E diel, 28 Nëntor, 2021
12.5 C
Tirana

”Më censuruan”/ Trump ngre padi ndaj Google, Facebook dhe Twitter

Ish-Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump deklaroi se do të ndërmarrë veprime ligjore ndaj gjigandit të teknologjisë Google si dhe platformave sociale Facebook e Twitter, me arsyetimin se ai ishte një viktimë e censurës.

Procesi gjyqësor, synon që edhe tre pronarët e këtyre kompanive gjithashtu të paditen. Në një konferencë për shtyp nga vendpushimi i tij i golfit në Bedminster, New Jersey, Trump ngriti akuzakundër kompanive të mediave sociale dhe Demokratëve, të cilët ai i akuzoi për mbështetjen e dezinformatave, shkruan BBC.

“Ne po kërkojmë t’i japim fund ndalimit, dëbimit dhe anulimit që ju e dini aq mirë. Nuk ka prova më të mira se teknologjia e madhe është jashtë kontrollit, sesa fakti që ata ndaluan presidentin e Shteteve të Bashkuara në fillim të këtij viti. Nëse ata mund ta bëjnë atë për mua, ata mund ta bëjnë me këdo”, tha Trump gjatë fjalës së tij.

Trump u pezullua nga llogaritë e tij sociale në janar të këtij viti për shkak të shqetësimeve të sigurisë publike pas trazirave të Kapitolit, të udhëhequr nga mbështetësit e tij.

Procesi gjyqësor që kërkon të ndërmarrë Trump, është kritikuar nga ekspertët ligjorë, të cilët vunë në dukje zakonin e ish-presidentit për të pasur vëmendjen e medias, dhe jo për të mbrojtur në mënyrë agresive pretendimet në gjykatë. 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...