E enjte, 16 Shtator, 2021
32.5 C
Tirana

Mbërrin në zyrën e Metës shkresa e PS për propozimin e Ramës si kryeministër

Kryeministri Edi Rama prezantoi qeverinë e re, me të cilën do të drejtojë vendin në katër vitet e ardhshme. Edhe ministrat e rinj të Ramës pritet të dekretohen nga Presidenti Meta. Tashmë në Presidencë ka mbërritur shkresa e Partisë Socialiste, për propozimin e Edi Ramës si kryeministër, bazuar në nenin 96 të Kushtetutës.

Qeveria e re ‘Rama 3’, do të betohet te Ilir Meta, nëse ky i fundit nuk do të jetë i shkarkuar nga Gjykata Kushtetuese. Kreu i qeverisë ka deklaruar dy ditë më parë se nëse Meta do të vijojë të jetë në atë zyrë si kreu i Shtetit, ai nuk do bëjë gjë tjetër veçse të respektojë Kushtetutën.

“Për sa kohë është në zyrë, do respektojmë Kushtetutën. Janë ndarë rrugët mes PS dhe Ilir Metës, janë të pakthyeshme”, tha Rama.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Nishani: Basha bashkë me Ramën kërkojnë asgjesimin e PD-së

E vetmja mënyrë për të trembur Ramën

Nga: Dritan Hila Tashmë që janë trajtuar të gjitha variablet e seriozitetit apo ambiguitetit të sjelljes së Bashës ndaj Berishës dhe pasojat që do ketë...

Nëndetëset me energji bërthamore, Kina denoncon paktin SHBA-Britani-Australi

Kina ka denoncuar një pakt historik të sigurisë midis SHBA, Britanisë së Madhe dhe Australisë, duke e përshkruar aleancën si "jashtëzakonisht të papërgjegjshme" dhe...

Mësimi nga mençuria e gjyqtarit Learned Hand

Nga: Irena Beqiraj Po jetojmë një periudhë të çmendur “skepticizmi” ndaj Amerikës. Mesazhet e shumë zyrtarëve të saj duken butaforike. Por historia na tregon që...

I zhdukur prej dy ditësh, 39-vjeçari gjendet pa shenja jete

Policia e Tiranës njofton se është gjetur pa shenja jete një 39-vjeçar në zonën e quajtur "Kodrat e Selitës". Policia ka indentifikuar viktimën, shtetasi...

“Shqipëria do monitorohet nga kamerat”, ministri Çuçi zbulon planin

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, ka zbuluar sot në Kuvend objektivat e dikasterit që ai drejton në 4 vitet e ardhshme të 'Qeverisë Rama'....