E diel, 13 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Macron zotohet: Do ta rindërtojmë katedralen Notre-Dame

Presidenti francez, Emmanuel Macron ka njoftuar se do të nisë një fushatë ndërkombëtare për mbledhjen e fondeve për rindërtimin e Katedrales Notre Dame.

Macron e konsideroi ngjarjen e djeshme një “tragjedi të tmerrshme”, teksa tha se sipas tij më e keqja ishte shmangur, ndërsa bëri me dije se fasada e katedrales dhe dy kulla kryesore nuk u shembën gjatë zjarrit.

“Po ju them të gjithëve sonte – ne do ta rindërtojmë këtë katedrale së bashku. Kjo ndoshta është pjesë e fatit të popullit francez. Dhe ne do ta bëjmë atë në vitet e ardhshme. Do të fillojmë një skemë kombëtare të donacioneve që do të shtrihet përtej kufijve tanë”, tha Macron.

Zjarrfikësit arritën të shpëtojnë strukturën kryesore të gurit të ndërtesës gotike, të vjetër 850 vjet, përfshirë dy kullat e saj, porse maja dhe çatia iu shembën.

Shkaku i tij nuk është ende i qartë, por zyrtarët thanë se mund të lidhet me punimet e renovimit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Izrael/ Betohet sot qeveria e re, Netanyahu ‘zbret’ pas 12 vitesh nga pushteti

Në Izrael pritet të betohet sot një qeveri të re e cila do ta dërgojë Kryeministrin Benjamin Netanyahu në opozitë pas një 12 vjeçari...

Rritja e vdekshmërisë foshnjore, ogur zi

Blerina Hoxha/ Monitor Përpjekjet e tre dekadave në uljen e vdekshmërisë foshnjore u përmbysën vitet fundit, kur numri fataliteteve nën 1 vjeç arriti në vitin...

Vdekja e 44 vjeçarit në Velipojë, dhjetra pushues nga Kosova në protestë

Mungesa e mjekëve dhe e vrojtuesve në plazhe ka nxjerrë në protestë dhjetra pushues nga Kosova. Protesta ka ardhur 24 orë pasi në plazhin...

Euro 2020/ Austri- Maqedoni e Veriut, 18:00. Ja shqiptarët që priten në fushë

Europiani më në fund erdhi edhe për Maqedoninë e Veriut, pasi ata marrin pjesë për herë të parë në një turne të këtyre përmasave. Ndeshja...

Provimi i matematikës, maturantët para Ministrisë së Arsimit me kërkesat e tyre

Maturantët në të gjithë vendin kanë protestuar për vështirësinë  e provimit të matematikës me pretendimin se teza ishte e formuluar gabim dhe me tendencë....