Shqipëria

Marku bën deklaratën e fortë: Gazetaria po vritet


               Publikuar në : 21:39 - 15/07/19 user tir

Profesori i Shkencave të Komunikimit Mark Marku mbrëmjen e sotme ishte i ftuar në emisionin “A show” të drejtuar nga Adi Krasta në “News 24”. Ai foli ndër të tjera edhe për gazetarinë, duke theksuar se ajo po vritet.

“Mendoj se kemi arritur në një pikë delikate të shqiptarëve në demokraci. Ne jemi në përkuljen për të vrarë gazetarët. Gazetarët në Shqipëri nuk janë të lirë dhe ndaj gazetaria po vritet. Unë mendoj në thelb se kategoria më rezistente ndaj qeverisë janë gazetarët. Ka në media njerëz që janë antiqeverisës. Kjo tregon se kemi krijuar profil të profesionit të gazetarit. Ka gjithnjë e më shumë gazetarë që nuk duan të heqin dorë nga ky profesion, pavarësisht se kushtet janë të pafavorshëm. Unë mendoj se ka qytetarë që duan demokracinë.

Mendoj se projekti i Ramës ka marrë goditje nga qytetarët. Unë mendoj se ka pasur refuzim masiv ndaj qeverisë. Në këtë kuptim, gazetarët, akademikët dhe qytetarët janë rezistentë ndaj qeverisë së Edi Ramës”, tha Marku.

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT