E mërkurë, 30 Shtator, 2020
15 C
Tirana

Marrëveshja për “Zgjedhoren”/ “M’ka çu nana me la gojën”, Manjani paralajmëron ditë të vështira

Më të lexuarat

Rindizet ashpër konflikti ushtarak Armeni-Azerbajxhan, shpallin gjendjen e luftës

Një nga konfliktet më të vjetër në botë, mosmarrëveshja territoriale midis Armenisë dhe Azerbajxhanit ka shpërthyer sërish. Përleshjet kufitare shpërthyen të dielën në mëngjes,...

“Nxore në pritë Azem Hajdarin”/ Fatos Klosi reagon pas akuzave të Berishës

Ish-kreu i SHIK, Fatos Klosi ka reaguar pas deklaratave të mbrëmshme të ish-kryeministrit Berisha lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit. Berisha akuzoi Klosin se ai...

Artan Hoxha i publikon videon e rëndë Berishës, e nxjerr ‘blof’ për ekzekutimin e Azem Hajdarit (VIDEO)

Gazetari Artan Hoxha i ka publikuar një video ish-kryeministrit Berisha, duke e nxjerrë ‘blof’ për deklaratat që bëri mbrëmjen e djeshme në emisionin "Opinion",...

Turqia rrëzon avionin armen në Azerbajxhan

Armenia akuzon Turqinë se ka rrëzuar një prej avionëve të saj, gjatë konfliktit me Azerbajxhanin. Ministria e Mbrojtjes e Armenisë pretendon se avioni i tyre...

“Ku i çuat paratë që iu dha bota?”, Rama i kërkon ndjesë ndërkombëtarëve, sqaron kush i administron fondet

Kryeministri Edi Rama ka folur në programin e financimit të BE-së për restaurimin dhe rrjetëzimin e monumenteve të kulturës të dëmtuara nga tërmeti i...

Kush e nxori në pritë Azem Hajdarin? Berisha jep emrin

Ish-Kryeministri Sali Berisha tha në 'Opinion' se Azem Hajdari u nxor në pritë nga Fatos Klosi, në atë kohë kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror. Sipas...

“I thashë të zhdukej për 6 muaj”, Berisha rrëfen detaje të reja lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit

Ish-kryeministri Sali Berisha ka zbuluar detaje të tjera lidhur me ngjarjet që kanë ndodhur para ekzekutimit të liderit të lëvizjes studentore, Azem Hajdari. Në një...

Sondazhi për djemtë e preferuar në “PërPuthen”, fituesi i surprizon të gjithë

Një sondazh i produksionit “PërPuthen” ka nxjerrë Armand Ferhatin si djalin më të pëlqyer nga pjesëmarrësit në spektakël. Edhe pse ai nuk ka qenë një...

Konflikti në Kaukaz/ Berisha në kah të Azerbajxhanit: Po çliron tokat e pushtuara nga Armenia

Ish-kryeministri Sali Berisha ka folur rreth luftës që ka nisur mes Armenisë dhe Azerbajxhanit, ku deri më tani janë shënuar dhjetëra viktima. Përmes një postimi...

Gruaja e Lefter Zhidrus tregon si ka lindur konflikti me fqinjët

Bashkëshortja e 71-vjeçarit, Lefter Zhidru, i cili u ekzekutua pak ditë më parë nga RENEA, ka treguar se si ka lindur konflikti me fqinjët. E...

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka reaguar ashpër pas marrëveshjes për Reformën Zgjedhore. Ai është i mendimit se kjo marrëveshje entuziazmoi vetëm ambasadorët dhe se për partitë ishte diçka që duhet ta ‘hiqnin qafe’.

Manjani shprehet me ironi se ‘lufta’ është mes palëve politike, e ndërsa populli as nuk ia ka idenë më të vogël se çfarë ndodhi, dhe pse pati përplasje të forta.

Në komentin e tij të radhës, mjaft thumbues, Manjani shton se ende nuk kemi një projektligj të shkruar, e ndërsa janë vetëm disa rrjeshta në gjuhën angleze. Po sipas tij,
reforma zgjedhore nuk mjafton.

Statusi

Reforma zgjedhore entuziazmoi vetëm ambasadorët. Ata u vetlavdëruan sa u kënaqën fare.

Partitë që morën pjesë thanë thjesht “shyqyr që e hoqëm qafe kët budallëk”.

Grupet e interesuara për një reformë të sistemit përfaqësues thjesht konfirmuan pakënaqësinë.

Populli as që e ka haberin se ç’farë përmban reforma.

Përjashtim bën Rudina e cila u fut në valle në emër të një partie që e kishte përzënë, foli si grup interesi pa e ditur cili ishte interesi, u kënaq me vetkënaqësinë e ambasadorëve dhe, megjithse ishte brënda nuk mori vesh asgjë se ç’u tha.

Lexo edhe :   Reforma Zgjedhore shumë polare

Praktikisht:
-Ende nuk kemi një projekt ligj të shkruar. Janë vetëm disa rrjeshta në gjuhën angleze.
– reforma zgjedhore nuk mjafton, duhen zgjedhje që të kuptojmë se ç’është bërë.

Zgjedhje të vështira na presin!

Sa më takon, që në fillim kam thënë që kjo reformë është “m’ka çu nana me la gojën”.

Por angazhimi politik, veçanërisht i opozitës duhet vlerësuar.

Tani partitë të merren me punët e tyre, sepse fushata ka filluar…

P.S. Grupet e interesit që donin ndryshim sistemi (edhe unë e doja) të paktën për sy e faqe le të fajsojnë të gjithë krahët jo vetëm opozitën. Për .ë tepër që kjo e fundit nuk është pjesë e vendimmarrjes parlamentare. Sa më takon, mendoj se ndryshimi i sistemit kërkon si parakusht një parlament pluralist në këmbë.

Lexo edhe :   I gjithë faktori opozitar, kundër herësit të Edi Ramës

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fuqitë e mëdha dhe konflikti mes Azerbajxhanit dhe Armenisë

Çfarë e bëri të rishpërthejë konfliktin për Nagorni Karabakun? Ekspertët mendojnë se kjo mund të ketë lidhje me gjendjen e përkeqësuar ekonomike në Azerbajxhanin...

Tre simptomat që në 85% të rasteve konfirmojnë nëse jeni infektuar me koronavirus

Instituti i Shëndetit Publik në Britaninë e Madhe ka sqaruar se cilat janë 3 simptomat kryesore, që në 85% të rasteve konfirmojnë se një...

Emërohet kryeministrja e parë femër e këtij shteti afrikan

Presidenti i Togos (shtet në Afrikë), Faure Gnassingbe emëroi sot kryeministren e parë femër të vendit, Victoire Tomegah Dogbe. 60-vjeçarja zëvendëson Komi Selom Klassou, i...

“Ndaloni sulmet”, Putin telefonon kryeministrin armen

Presidenti rus, Vladimir Putin, i ka kërkuar kryeministrit armen, Nikolla Pashinyan, që të ndalojë sulmet ndaj Azerbajxhanit. Putini theksoi nevojën urgjente për një armëpushim dhe...

Situata nga pandemia/ Manastirliu: Kemi numrin më të ulët të infektimeve në rajon

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka deklaruar se pavarësisht se shifrat e përditshme të infektimeve janë të larta, ato janë brenda parashikimeve. E ftuar në...