E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
11 C
Tirana

Mandati i tretë i Ramës dhe mandati i dytë i Balliut

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...

Nuk mbarojnë telashet për Strakoshën, portieri shqiptar i dyshuar me Covid

Pak ditë më parë, portieri i Lacios, Tomas Strakosha rezultoi negativ me koronavirus dhe ishte gati të bashkohej me skuadrën kryeqytetase, për ndeshjen sotme...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

Kryemadhi nxjerr sekretin: Halla e Briseida Shehajt është vjehrra e Braçes

Ish-drejtorja e Tatimeve dhe socialistja e njohur Briseida Shehaj, është bërë pjesë e LSI-së prej pak kohësh. Gjatë muajit tetor, kryetarja e LSI-së Monika Kryemadhi,...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

Nga: Mero Baze

Debati kryesor që dominon sot axhendën e Partisë Demokratike, është se çfarë do bëhet në të ardhmen, me Klevis Balliun. Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha, në përpjekje për ta qetësuar atë nga humbja e thellë në Pogradec, ku dukej se njerëzit kishin dalë nga shtëpia, vetëm për të votuar kundër tij, premtoi që do ta bëjë zyrtar të lartë në pushtetin e tij, për t’ia lënë të lirë fantazinë Balliut të thotë dhe ministër.

Disa militantë të PD, që ishin viktima të prishjes së shtëpive tek Unaza e Re, i kanë harruar fadromat e lalit dhe po merren me fadromën e PD-së së Pogradecit, që prishi të ardhmen e Balliut.

Edhe për ata ka një shpjegim nga Komisioni “Nishani”, që thotë se ata që skualifikohen nuk futen më në lista.

Edi Rama me malinjitet e zgjeron debatin, duke thënë se ka pasur ankesa për këtë çështje, edhe në platformën e bashkëqeverisjes dhe se ai do përpiqet t’i japë zgjidhje.

Tani Edi Ramën e kuptoj, se ai do të bëjnë kontrastin, mes tematikës së debatit në Asamblenë e Partisë Socialiste, ky diskutojnë për mandatin e tyre të tretë, dhe debatin që do t’i imponojë PD-së, të diskutojë për mandatin e dytë të Klevisit.

Kjo është taktikë e njohur e Edi Ramës, që do të bëjë diferencën me kundërshtarët, duke i banalizuar kauzat e tyre.

Por ndërkohë që Rama bën punën e vet, Lulzim Basha nuk ka pse e bën qesharake një garë, që dhe ashtu është bërë boll qesharake, duke premtuar rehabilitim të viktimave të garës kur të vijnë në pushtet.

Edhe Astrit Veliaj është ankuar që është skualifikuar, dhe Dashamir Tahiri është ankuar që nuk është kandiduar, dhe të tjerë kanë vërejtje të rënda për mënyrën si bëhen zgjedhjet, por ai duhet t’i mbushë një herë mendjen vetes, që kjo është një garë, sado fallco, viktimat e së cilës nuk kanë pse ngushëllohen.

Lexo edhe :   Si po e kopjon Lulzim Basha, skemën e hetimit të "Shtëpisë së Verdhë"
Lexo edhe :   Topalli: PD nuk është Basha, ai tradhtoi demokratët

Nga gjithë rastet, ky i Klevis Balliut është i jashtëzakonshëm. Ai nuk ka marrë 20 për qind të votave kundër. Ai ka marrë 75 për qind të votave kundër. Pra ai praktikisht është ndëshkuar me poshtërim nga dega e partisë, ku ka kandiduar.

Tani të ngrihesh e të thuash që këtë do ta kemi paraysh kur të marrim pushtetin, është të tallesh dhe me këtë garë, dhe me ata votues që e kanë përjashtuar atë.

Se kauza e Lulzim Bashës është që në pushtet do vijë me njerëz që i do partia dhe gjithë Shqipëria, dhe jo me njerëz që nuk ja do as partia. Po të jetë kështu, atëhere demoralizon çdo militant partie dhe çdo garë brenda saj, pasi ua humbet kuptimin.

Nga ana tjetër, ky debat banalizon PD. Nëse gjashtë muaj para zgjedhjeve, debati më i madh i PD është se çdo të bëhet  me fatin e Balliut, dhe në PS, se çdo bëhet me mandatin e tretë, është një kontrast i madh serioziteti.

Vetëm Luli mund t’ua imponojë shqiptarëve një debat kombëtar për dikë që e ka flakur një degë lokale. Dhe t’ia ngrejë nervat dhe partisë, dhe Shqipërisë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Edhe mjekët na kishin mbetur pa i ndarë në të majtë e të djathtë

Nga: Alfred Peza Ra ky Covid dhe mjekët u panë edhe me liderët e opozitës, pas 7 vjetësh kur askush nuk ishte kujtuar për ta,...

Tifozët nxjerrin drejtorin ukrainas nga zyra dhe e hedhin në koshin e plehrave

Pamjet që tashmë janë bërë virale, tregojnë një skenë tmerri ku tifozët kanë nxjerrë nga zyra drejtorin e stadiumit "Gagarin", dhe e kanë hedhur...

FOTO/Makina përplaset tek porta e zyrës së Merkel, alarmohet policia gjermane

Një mjet është përplasur te porta e zyrës së kancelares gjermane, Angela Merkel. Mediat e huaja raportojnë se nga ky incident, nuk ka patur...

Nuk ia doli dot mbanë, koronavirusi i merr jetën mjekut 48-vjeçar

Koronavirusi i ka marrë jetën një tjetër mjeku në Shqipëri. Fatkeqësisht ka ndërrruar jetë si pasojë e COVID 19 mjeku Bledi Nini, 48 vjeç. Ai...

E kaluat koronavirusin në shtëpi? Ja si të përfitoni rimbursimin e barnave

Paketa e medikamenteve për kurimin e COVID-19, do të rimbursohet nga shteti. Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka publikuar një video orientuese për qytetarët...