyra e tij është që t’i kërkojë qeverisë që t’i japë pandemisë prioritetin që kërkon.

Meta u shpreh, duke cituar edhe FMN, se nga menaxhimi i kësaj krize, varet edhe ringritja e ekonomisë në të ardhmen.

Duke iu referuar shifrave, ndërsa tregonte se të ardhurat për banorë në vendin tonë kanë rënë ndërsa borxhi është rritur, këto tregues sipas kreut të shtetit duhet të jenë prioritet për qeverinë, dhe jo raporti i Dick Marty-t.

“Ngarkoj me përgjegjësi për atë prioritet që i është dhënë pandemisë, jo vetëm nga ana shëndetësore, por edhe nga ndihma sociale, dhe ndihma për bizneset…Kam kthyer gjithë ato PPP, se janë të pajustifikuara. E kam thënë se për 1 banor, në Serbi largohet një, në Shqipëri largohen 12, shkalla e abuzimit me gjoja investimet publike është në përmasa të mëdha.” , u shpreh kreu i shtetit në emisionin ”Log” në ”ABC”.

Po ashtu, presidenti Meta tha se edhe opozita ka përgjegjësinë e saj që ka ikur nga parlamenti.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kurba e Covid-19 mbetet e lartë, 5 viktima në 24 orët e fundit

Covid-19 u ka marrë jetën edhe 5 personave në vendin tonë në 24 orët e fundit. Kurba e koronavirusit në vend mbetet e lartë, teksa...

Golashënuesi më i ri në Irlandë, talenti shqiptar drejt kalimit tek Interi

Futbollisti me origjinë shqiptare, Kevin Zefi pritet t’i bashkohet skuadrës së Interit. Sulmuesi 15-vjeçar i lindur në Irlandë nga prindër shqiptarë, është pranë firmosjes...

15-vjetori i vdekjes/ Kosova përkujton ish-presidentin, Ibrahim Rugova

Sot shënohet 15 vjetori i vdekjes së ish-presidentit të Kosovës, Ibrahim Rugova. Ai ka vdekur më 21 janar të vitit 2006, në Prishtinë dhe...

Pas Trumpit, evropianët nuk kanë më besim tek aleanca me SHBA-në

Nga: Pierre Haski “Internazionale” Nëse amerikanët do të dëshironin të shihnin degradimin e imazhit të vendit të tyre pas 4 viteve të presidencës Trump, do...

Skeda e pasurisë/ Si i trefishoi të ardhurat ish-ministri, Fatmir Xhafaj

Fatmir Xhafaj u zgjodh ministër i Brendshëm në kabinetin e kryeministrit Edi Rama në mars 2017 dhe e u largua me dorëheqje në tetor...