E premte, 15 Janar, 2021
6 C
Tirana

Më efektive se Pfizer dhe Moderna, Italia zhvillon vaksinën e saj kundër Covid

Italia ka zhvilluar një vaksinë kundër koronavirusit, e cila është 92.5% efektive dhe e provuar në 100 vullnetarë.

Vaksina e zhvilluar nga kompania ReiThera ka dhënë rezultate më të mira se vaksinat e prodhuara nga Pfizer dhe Moderna, pasi nuk ka asnjë efekt anësor, shkruan Tgcom24.

Komisioneri Italian për pandeminë e COVID-19, Domenico Arcuri, tha se qeveria ka caktuar një sasi burimesh të mjaftueshme për të vazhduar me fazën 2 dhe 3 të vaksinës.

Ai u shpreh se vaksina është në një dozë e vetme dhe nuk ka pasur ndonjë efekt negátiv serioz në 28 ditët e para pas vaksinimit.

Ndërkohë, Ministri i Shëndetësisë, Roberto Speranza deklaroi se nëse të dhënat e marra deri më tani konfirmohen, në muajt e ardhshëm Italia do të ketë një vaksinë efektive dhe të sigurt me një dozë të vetme në vend të dy dozave.

Sipas presidentit të kompanisë ReiThera, synohet që të prodhohen 100 milionë doza në vit, ndërkohë që vaksina mund të ruhet në temperaturë midis 2 dhe 8 gradë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Dëborë dhe ngrica, temperaturat në minus për nesër

Sot pasdite (e premte, dt. 15) dhe nesër (e shtunë, dt. 16) priten reshje të dobëta në qarqet e jugut, ndërsa në pjesën tjetër...

Pamje të rënda/Përplasen 2 makina, kalimtari që priste në trotuar humb këmbët

Kalimtari që u përplas sot nga një makinë në Tiranë, për fat të keq ka humbur të dyja këmbët. Aksidenti i rëndë ndodhi mëngjesin...

Ne nuk jemi gati për Evropën pa Angela Merkelin

Nga: Mujtaba Rahman “Politico.eu” 2021 është viti kur Evropa do të duhet të mësojë që të jetojë pa Angela Merkelin. Kancelarja gjermane do të tërhiqet...

Rama do fërkojë duart, për sa kohë që opozitarët mbeten pragmatistë

Nga: Ben Andoni Do kishin një zë shumë më të besueshëm për publikun shqiptar nëse do të tregonin se konform programit dhe fizionomive, partitë e...

Vendim i papritur/ Një tjetër konkurrent i “Për’puthen” lë emisionin

Pavarësisht shikueshmërisë dhe suksesit në "Për'puthen", konkurrentët të pakënaqur marrin vendime për të lënë emisionin. Emini nga Kosova, ka marrë vendimin e papritur për tu...