E shtunë, 25 Shtator, 2021
8.5 C
Tirana

“Me xhinse dhe atlete”, analisti: Ushtria serbe do të hyjë në Kosovë si Rusia në Krime

Korrigjimi i kufijve mes Kosovës dhe Serbisë është një temë e nxehtë që ka “ngritur në këmbë” edhe ndërkombëtarët. Taksa për mallrat serbe e ka tensionuar më shumë situatën mes dy shteteve dhe që të arrihet një marrëveshje me dialog shanset sa vjen dhe zvogëlohen. Ndërsa në mediat serbe përflitet për një “pushtim” tjetër të Kosovës.

Këtë ka shpjeguar komentuesi ushtarako-politik Miroslav Lazanski në emisionin “Mirëmëngjesi Serbi ” në Happy TV. Sipas tij, secila hyrje në Kosovë, për të mbrojtur serbët e mbetur në Veri apo gjetkë nuk do të thotë konflikt me NATO.

Dhe këtë Lazanski e ka shpjeguar kështu: “Nëse unë dhe Mariç kalojmë me atlete, xhinse dhe këmishë në Kosovë, a është ky konflikt me paktin NATO?

Nuk është! Hajde të mësojmë pak nga shembujt dhe vendet e tjera botërore.

Le të themi se rusët në vitin 2014 në Krime nuk kanë bartur fare shenja ushtarake. A ka mundur dikush t’i akuzojë? Askush! Natyrisht, pozita ruse është shumë më ndryshe”.

Lazanski ka theksuar se mbrojtja civile mund të ri-aktivizohet në krahinën jugore serbe dhe për këtë shqiptarët e Kosovës janë të vetëdijshëm, dhe kjo sipas tij është edhe arsyeja pse bëjnë zhurmë.

Duke folur për platformën e Prishtinës për bisedime, Lazanski mendon se ajo është ultimatum për Serbinë.

“Nëse atë platformë e kuptojmë si një lloj skede të ngritur, a lejon ajo mundësi për ndonjë tregti do të shohim… Beogradi qartë ka thënë se nuk ka dialog pa heqjen e taksës, ndërsa platforma edhe më shumë ka “goditur” atë”, sqaroi ai.

Ndër të tjera, Lazanski nënvizon se askush nga bashkësia ndërkombëtare nuk ka dënuar platformën, e as nuk e ka gjykuar.

Lexo edhe :   Problemi me targat/ Çfarë thotë Marrëveshja e Brukselit?

“Edhe taksa edhe platforma, të gjitha janë miratuar që mos të bisedohet. Është vështirë që t’iu hiqen shqiptarëve taksat, kjo ndikon në politikën e tyre të brendshme. Ata janë betonuar në qëndrimin e tyre, ndërsa amerikanët po shohim se nuk janë shumë të interesuar”, shprehet ai.

Lexo edhe :   Kurti: Masat për targat i heqim nëse Serbia vepron njësoj

Në këtë emision, analisti ka shpërthyer në deklarata kundër Presidentit Aleksandër Vuçiç, duke e quajtur një ndër tradhtarët më të këqij serb.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E shtuna me diell dhe temperatura deri në 30 gradë

Vendi ynë sot do të mbizotërohet nga alternime kthjellimesh dhe vranësirash, duke sjellë mot me diell në të gjithë territorin. Sipas Meteoalb, sot temperaturat do...

Në rritje kërkesat për azil, arrijnë nivelin më të lartë të pas-pandemisë

Kërkesat për azil nga shqiptarët kanë filluar rritjen graduale pas lehtësimit të kritereve të udhëtimeve në vendet e Bashkimit Europian, por sërish ato mbeten...

Yuri Kim i shkon në zyrë Bashës. Cilat janë porositë e radhës?

Kryedemokrati Basha do të takojë sot në orën 16:00, ambasadoren e SHBA-së në Shqipëri Yuri Kim. Pas vendimit për përjashtimin e ish-kryeministrit Sali Berisha...

La hotelin luksoz, Lionel Messi paguan shumën e majme për vilën

Ylli argjentinas Lionel Messi, ka arritur që të gjejë një shtëpi në Paris. Sipas asaj që raporton “RMC Sports”, Messi deri tani ka jetuar...

“Mbretëria” e Kozakut, si kërcënim për një gjeneratë

Nga: Mentor Kikia Njëri që u quajtka Kozak, qenka shpallur mbreti i Instagramit dhe Tik-Tokut. Por një tjetër që u quajtka Fabio, mesa duket pretendent...