E enjte, 27 Janar, 2022
9.5 C
Tirana

LSI publikoi dokumentin e dënimit, ministri Peleshi shkarkon drejtorin dhe…

Pak orë pasi LSI përmes deputetit te saj Endrit Braimllari nxori dokumentet që tregonin se Drejtori i Përgjithshëm i Bordit të Kullimit për rajonin Korçë, Elbasan, Berat, është je person i dënuar më parë nga Gjykata, ministri i Bujqësisë Niko Peleshi e shkarkon.

“Asnjë lëkundje në mbrojtjen e pastërtisë së figurës. Falënderim çdokujt që hedh dritë mbi fakte të kësaj natyre”, tha Peleshi.

“Duke marrë në konsideratë faktin e bërë publik, se drejtori i Drejtorisë së Ujitjes dhe Kullimit për rajonin Korcë-Elbasan-Berat, rezulton fajtor me një vendim të formës së prerë (fakt për të cilin nuk është marrë dijeni në momentin e emërimit të tij) Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Niko Peleshi, vendosi largimin e tij të menjëhershëm nga detyra.

Qeveria e Shqipërisë s’ka pasur, s’ka dhe s’do të ketë asnjë lëkundje në mbrojtjen e pastertisë së figurës, së çdo zyrtari në varësinë e pushtetit ekzekutiv. Ministria e Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, falenderon dhe inkurajon çdokënd që hedh dritë mbi fakte të kësaj natyre, në funksion të moscënimit të figurës së zyrtarit të shtetit nga asnjë hije e të shkuarës në raport me ligjin”, thuhet në njoftim.

LSI publikoi dënimin e Nexhip Merrollit me 6 muaj burg për falsifikim.

Postimi i Braimllarit

Edi Rama emëron Drejtorin e Përgjithshëm të Bordit të Kullimit për rajonin Korçë, Elbasan, Berat shtetasin e dënuar me vendim të formës së prerë nga Gjykata e Rrethit Gjyqësor Korçë, Nexhip Merolli. Kryeministri i Drogës riciklon të dënuarit në poste kyçe në administratën publike. Bashkëngjitur gjeni vendimin e Gjykatës dhe urdhërin e emërimit. Kjo është Rilindja e paligjshmërisë!

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ministri i Jashtëm ukrainas i alarmuar: Po rritet grumbullimi i trupave ruse

Ministri i Jashtëm ukrainas, Dmytro Kuleba, tha se grumbullimi i trupave ruse në afërsi të kufirit me Ukrainën, po rritet çdo ditë, teksa shqetësimet...

“Ukrainës t’i dërgohen m*nicione”, Balla-Berishës: Gjuha shkon ku dhemb dhëmbi

Berisha ka shprehur solidaritetin e tij për Ukrainën, që rrezikohet nga një pushtim i mundshëm rus. Në fjalën e marrë në Kuvend, Berisha propozoi...

Kapet banda e rrezikshme, disa të arrestuar (VIDEO)

Policia ka njoftuar finalizimin e operacionit të quajtur “Storm”, ku u shkatërrua një bandë nga Kurbini, e akuzuar për disa vepra të rënda penale....

“Në kërkim ndërkombëtar”, Berisha: Zoto dhe Gugallja fshiheshin në Lushnje

Sali Berisha ka hedhur akuza të forta kundrejt Lulzim Bashës, lidhur me aferën e inceneratorëve. Teksa Stela Gugallja dhe Klodian Zoto janë në kërkim...

Basha: Rama udhëton me charter luksoz me paratë e shqiptarëve

Në seancën e sotme plenare, kreu i PD-së Basha ka sjellë në vëmendje faktin që salla e Kuvendit është e boshatisur nga ligjvënësit e...