Rajoni

“Marrëveshja me Serbinë?”, Haradinaj: Mogherini dhe Hahn fajtorë që nuk është arritur

               Publikuar në : 22:40 - 15/04/19 Enno

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj është shprehur se mund të ishte arritur një marrëveshje me Serbinë nëse nuk do të ishte folur për territore. Deklaratat e Johanes Hahn dhe Federicha Mogherinit rreth ndryshimit të kufijve kanë dëmtuar Kosovën dhe rajonin, thekson ai.

Më herët gjatë së hënës, Hahn u shpreh se marrëveshja e Prespës mes Maqedonisë Veriore dhe Greqisë mund të çojë drejt ujdive të tjera në Ballkan.

“Nuk bëhet fjalë për t’u diskutuar asnjë marrëveshje për lëvizje të kufijtë të Kosovës. Mogherini dhe Hahn, duke toleruar një logjikë të tillë, kanë vonuar marrëveshjen dhe kanë vonuar Ballkanin, por edhe BE-në. Nëse nuk do të kishin folur për territore, ndoshta do ta kishim një marrëveshje”, u shpreh Haradinaj.

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT