E premte, 5 Qershor, 2020
18 C
Tirana

Deficiti buxhetor hyn në një “normalitet” të ri, rritje për 5 vitet në vijim

Më të lexuarat

Rama bën premtimin e madh për bizneset e vogla

Kryeministri Edi Rama ka bërë një premtim të madh sa i përket bizneseve të vogla. Gjatë intervistës së tij në emisionin “Opinion”, Rama deklaroi se...

Pagat e Luftës, Rama: Një lajm i mirë

Kryeministri Edi Rama sapo ka ndarë një mesazh me qytetarët lidhur me Pagat e Luftës. Kreu i Qeverisë njofton se ka kaluar 30 mijëshin numri...

Shtimi i rasteve në Maqedoninë e Veriut/ Policia: Do të hyjmë nëpër shtëpi

Maqedonia e Veriut ka ngritur alarmin pasi numri i rasteve të infektimeve është rritur sërish. Vetëm gjatë 24 orëve të fundit, në vendin fqinj...

Arrihet marrëveshja për Reformën Zgjedhore

Mazhoranca dhe opozita kanë arritur marrëveshjen për Reformën Zgjedhore. Në zgjedhjet e ardhshme, do të ketë identifikim biometrik të të gjithë votuesve. Kjo do të...

Kush e rikonstruktoi spitalin COVID-4? Berisha ‘nxjerr blof’ Ramën, ja çfarë fshihet pas kësaj

COVID-4 është struktura  më e re spitalore, e përshtatur si një spital karantinë, me kushte dhe standarde. Ky spital është bërë gati, nëse do...

“Do ketë marrëveshje për Reformën Zgjedhore”/ Hajdari komenton sjelljen e ambasadores së SHBA

Kryeinspektori i Përgjithshëm, Shkëlqim Hajdari ka komentuar situatën politike në vend dhe negociatat për Reformën Zgjedhore. I ftuar në rubrikën “Opinion” në News24, Hajdari u...

Vendi i parë në botë/ Irani goditet nga vala e dytë e koronavirusit

Vendet nga mbarë bota kanë filluar të lehtësojnë masat kufizuese të vendosura për të frenuar përhapjen e koronavirusit. Mirëpo, kjo rihapje nuk ka rezultuar efektive...

Rama mbron 15-vjeçaren, 1 vit më parë publikoi identitetin e prindërve të 13-vjeçares së përdhunuar

Deputeti i opozitës Halit Valteri, propozoi sot në Kuvend rikthimin e dënimit me vdekje për përdhunuesit. Ai iu referua rastit të abuzimit të një...

Porositi shkrimin kundër Ramës? Këshilltari i Metës tregon si qëndron e vërteta

Këshilltari i Ilir Metës, Ilir Kulla, ka reaguar menjëherë pasi mediat italiane i nxorën emrin në skandalin e ‘fake news’-it të porositur në vendin...

Rrëfimi/ Edhe shoqja e 15-vjeçares u abuzua: Ja si më gënjyen dy vajza

Pas ngjarjes makabër të regjistruar në shkollën e Babrrusë, ku një 15-vjeçare u abuzua seksualisht nga roja i shkollës, Abaz Doga, të tjera skandale...

Treguesit fiskal kanë hyrë në një normalitet të ri ku së paku për 5 vitet në vijim nuk do të jetë asgjë njësoj në situatën ekonomike të vendit. Pasojat ekonomike të Pandemisë Covid do të reflektohen në treguesit fiskalë, sidomos në borxhin publik për shkak të rritjes së deficitit buxhetor se paku për 5 vitet në vijim.

FMN përllogarit se deficitit buxhetor i vendit tonë do të arrijë në 88 miliardë lekë këtë vit, ose 5,4 % e pBB-së, gati tre herë më i lartë se i vitit në vijim, kryesisht për shkak të dobësive në të ardhurat fiskale, të cilat pritet të pësojnë një ulje së paku me 16 për qind me planin e vitit ose mbi 70 miliardë lekë.

Siç shihet nga të dhënat në grafikun bashkëngjitur deficiti buxhetor do të vijojë të jetë i lartë edhe në vitin 2021 me rreth -55.6 miliardë lekë, nga -36 miliardë lekë që ishte parashikuar para pandemisë.

Në vitin 2022 deficiti buxhetor pritet të arrijë në -49.8 miliardë lekë nga -36 miliardë lekë të programuara para pandemisë.

FMN ka përllogaritur se sipas skenarit bazë borxhi bruto parashikohet të bjerë gradualisht nga kulmi i rreth 75.6 për qind në vitin 2020 në rreth 59.1 për qind e PBB-së në 2025.

Me herët në fillim  të muajit Qeveria shqiptare ka rritur deficitin buxhetor në rreth 68 miliardë lekë nga rreth 39 miliardë lekë që ishte më parë. Gjithashtu nëpërmjet një akti normativ që ndryshoi buxhetin e vitit 2020, qeveria vendosi të rrisë kufirin e borxhit me 116 mln euro.

Por të gjithë skenarët për ecurinë e treguesve ekonomikë dhe fiskale  mund të ndryshojnë në varësi të masave bllokuese për parandalimin e pandemisë. Nëse kriza dhe masat vijojnë edhe në gjashtëmujorin e dytë përkeqësimi ekonomik do të vijojë në gjithë globin, por edhe në Shqipëri.

Pavarësisht se, pritshmëritë tregojnë se ekonomia do të kthehet rritjes në vitet në vijim pasojat e krizës së Pandemisë Covid do të vijojnë së përgjatë gjithë dekadës./Monitor

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shënohet një tjetër viktimë nga koronavirusi në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se një tjetër person ka ndërruar jetë si pasojë e koronavirusit në Shqipëri. Bëhet fjalë për një 85-vjeçare e...

Një tërmet i fuqishëm godet Turqinë

Një tërmet i fuqishëm ka goditur Turqinë mbrëmjen e sotme. Sipas Anadoly Agency, tërmeti ishte me magnitudë 5 ballë dhe u regjistrua në 7...

Kryeministër shqiptar në Maqedoninë e Veriut? Zaev shfaqet i pakënaqur

Partia BDI në Maqedoninë e Veriut ka shprehur hapur qëllimin, për të vendosur për herë të parë në krye të qeverisë një kryeministër shqiptar. Kryetari...

“Të implementohet pa humbur kohë”/ Kryemadhi reagon për marrëveshjen

Pas arritjes së marrëveshjes mes palëve për Reformën Zgjedhore, ka ardhur edhe reagimi i kryetares së LSI-së, Monika Kryemadhi. Përmes një postimi në Facebook, Kryemadhi...

Rudina Hajdari: Mora garanci nga ambasadorët edhe për lista të hapura

Deputetja Rudina Hajdari shprehet e shqetësuar në lidhje me mosndryshimin e sistemit zgjedhor për të shkuar drejt listave të hapura. Në fjalën e saj pas...
WhatsApp KONTAKTO TT