E hënë, 16 Maj, 2022
27.5 C
Tirana

Itali-Spanjë/ Në minutën e 89 Kielini prek topin me dorë, por a ishte penallti?

Mbrëmja e djeshme dhuroi spektakël, teksa ndeshja midis Italisë dhe Spanjës përfundoi në barazim 1-1 pas 120 minutash lojë, dhe italianët u treguan më të saktë nga pika e bardhë, duke kaluar në finalen e ”Euro 2020”.

Ndeshja ishte tepër e luftuar dhe pati disa episode, njëra prej tyre ndodhi në fundin e ndeshjes.  Mbrojtësi i Italisë, Xhorxho Kielini, pas një rrëzimi në zonë, me dorën e mbështetur në tokë, preku topin.

Spanjollët protestuan dhe kërkuan një penallti në favor të tyre, por për arbitrin gjerman Feliks Brysh, gjithçka ishte e rregullt, pasi topi nuk u prek qëllimisht nga Kielini.

Por, a veproi drejt gjermani i cili dha këtë vendim? Sipas rregullores së përcaktuar, Kielini prek topin në mënyrë të pavullnetshme, pasi trupi i tij ndodhet në një pozicion rënie, e cila është jo e natyrshme.

Sipas rregullores, nuk jepet faull apo penallti në rastet kur:

– Një lojtar prek qëllimisht topin me dorë/krah, për shembull, duke lëvizur dorën/krahun drejt topit;

– Një lojtar prek topin me dorë/krah duke rritur në mënyrë të panatyrshme vëllimin e trupit të tij. Një lojtar konsiderohet se e ka bërë trupin e tij në mënyrë të panatyrshme më të madh kur pozicioni i dorës/krahut nuk është një pasojë e justifikueshme e lëvizjes së trupit të lojtarit për atë situatë specifike.

– Një lojtar shënon një gol direkt me dorën/krahun e tij, edhe nëse është aksidental, ose shënon pas prekjes së tij të dorës/krahut.

– Prekja aksidentale e topit me duar, që e çon një shok skuadre të shënojë një gol ose të ketë një mundësi për të shënuar një gol nuk do të konsiderohet më faull.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Strategjia detare 2035

NGA GJENERAL PIRO AHMETAJ Shqipëria jonë është e bekuar me mbi 450 km vijë bregdetare, ndërsa hapësira e interesave detare (det i brendshëm dhe territorial)...

Deklaratat për SPAK/ Hajdari: Politika të qëndrojë larg drejtësisë, “peshqit e mëdhenj” janë në rrjetë

Në daljet e fundit për mediat, kryeministri Rama është shprehur se po pret me padurim që SPAK-u të godasë nga të katër anët. Duket...

Plagoset ish kandidati për kreun e PS-së, ngjarja në lokalin e reperit të njohur

Ish-kandidati për kreun e Partisë Socialiste në Durrës, Ardit Kërtusha, është plagosur me armë zjarri mesditën e sotme. Ngjarja ka ndodhur në një lokal në...

Gazeta austriake zbulon skandalin e madh, stafi i Metës vihet në lëvizje. Ja çfarë do ndodhë

Presidenca ka reaguar pas artikullit në gazetën austriake "Kronen Zeitung", duke i cilësuar si shpifje dhe gënjeshtra të fabrikuara. Reagimi është përcjellë nga ana...

SPAK mes PD dhe PS

Dikur PD e drejtuar nga Lulzim Basha nuk besonte te SPAK, por më pas jo vetëm depozitoi disa denoncime por kërkoi i pari që...