E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
4 C
Tirana

Luan Rama: BDI dhe Ali Ahmeti, garantë të stabilitetit

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Ish-Presidenti i Republikës, Alfred Mosisiu sot feston 91-vjetorin e lindjes. I lindur në Shkodër në vitin 1929, djali i Spiro Moisiut, në moshën 73-vjeçar...

Komisioni i Sigurisë i jep goditjen e fortë Metës

Pas debateve të shumta, me shumicë të votave sot në Komisionin e Sigurisë është rrëzuar dekreti i kreut të shtetit, Ilir Meta, për kthim...

Zëvendëskryetari i LSI-së, Luan Rama, e sheh partinë Bashkimi Demokratik për Integrim të Ali Ahmetit në Maqedoni si garant të stabilitetit dhe të ardhmes evropiane të fqinjëve tanë.

Ai ka njoftuar se ka qenë i ftuar në Kongresin e katërt zgjedhor të BDI-së, ku u morën vendime të rëndësishme për sfidat e të ardhmes. Sipas tij, Maqedonia e Veriut nuk do të ishte kjo që është sot edhe me shumë arritje të tjera për statusin e shqiptarëve atje, pa rolin e vendosur, përcaktues dhe konstruktiv të BDI-së.

Ai shprehet më tej se BDI-së i takon detyra e unifikimit të faktorit politik shqiptar në Maqedoninë e Veriut, që sfidat e afërta zgjedhore të mund t’i përballojnë së bashku.

Statusi

BDI dhe Ali Ahmeti – garantë të stabilitetit dhe të ardhmes europiane të Maqedonisë së Veriut.

Para disa ditësh u mbajt në Shkup kongresi i katërt zgjedhor i BDI-së, Bashkimit Demokratik për Integrim, partisë politike më të madhe të shqiptarëve në Maqedoninë e Veriut. Unë pata nderin të jem i ftuar e të marr pjesë në atë kongres si përfaqësues i LSI-së.

Por, nuk mund të mos e përjetoja praninë time në atë forum ku u morën vendime të rëndësishme për sfidat e të ardhmes që duhet të përballojë BDI, edhe si njëri prej atyre që e kanë ndjekur rrugëtimin; prej lindjes në rritjen, konsolidimin, modernizimin dhe faktorizimin e partisë me kryetar mikun tim të gati 30 viteve më parë Ali Ahmeti, që prej kur ushtria çlirimtare kombëtare imponoi Marrëveshjen e Ohrit e tëhu, vit pas viti e fitore pas fitoreje.

Ndaj, mund të them me bindje se Maqedonia e Veriut nuk do të ishte kjo që është sot; anëtare në NATO dhe në prag të çeljes së negociatave për anëtarësim me BE-në (e panalizuar padrejtësisht vetëm për të mos u ndarë prej saj Shqipëria!), por edhe me shumë arritje të tjera për statusin e shqiptarëve atje, pa rolin e vendosur, përcaktues dhe konstruktiv të BDI-së, si garante e stabilitetit dhe të ardhmes europiane të Maqedonisë së Veriut.

Ndërkaq, mendoj se BDI-së i takon detyra e unifikimit të faktorit politik shqiptar në Maqedoninë e Veriut, që sfidat e afërta zgjedhore të mund t’i përballojnë sëbashku, për t’i dhënë votës së qytetarëve shqiptarë në Maqedoninë e Veriut, vlerën dhe fuqinë politike reale që ajo ka.

Interesi kombëtar e kontributi ndaj shtetit që po aq sa i maqedonasve është edhe i shqiptarëve, duhet t’i udhëheqë e bashkojë shqiptarët e padyshim, më së pari liderët e tyre politikë, kah kjo konstane përbashkuese.

Kongresi i katër zgjedhor i BDI-së e konturoi më së miri e me shumë përgjegjësi këtë qasje, ndaj zgjedhjet e afërta të parakohëshme parlametare, janë një mundësi përbashkuese për shqiptarët e Maqedonisë së Veriut.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Champions League/ Inter fiton mes drithërimash në Gjermani, avancon Liverpul

Përfundojnë ndeshjet e raundit të 5 të UEFA Champions League. Vëmendja më e madhe ishte në Gjermani në përballjen Borusia Mynshenglabah-Interit. Zikaltërit e Kontes, arritën...

Silva Bino: Nuk e kemi kaluar më të keqen, nesër mblidhemi me Komitetin Teknik

Shefja e epidemiologjisë në Institutin e Shëndetit Publik, Silva Bino tha se nesër Komiteti Shëndetësor do të mbajë një mbledhje për tu njohur me...

“Je i shpifur”/ Gjekmarkaj kapet me Frrok Çupin: Flet si njeri i Neandertalit

Analistët Agron Gjekmarkaj dhe Frrok Çupi, janë përfshirë në një debat mbrëmjen e sotme, në studion e “Open”. Ndërsa po diskutohej rreth integrimit dhe kushteve...

Mësimi online, Kushi: Klasa 1-5 dhe maturat do të vazhdojnë në shkolla

Ministrja e Arsimit Evis Kushi ka shpjeguar se si do të vazhdojë mësimi në shkollat shqiptare në situatën e pandemisë. Në një lidhje në emisionin...

Sonda kineze zbret në Hënë për të mbledhur mostra

Kina thotë se misioni i saj pa pilot në hënë që synon mbledhjen e mostrave të shkëmbinjve dhe pluhurit për t'u rikthyer më pas...