E hënë, 3 Gusht, 2020
20 C
Tirana

Luftë kundër evazionit të pastrueseve

Më të lexuarat

“Po kthehen në vatra potenciale”, Manastirliu bën thirrjen e rëndësishme

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetin social Facebook njofton se festat apo ditëlindjet po kthehen në vatra potenciale dhe si...

Tjetër bilanc i rëndë nga koronavirusi në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi. Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot betejën...

Kryeministri i Kosovës rezulton pozitiv me koronavirus

Kryeministri kosovar, Avdullah Hoti, ka rezultuar pozitiv me Covid-19. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Hoti, përmes një postimi në Facebook. Ai shkruan se...

OBSH bën paralajmërimin aspak pozitiv lidhur me pandeminë

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus së fundmi bëri një paralajmërim aspak pozitiv lidhur me pandeminë e koronavirusit. Ai theksoi se efektet...

“Fatkeqësisht dominojnë edhe moshat e reja”, mesazhi i fortë i mjekes

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka publikuar në rrjetin social Facebook, mesazhin e Dr. Migena Qato e cila shprehet se në spitalet COVID-19, fatkeqësisht...

Shkencëtarja që u arratis nga Kina: Koronavirusi doli nga një laborator ushtarak

Specialistja e virologjisë në shkollën e Shëndetit Publik në Hong Kong, Li Meng-Yan, ka deklaruar se koronavirusi e ka origjinën nga një laborator që...

Policia arreston 2 shoferë, bllokon 19 leje drejtimi

Policia e Shtetit bën me dije se kanë përfunduar në pranga 2 shoferë për drejtim mjeti në gjendje të dehur, ndërsa janë bllokuar 19...

Nuk u gjunjëzua si të tjerët gjatë himnit, basketbollisti i NBA shpjegon arsyen

Basketbollisti i Orlando Magic, Jonathan Isaac, u bë lojtari i parë i NBA që qëndroi në këmbë gjatë himnit amerikan që kur kampionati amerikan...

Pandemia/ Situata në Shqipëri vijon të jetë shqetësuese, publikohet bilanci

Situata në Shqipëri si pasojë e koronavirusit vijon të jetë shqetësuese! Së fundmi Ministria e Shëndetësisë ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit. MSH...

Të rritesh në kohë krize, biznesi që u zhvillua gjatë periudhës së pandemisë

Orientimi i burimeve drejt prodhimit të maskave i mundësoi kompanisë së prodhimit të tekstileve, SAM, jo vetëm të kompensonte rënien e porosive nga partnerët...

Nga: Klodian Tomorri

Qeveria e gjeti zgjidhjen e informalitetit. Kane vendosur te ulin pragun e detyrimit per deklarimin personal te te ardhurave, nga 2 milione leke ne vit qe ishte, ne zero.

Domethene nje pastruese qe ben dy pune me nga 20 mije leke ne muaj secila, qeveria do e detyroje te plotesoje deklaraten vjetore te te ardhurave. Kjo pastruesja sot paguan zero tatim mbi te ardhurat. Por nga viti tjeter, do paguaje 1300 leke tatim ne muaj. Shpetoi arka e shtetit.

Kjo eshte Republika e nxirjes se jetes. Imagjino pastruesen, elektricistin, hidraulikun, kamerierin qe bejne nga dy pune, te plotesojne deklaraten e te ardhurave. Çmenduri!

Ti mund te jesh punonjes sezonal. Per tre muaj ben dy pune, pastaj rri 4 muaj pa pune. Pastaj fillon prape. Ne fund te vitit, do te shkosh tek Tatimet dhe do te dokumentosh te gjitha rrogat, qe eshte nje çarje tr*pi edhe per ata qe jane ekonomiste, jo me per njerezit e thjeshte. Efektet anesore te progresivizmit.

Mbani withholdig ne burim, dhe na lini rehat me keto, keni Perendine. Po ky eshte turp, ploteso deklaraten te te ardhurave me 40 mije leke te ardhura ne muaj. Me kaq te ardhura, nje familje eshte ne kufirin e varferise, qeveria i thote ploteso deklaraten vjetore qe te marr 1 mije leke takse ne muaj une.

Derrmojini pastrueset, derrmojini. Se ata jane evazoret. Kurse pronaret e hoteleve dhe resorteve paguajne zero leke tatim fitimi, 6 per qind tvsh dhe hiç takse infrastrukture.

Madje kete vit kane bere dhe çudira te tjera aty ne paketen fiskale. Perjashtohen koleksionistet e automjeteve nga TVSH-ja, jane te perjashtuar nga fitimi kapital dhe kane rritur komisionin qe i shkon Drejtorise se Transportit Rrugor.

Nje koleksionist ka Shqiperia. Ndaj na duhen leket e pastrueseve qe te perjashtojme nga taksat te pasurit. Te pakten, tregohuni te ndershem. Verini emrin paketes fiskale se aq gonxhe sa e keni bere, ben muuuu.

 

 

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rezultoi pozitiv me koronavirus, ja takimet që zhvilloi Hoti sot

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, konfirmoi sot se kishte rezultuar pozitiv në testin e koronavirusit. Përmes një postimi në Facebook, Hoti tregoi se nuk kishte...

Mesazhet e mbylljes në kohën e listave të hapura

Jozefina Topalli mund të ishte vënë në siklet. I kishte të gjitha shanset të rrezikonte para demokratëve të Shkodrës, nëse Lulzim Basha do të...

Teuta mposht Tiranën, fiton Kupën e Shqipërisë

Teuta shpallet fituese e Kupës së Shqipërisë. Durrsakët mposhtën në finale Tiranën me rezultatin 2-0. Rustem Hoxha kaloi bregdetarët në avantazh, ndërsa Tirana mori shpejt...

Kryeministri i Kosovës rezulton pozitiv me koronavirus

Kryeministri kosovar, Avdullah Hoti, ka rezultuar pozitiv me Covid-19. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Hoti, përmes një postimi në Facebook. Ai shkruan se...

Humbja e jetës së Aneta Ramës, Zgarbi ngushëllon kryeministrin

Kritiku dhe personaliteti i shquar i artit italian, Vittorio Sgarbi, ka ngushëlluar kryeministrin Edi Rama për humbjen e nënës së tij. “Dashurinë për Italinë dhe...