E diel, 13 Qershor, 2021
23 C
Tirana

Fati i thesareve/ Çfarë mbeti nga Katedralja 850-vjeçare ‘Notre-Dame’ (Foto)

Mediat e huaja raportojnë se pas një lufte të gjatë me flakët zjarrfikësit arritën të shpëtojnë strukturën kryesore të gurit të ndërtesës gotike 850-vjeçare, përfshirë dy kullat e saj, ndërkohë qe maja dhe çatia iu shembën.

Zjarrfikësit u përballën me flakët e zjarrit jo vetëm për t’i neutralizuar, por edhe për të shpëtuar objektet me vlerë që ruheshin aty prej vitesh.

“Kjo nuk është një relike, jo një copë qelqi “, tha Barbara Drake Boehm, kuratore e lartë në degën e Cloisters mesjetare të Artit Metropolitan në Nju Jork. “Është vetë shpirti i Parisit, por jo vetëm për njerëzit francezë. Për të gjithë njerëzimin, është një nga monumentet e mëdha për qytetërimin më të mirë.”

Kryetarja e bashkisë së Parisit, Anne Hidalgo, tha se shumë vepra arti dhe relikte fetare janë shpëtuar. Por, ndërsa puna e shpëtimit vazhdon, fati i shumë sendeve të tjera mbetet i panjohur.

Kurora e Shenjtë e Thorns

Një nga reliket më të çmuara të Notre Dame, mendohet të jetë një ndërthurje nga kurora origjinale e gjembave të vendosura në kokën e Jezusit gjatë kryqëzimit të tij.

Fillimisht nga Jeruzalemi, iu dha mbretit Louis IX në vitin 1238, i cili ndërtoi Sainte-Chappelle në Paris në mënyrë për ta strehuar atë dhe më vonë u transferua në Notre Dame.

Gjembat individuale janë shpërndarë si relike në mbarë botën – relikti i Notre Dame është rrotullimi origjinal, i mbështjellë në kristal.

Të hënën në mbrëmje, kryetarja e bashkisë së Parisit konfirmoi se ishte ruajtur.

Tunika e Shën Louis

Tunika e Shën Luisit është një veshje e shekullit të 13-të që thuhet se i përket mbretit Louis – i vetmi mbret francez që të bëhet një shenjtor.

I kurorëzuar në 1226, Louis mori pjesë në Kryqëzatën e Shtatë dhe vdiq gjatë Kryqëzatës së Tetë në vitin 1270. Ai gjithashtu mori Kurorën e Thornave.

Kryebashkiaku Anne Hidalgo konfirmoi gjithashtu se tunika ishte ruajtur të hënën.

Dritarja e Veriut

Një nga dritaret madhështore të xhamit të Notre Dame ishte e padëmtuar, sipas gazetarit francez Laurent Valdigui.

Skulptura e Nicolas Coustou

Në qendër të katedrales, skulptura e Nicolas Coustou qëndron mbi altarin e lartë të Notre Dame.

Fotografitë fillestare treguan se skulptura ishte kryesisht e padëmtuar, por gjendja e saj nuk është konfirmuar.

Kryqi i Vërtetë dhe gozhda e Shenjtë

Së bashku me Kurorën e Gjembave, Notre Dame vendosi një fragment të supozuar të Kryqit të Vërtetë – mbi të cilin Jezusi u kryqëzua – dhe një gozhdë origjinale që u përdor gjatë ritualit.

Është e paqartë nëse këto janë ruajtur.

Madonna dhe Fëmija

Një statujë ikonike – e njohur si Notre Dame de Paris me të cilën katedralja ndan emrin e saj – përshkruan Virgjëreshën Mari dhe Jezusin. Krijuar në shekullin e 14-të, u zhvendos në Notre Dame në 1818.

Kambanat e katedrales

Katedralja e Notre Dame ka 10 kambana – më e vjetra, Emmanuel, peshon 13 ton dhe u krijua në shekullin e 15-të, dhe ripërpunohet në vitin 1681.

Statuja e Shën Denisit

Një tjetër skulpturë e shekullit 18 nga Nicolas Coustou.  Nuk dihet fati i saj.

Piktura e Shën Tomas Akuinit

Krijimtari e shekullit të 17-të, iu dha katedrales në vitin 1974, kjo pikturë përshkruan shenjtorin dhe njerëzit që pinë nga një burim diturie.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Euro 2020/ Hollanda mund Ukrainën në ndeshjen emocionuese me 5 gola

Takim i mbrëmjes, ai midis Hollandës dhe Ukrainës është mbyllur me vrull pasi plot 5 gola u shënuan në pjesën e dytë. Hollanda fitoi...

Gurët e tëmthit, shkaktarët dhe të rrezikuarit

Gurët e tëmthit formohen kur lëngu i grumbulluar në fshikëzën e tëmthit mpikset ose ngurtësohet në copa të vogla materiali të ngjashme me gurët....

Takimi Rama-Blinken, ja marrëveshja e nënshkruar. Fjala e Blinkenit dhe Ramës

Kryeministri Edi Rama dhe Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken kanë zhvilluar një takim në Bruksel ditën e sotme. Fryt i këtij takimi ishte marrëveshja...

Itali/ Ngjarje tragjike në Romë, 4 viktima mes tyre autori dhe 2 të mitur

Një burrë i moshuar, 84-vjeçari Salvatore Ranieri, dhe dy vëllezër të moshës 5 dhe 10 vjeç, David dhe Daniel Fusinato, u vranë në Konsorciumin...

Euro 2020/ Anglia dhe Austria e nisin me fitore, 21:00 rradha e “tulipanëve”

Kanë përfunduar dy ndeshjet e para të ditës në Euro 2020. Anglia mundi Kroacinë me rezultatin 1-0 me gol të Sterling në pjesën e...