E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Macron paralajmëron se do të ketë ‘telashe’ ndaj të pavaksinuarve

Presidenti francez Emmanuel Macron, ka paralajmëruar se ka ndërmend të vështirësojë jetën për njerëzit në Francë që nuk janë vaksinuar kundër Covid-19.

“Unë me të vërtetë dua t’i shqetësoj ata, dhe ne do të vazhdojmë ta bëjmë këtë – deri në fund”, tha ai për gazetën franceze “Le Parisien”.

Por kundërshtarët politikë thanë se gjuha e fortë që ai përdori në intervistë, nuk ishte e denjë për një president.

Komentet e tij i shtynë deputetët të pezullojnë debatin mbi një ligj që ndalon të pavaksinuarit, nga pjesa më e madhe e jetës publike.

Seanca në Asamblenë Kombëtare u ndërpre për natën e dytë me radhë, pasi delegatët e opozitës u ankuan për gjuhën e presidentit, me një figurë kryesore që e përshkroi atë si “të padenjë, të papërgjegjshëm dhe të paramenduar”.

Legjislacioni pritej të miratohej në një votim këtë javë, por ai ka zemëruar kundërshtarët e vaksinës dhe disa deputetë francezë kanë thënë se kanë marrë kërcënime me vdekje për këtë çështje.

Vaksinimet e detyrueshme po futen në disa vende evropiane, me Austrinë që kryeson rrugën për moshat mbi 14 vjeç. Nga muaji i ardhshëm dhe Gjermania planifikon një lëvizje të ngjashme për të rriturit.

Në intervistën e tij me “Le Parisien” të martën, Macron tha se megjithëse nuk do të “vaksinonte me forcë”, ai shpresonte të inkurajonte njerëzit, duke “kufizuar sa më shumë që të ishte e mundur aksesin e tyre në aktivitetet në jetën shoqërore”.

“Unë nuk do të dërgoj [njerëz të pavaksinuar] në burg”, tha ai. “Kështu që ne duhet t’u themi atyre, nga 15 janari, nuk do të mund të shkoni më në restorant. Nuk do të mund të shkoni më për një kafe, nuk do të mund të shkoni më në teatër. Nuk mund të shkoj më në kinema”.

“Asnjë emergjencë shëndetësore nuk justifikon fjalë të tilla”, shkroi në Twitter Bruno Retailleau, kreu i Senatit të republikanëve të krahut të djathtë. “Emmanuel Macron thotë se ka mësuar t’i dojë francezët, por duket se i pëlqen veçanërisht t’i përçmojë ata”.

Lexo edhe :   Gjermania regjistron për herë të parë mbi 100 mijë raste të reja me k*ronavirus

Një nga kandidatet kryesore për presidencën, Valérie Pécresse nga republikanët, tha se ishte e indinjuar që presidenti kishte akuzuar njerëzit e pavaksinuar, se nuk ishin qytetarë. “Duhet t’i pranoni ashtu siç janë – t’i udhëheqni, t’i bashkoni dhe mos t’i ofendoni”, tha ajo për CNews.

Udhëheqësja e ekstremit të djathtë, Marine le Pen, shkroi në Twitter: “Një president nuk duhet të thotë se… Emmanuel Macron është i padenjë për detyrën e tij”.

Ndërkohë, politikani majtist Jean-Luc Mélenchon i përshkroi komentet si një “rrëfim të habitshëm”. “Është e qartë, leja e vaksinimit është një dënim kolektiv kundër lirisë individuale”, shtoi ai.

Lexo edhe :   Gjermania regjistron për herë të parë mbi 100 mijë raste të reja me k*ronavirus

Gjuhë e ngjashme u përdor nga presidenti Georges Pompidou në vitin 1966, por, ndryshe nga Macron, ai tha se ishte koha të ndalonte së bezdisuri francezët. Aleati i Macron, Christophe Castaner tha të mërkurën se “fraza nuk tronditi askënd kur doli nga goja e Pompidou”.

Franca ka një nga normat më të larta të vaksinimit kundër Covid në BE, me më shumë se 90% të popullsisë së rritur, dhe z. Macron ka theksuar rreth pesë milionë njerëz mbeten të pavaksinuar.

Për muaj të tërë, Franca u ka kërkuar njerëzve të tregojnë ose prova të vaksinimit ose një test negativ Covid për të hyrë në shumë vende publike.

Por qeveria franceze dëshiron të heqë opsionin për të treguar një test negativ në përgjigje të rritjeve rekord të infeksioneve, të nxitura nga variantet shumë ngjitëse Omicron dhe Delta të Covid.

Të martën, vendi raportoi 271.686 raste të reja ditore me Covid – numri më i lartë i infeksioneve ditore të regjistruara në Francë që nga fillimi i pandemisë.

Macron ende nuk ka deklaruar zyrtarisht se do të kandidojë për një mandat të dytë, por i tha “Le Parisien” në intervistën e së martës se ai dëshironte të kandidonte dhe do të sqaronte vendimin e tij “pasi situata shëndetësore ta lejojë atë”.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...