E premte, 26 Shkurt, 2021
6 C
Tirana

Masat lehtësuese/ Rama zbulon planin e hapjes

Kryeministri u ka kërkuar të gjithë qytetarëve që të tregojnë durim, pasi virusi është mes nesh. Deri në daljen në treg të një vaksine, kryeministri Rama paralajmëroi se është e largët dita që ti rikthehemi jetës normale.

Ai tha se duket monitoruar situatën, nga java tjetër do të ketë masa lehtësuese dhe po mendohet për të liruar lëvizjen në këmbë. Rama tha se do lirohet pak lëvizja fshat-qytet dhe mund të ketë një orar të posaçëm për pensionistët.

“Lëvizja fshat-qytet të jetë më e relaksuar. Levizja në këmbë do jetë më e lehtë. Do ketë një orar për pensionistët, për shembull të dalin në mëngjes. Pastaj ata brenda e të tjerët jashtë. Mund të lejohet dhe dalja për xhiro, deri në 2 veta, por jo më shumë se dy veta dhe jo të qëndrojnë në një vend dhe të krijojnë grumbuj”, u shpreh Rama.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Studimi: Një dozë e vetme e vaksinës së Pfizerit ul transmetimin e virusit

Tre studime të reja britanike tregojnë se vaksina kundër COVID-19-s e kompanive Pfizer-BioNTech, e cila merret me dy doza, zvogëlon transmetimin e virusit pas...

Sa ndihmojnë vaksinat kineze për rritjen e influencës së Pekinit në Ballkan?

Në një kohë kur shumë vende kanë vështirësi për të siguruar doza të mjaftueshme vaksinash për koronavirusin, Kina ka shtuar përpjekjet për të shpërndarë...

Koronavirusi, Tomini: Dy fëmijë ndodhen në terapi intensive

Zv. ministrja e Shëndetësisë, Eugena Tomini ka folur për situatën me Covid-19 në spitalet që trajtojnë koronavirusin në vendin tonë. Në një lidhje direkte me...

Epidemiologu Alimehmeti: Të saktësohen sa teste e tampone bëhen në ditë

Epidemiologu Ilir Alimehmeti ka folur për situtën e pandemisë në vendin tonë, ku është shprehur se është ende herët për të folur për një...

Rakacolli: Të hënën vijnë 15 mijë doza të vaksinës së Pfizer

Zv.ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli deklaroi se të hënën do të vijnë në Shqipëri 15 mijë doza të vaksinës së Pfizer. Ajo tha në Report...