E diel, 13 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

“Marrëveshja me Serbinë?”, Haradinaj: Mogherini dhe Hahn fajtorë që nuk është arritur

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj është shprehur se mund të ishte arritur një marrëveshje me Serbinë nëse nuk do të ishte folur për territore. Deklaratat e Johanes Hahn dhe Federicha Mogherinit rreth ndryshimit të kufijve kanë dëmtuar Kosovën dhe rajonin, thekson ai.

Më herët gjatë së hënës, Hahn u shpreh se marrëveshja e Prespës mes Maqedonisë Veriore dhe Greqisë mund të çojë drejt ujdive të tjera në Ballkan.

“Nuk bëhet fjalë për t’u diskutuar asnjë marrëveshje për lëvizje të kufijtë të Kosovës. Mogherini dhe Hahn, duke toleruar një logjikë të tillë, kanë vonuar marrëveshjen dhe kanë vonuar Ballkanin, por edhe BE-në. Nëse nuk do të kishin folur për territore, ndoshta do ta kishim një marrëveshje”, u shpreh Haradinaj.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Euro 2020/ Formacionet zyrtare, Angli-Kroaci gjithçka gati

Ndeshja e parë e ditës së sotme ajo mes Anglisë dhe Kroacisë nis në orën 15:00 dhe kombëtaret kanë publikuar dhe formacionet zyrtare.  

PD/ Voton i fundit nga kandidatët Agron Shehaj, ja fjala e tij për median

I fundit në rradhë nga kandidatët për kreun e Partisë Demokratike që votuan sot ishte Agron Shehaj. Në fjalën e tij pas hedhjes së...

Izrael/ Betohet sot qeveria e re, Netanyahu ‘zbret’ pas 12 vitesh nga pushteti

Në Izrael pritet të betohet sot një qeveri të re e cila do ta dërgojë Kryeministrin Benjamin Netanyahu në opozitë pas një 12 vjeçari...

Rritja e vdekshmërisë foshnjore, ogur zi

Blerina Hoxha/ Monitor Përpjekjet e tre dekadave në uljen e vdekshmërisë foshnjore u përmbysën vitet fundit, kur numri fataliteteve nën 1 vjeç arriti në vitin...

Vdekja e 44 vjeçarit në Velipojë, dhjetra pushues nga Kosova në protestë

Mungesa e mjekëve dhe e vrojtuesve në plazhe ka nxjerrë në protestë dhjetra pushues nga Kosova. Protesta ka ardhur 24 orë pasi në plazhin...