E martë, 20 Tetor, 2020
17 C
Tirana

Meta do japë dorëheqjen? Zbardhen prapaskenat se çfarë do ti propozojë presidenti-Ramës

Më të lexuarat

Italia e gjunjëzuar nga koronavirusi, regjistron shifra alarmante. Masat e reja

Italia është e gjunjëzuar nga koronavirusi. Pas rritjes së numrit të rasteve të reja, Italia do t’i ashpërsojë masat kundër covid-19. Të dielën mbrëma,...

A do të ketë një mbyllje të dytë? ISHP në prag të masave të forta shtrënguese

Autoritetet në Shqipëri kanë përsëritur gjatë ditëve të fundit se gjithmonë po tentohet që Shqipëria të mos izolohet, ndërsa pasojat do të ishin fatale....

Makina e gazetarit shqiptar bëhet shoshë nga plumbat, dalin pamjet e rënda

Gazetari i portalit “Reporteri” në Kosovë, Shkumbin Kajtazi, gjatë mesnatës është përballur me një sulm të rrezikshëm. Ndaj mjetit të tij është qëlluar me rreth...

“Shqipëria do të izolohet më 23 tetor”, Alfred Cako bën parashikimin e frikshëm

Konspiracionisti Alfred Cako ka bërë një parashikim të frikshëm, ku sipas tij, vendi ynë do të përjetojë një karantinë të dytë. Ndonëse ende nuk...

Naftëtarët refuzojnë Ramën: Nuk dalim nga greva pa ardhur këtu e pa marrë pagat

Grevistet naftëtarë nuk kanë vonuar përgjigjen për kryeministrin Edi Rama, pas ftesës së këtij të fundit për bisedime. Ata nuk e pranuan thirrjen e tij,...

Bum infektimesh në Shqipëri, 3 të vdekur nga koronavirusi në 24 orët e fundit

Situata me pandeminë në Shqipëri nuk po njeh shenja përmirësimi. Edhe ditën e sotme ka patur një bum të infektuarish. Tre persona kanë humbur jetën...

Një izolim i dytë nga koronavirusi? Rrakacolli tregon skenarët

Rritja alarmante  e rasteve të reja me Covid-19 ditët e fundit në vend, ka shtuar frikën te qytetarët se mund të ketë një izolim...

Shtëpi 500 mijë euro në Palasë? Basha i përgjigjet Braçes

Kreu i PD-së Lulzim Basha ka reaguar pas akuzave të zv.kryeministrit Braçe se ai ka blerë shtëpi në Palasë në vlerën e 500,000 eurove. Basha...

Meta me tone të ashpra ndaj Bashës: Thuaji popullit tënd që je peng dhe vazhdo

Deklarata e kreut të PD, Lulzim Basha se Meta për opozitarin, aq sa unë bëj presidentin, ka sjellë reagimin e ashpër të kreut të...

Specialisti shqiptar thotë se virusi do zhduket, nëse mbajmë maska për 6 javë

Çdo ditë e më shumë mjekët kërkojnë nga ana e qytetarëve disiplinim dhe mbajtjen e maskave, si një mënyrë për të penguar transmetueshmërinë e...

Pas protestës së opozitës, duket se zhvillimet politike nuk do të ndalen këtu. Një ditë më parë, Presidenti i Republikës Ilir Meta, në një deklaratë për mediet përsëriti shqetësimin e thellë mbi krizën kushtetuese, institucionale, politike dhe të përfaqësimit ku ndodhet vendi. Ai tha se është i gatshëm që në përputhje me kompetencën që i jep shkronja “gj” e nenit 92 të Kushtetutës, të rishikojë Dekretin për caktimin e datës së zgjedhjeve vendore, dhe të dekretojë një datë tjetër për zhvillimin e tyre. Po kështu, edhe që të vendos në dispozicion mandatin si president, nëse palët e gjykojnë si element për një zgjidhje gjithëpërfshirëse.

