E mërkurë, 28 Korrik, 2021
20.5 C
Tirana

Meta i alarmuar, ja çfarë mesazhi jep që në mëngjes

Teksa ka ndarë me ndjekësit e tij në rrjetin social Facebook një shkrim, ku citohet se Shqipëria është futur në listën gri të pastrimit të parave, Meta thotë se nuk është aspak i çuditur.

Teksa ka vendosur që të zbresë në shesh kundër qeverisë, ai ripërsërit qëndrimin e tij të palëkundur për mbrojtjen e Kushtetutës dhe integritetit të Gjykatës Kushtetuese.

Statusi

Të dashur qytetarë!
Asnjë habi për hapat pas që Shqipëria ka bërë edhe në këtë drejtim.
Ndaj në 2 mars të gjithë në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit” në mbrojtje të Kushtetutës dhe integritetit të Gjykatës Kushtetuese, për të rivendosur sistemin e llogaridhënies publike në çdo nivel vendor dhe qendror, në të gjithë vendin.
Shqipëria nuk do të jetë më lavatriçe e pastrimit të parave të organizatës ndërkombëtare.
Bashkë për Kushtetutën!
Bashkë për Shqipërinë! 

Dje, Presidenti i Republikës, Ilir Meta, i kërkoi dorëheqjen ministres së Drejtësisë Etilda Gjonaj. Kreu i shtetit tha se dorëheqjen duhet ta paraqesë brenda të hënës, ditë kur ai do ta kallëzojë atë në SPAK për disa vepra penale, në lidhje me procedurat për botimin në Fletoren Zyrtare të emrit të Arta Vorpsit, si anëtare të Gjykatës Kushtetuese.

Sipas tij, në Ministrinë e Drejtësisë ka vepruar një grup i strukturuar kriminal, si pjesë e tentativës së mazhorancës për të kapur Gjykatën Kushtetuese.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund të shmangen epidemitë

Numri i vdekjeve të raportuara nga COVID-19 ka kaluar 4 milionë, sipas Universitetit Johns Hopkins që regjistron infektimet dhe vdekjet. Në 100 vitet e...

Politikani lituanez dënohet me burg për spiunim për Rusinë

Një gjykatë në Lituani dënoi politikanin Algirdas Paleckis me gjashtë vjet burgim, pasi e shpalli fajtor për spiunim për Rusinë. Gjykata e rrethit Siauliai vendosi...

Lëkundje sizmike me magnitudë 4.1 në Shqipëri

Lëkundje sizmike janë regjistruar mbrëmjen e sotme në vendin tonë. Sipas statistikave të publikuara nga Instituti i Gjeoshkencave, Energjise, Ujit dhe Mjedisit, tërmeti me...

Zgjedhje të parakohshme? Haradinaj: Qeveria Kurti nuk do të zgjasë shumë

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj deklaroi se qeveria e Albin Kurtit nuk do të zgjasë shumë, duke paralajmëruar se në...

I pandehur me ish-ministrin Tahiri/ Rrëzohet kërkesa e Jaeld Çelës për liri

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO), ka rrëzuar  kërkesën e ish-drejtorit të Policisë së Vlorës Jaeld Çela, për lirimin nga...