E hënë, 18 Janar, 2021
-1 C
Tirana

Merkel dhe Putin diskutojnë mbi mundësinë e krijimit të një vaksine anti-covid

Rusia dhe Gjermania janë duke biseduar për mundësinë e prodhimit të përbashkët të vaksinës kundër koronavirusit.

Në një bisedë telefonike, presidenti rus Vladimir Putin dhe kancelarja gjermane Angela Merkel diskutuan për çështjet në lidhje me bashkëpunimin në luftën kundër pandemisë së koronavirusit me theks mbi perspektivat e mundshme për prodhimin e përbashkët të vaksinave.

Ende nuk ka një marrëveshje konkrete, por Merkel dhe Putin u dakordësuan që të vazhdojnë kontaktet mbi çështjen midis ministrive të shëndetësisë të dy vendeve dhe agjencive të specializuara.

Të dy udhëheqësit diskutuan gjithashtu zgjidhjen e konfliktit midis Kievit dhe forcave separatiste pro-ruse në Ukrainën lindore, pasi situata ka mbetur e bllokuar që kur u nënshkruan marrëveshjet e paqes më 2015.

Rusia dhe Gjermania kohët e fundit kanë filluar vaksinimet masive për të frenuar përhapjen e koronavirusit. Gjermania po përdor vaksinën e zhvilluar nga Pfizer dhe  BioNtech, ndërsa Rusia ka hedhur në qarkullim masiv vaksinën e saj Sputnik V.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha-Ramës: Për 8 vjet dështime fajin nuk e ka BE, por Tirja i qeverisë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka reaguar pas sulmeve të kryeministrit Edi Rama ndaj vendeve të Bashkimit Evropian, pasi nuk mbështetën Ballkanin Perëndimor...

OBSH paralajmëron: Do të ketë 100 mijë vdekje në javë nga Covid në botë

Vdekjet globale nga COVID-19 pritet të arrijnë në 100,000 shumë shpejt, nga më shumë se 93,000 të raportuara javën e kaluar, tha të hënën...

Braçe: Dy vite më parë u betova me dorën mbi Kushtetutë për të mos vjedhur

Zv.kryeministri Erion Braçe ka publikuar foton e dy viteve më parë, kur u betua me dorën mbi Kushtetutë për të marrë postin e zëvendësit...

Ku ka të drejtë dhe ku dredhon Rama në sulmin ndaj BE-së

Nga: Andi Bushati Edi Rama ka të drejtë në vizatimin që i bën BE-së si bashkim egoist, cinik madje aspak solidar. Kritikat që ai i...

Deputeti shqiptar ftohet në inagurimin e Joe Biden si president i SHBA-ve

Deputeti i Partisë Lidhja Demokratike e Kosovës, Faton Bislimi është në mesin e të ftuarve të Joe Biden në ditën e inagurimit të kandidatit...