“Ashtu siç deklarova me përgjegjësi më 20 mars nga Pogradeci, mbetem i gatshëm që për një zgjidhje që i shërben interesit më të mirë, stabilitetit dhe demokracisë së vendit, të vendos në dispozicion edhe mandatin tim si President i Republikës, nëse palët e gjykojnë edhe këtë element si të rëndësishëm për një zgjidhje gjithëpërfshirëse, që do t’u jepte qytetarëve shqiptarë të drejtën për të zgjedhur edhe Presidentin me votën e tyre të lirë”.

Duke qëndruar në të njëjtën linjë, analisti dhe moderatori i emisionit ‘360 Gradë’, Artur Zheji, nga studio e lajmeve në RTV Ora citoi se presidenti Ilir Meta po bëhet gati që për zgjidhjen e krizës politike, të vërë në tavolinën e diskutimit mandatin e tij.

Lexo edhe :   Basha: Koha nuk pret, plani ynë shmang katastrofën dhe mban njerëzit në punë

Sipas Zhejit, referuar informacioneve të tij, Meta nëse do të japë dorëheqjen do t’i kërkojë edhe Ramës të japë dorëheqjen, me argumentin që ‘erdhëm të dy në politikë, dhe të ikim të dy njësoj’.

“Meta thotë që unë jam gati ta vë mandatin tim në tavolinë, por në fakt se kush do ia thotë që vëre këtë, nuk na e ka thënë akoma. Në momentin që nuk do të ketë natyrë provokative, por thjeshtë gazetareske, por do jetë me impostim politik, Meta do ta vërë mandatin e presidentit në tavolinën e çdo lloj bisedimi, që ka si qëllim zgjidhjen e krizës, dhe këtë e kam nga informacione të mijat.

Lexo edhe :   “S’është lojë, as një grip i zakonshëm”, Rama: Rimbyllja do të ishte problem

Kjo nuk është e dyshimtë, sepse e ka bërë edhe më parë, 2 apo 3 herë dhe kjo do të thotë që po piqet momenti që mandati i Presidentit të vihet në tryezë, por me reciprocitet. Unë mendoj se nëse Meta do ta bëjë këtë, do ti thotë Ramës: Unë po e jap dorëheqjen, jepe edhe ti. Se erdhëm bashkë në pushtet, ikim të dy bashkë. Kjo do jetë me siguri ftesa më interesante e politikës shqiptare”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Dendias në Tiranë, PDIU proteston: Shqipëria ka humbur tokë e det, boll më

Vizita e Ministrit të Jashtëm grek, Nikos Dendias në Tiranë është pritur me protesta nga PDIU. Disa përfaqësues të tyre, së bashku me kryetarin, Shpëtim...

Kryemadhi: LSI, jo kompromis për të ndërtuar pasurinë në kurriz të qytetarëve

Partia Demorkatike dorëzoi një kallëzim në SPAK për çështjen e inceneratorëve, ku ndër të paditurit ishte dhe Lefter Koka, ish-Ministri i Mjedisit nga rradhët...

Milo: Greqia nuk mund të zgjerojë ujërat pa marrëveshje me Shqipërinë

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias pritet të vizitojë sot Tiranën. Në takimet me krerët  epolitikës shqiptare, temë diskutimi, mes të tjerash do jetë edhe...

PD lëshon ‘bombën’: Ka një hetim ndërkombëtar për çështjen e inceneratorëve

Partia Demokratike e dërgoi çështjen e inceneratorëve dje në SPAK, por hetimi i saj duket se ka “thyer” edhe kufijtë e Shqipërisë. Sekretari i Përgjithshëm...

Meta: Rritja e borxhit publik po thellon papunësinë dhe varfërinë

Presidenti i Republikës, Ilir Meta duke iu referuar parashikimeve të FMN për muajin tetor, shprehet se situata ekonomika në vend është shqetësuese. Meta shprehet se...