E martë, 25 Janar, 2022
-0.5 C
Tirana

Mbyllen baret e restorantet, Gjermania vendos izolimin e pjesshëm

Gjermania ka vendosur të mbyllë baret dhe restorantet në përpjekje për të parandaluar përhapjen e koronavirusit të ri.

Kancelarja, Angela Merkel tha se kufizimet e reja do të hyjnë në fuqi nga data 2 nëntor.

Në kuadër të masave të reja, gjithashtu do të kufizohet numri i njerzve në tubime me një maksimum prej 10 personash. Shkollat dhe dyqanet megjithatë do të lejohen të qëndrojnë të hapura.

“Këto janë masa të vështira”, u tha Merkel gazetarëve, duke shtuar se, firmat e goditura nga ky bllokim i pjesshëm i ri do të kenë mbështetje financiare nga qeveria.

Ne do të kompensojmë kompanitë, institucionet dhe klubet e prekura. Ne duhet të veprojmë dhe duhet të veprojmë tani – për të shmangur një emergjencë shëndetësore kombëtare”, tha Merkel.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ndërron jetë aktori i njohur turk, luajti në serialin “Ertogrul”

Aktori i njohur turk, Ayberk Pekcan, ka ndërruar jetë në moshën 51-vjeçare. I ndjeri ka luajtur në serialin “Ertogrul” dhe “Osman”. Mediat turke thonë se...

Gjirokastritët dhe korçarët më punëtorë, Lezha, Dibra dhe Tirana më “dembele”

Qarqe të ndryshme të vendit shfaqin sjellje ekstreme ndaj punës, pasi në disa prej tyre popullsia në moshë punë (+15 vjeç) shfaq një interes...

Makthi i Berishës nga institucionet që nuk e njohin

Nga: Mero Baze Sali Berisha tani ka nisur luftë me çdo institucion zyrtar, politik apo fetar që nuk e pranon më si Kryetar të PD,...

“Blindohen” zgjedhjet në Shoqatën e Tiranës, hyrja me kartë identiteti

Në orën 15:00 do të nisin zgjedhjet e Shoqatës Rajonale të Futbollit të Tiranës. Aktualisht është vënë re prezencë e forcave të policisë private,...

Nis hakmarrja pas përgjimeve, Tatimet ‘mësyjnë’ te bizneset e Armand Dukës

Bashkia e Tiranës me në krye Erion Veliaj, ka marrë zotimin për të "pastruar futbollin". Prokuroria e Tiranës ka nisur sot një hetim për...