E mërkurë, 4 Gusht, 2021
35.5 C
Tirana

Leli i del në ‘mbrojtje’ Ramës, çfarë pritet të vendosë sot Komiteti Teknik

Kryetari i Bashkisë së Vlorës, Dritan Leli, si rrallë herë i ka dalë në mbrojtje kryeministrit Rama, lidhur me çështjen e muzikës. Shumë biznesmenë dolën në protestë dje dhe sot në Vlorë, madje mbyllën dhe lokalet.

I menjëhershëm ishte reagimi i kreut të qeverisë, i cili zbuloi se që nga nesër, muzika do të ndalet në 23:00, në çdo zonë turistike të banuar. Leli tha se si bizneset ashtu edhe policia duhet të jenë në respekt të ligjit, ndërsa kërkoi mirëkuptimin e pronarëve të lokaleve në uljen e muzikës, që sipas tij, në shumë raste krijon probleme për turistët. Pas protestës së bizneseve në Lungomare, Komiteti Teknik i Ekspertëve pritet të dalë në një konferencë për media rreth orës 15:00, për të sqaruar nëse do të lehtësohen masat.

Pavarësisht faktit se muzika do të ndalet në 23:00 në çdo zonë turistike të banuar, ky orar nuk ka qenë aspak i përshtatshëm për pronarët e bizneseve në Lungomare, të cilët kanë pezulluar aktivitetin e tyre për 24 orët e ardhshme. Ata kërkojnë që orari i muzikës të shtyhet deri në 00:00, por kërkesa e tyre është refuzuar nga ana e kryeministrit Edi Rama.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

VIDEO/Rama i shpalli ‘luf*ë të hapur’, Peleshi shfaqet me Dritan Lelin në Vlorë

Situata me zjarret është përkeqësuar gjatë ditëve të fundit. Flakët kanë mbërritur edhe në zonat e banuara, duke ndezur sinjalin SOS në Gjirokastër, Dukat,...

Verbëria e rutinës së dorëzimit të përditshëm

Nga: Agim Baçi Shpesh njerëzit tregohen të verbër, ose bëjnë sikur!”, tha shkrimtari portugez Jose Saramango në ceremoninë e marrjes së çmimit “Nobel” në vitin 1998, duke...

Humbi jetën mes flakëve/ Shoku i viktimës: Nuk kishim zjarrfikëse

Detaje të reja të rënda kanë dalë në dritë lidhur me ngjarjen e rëndë ndodhur dje në fshatin “Asim Zeneli” në Gjirokastër, ku mbeti...

E vr*u për pronën/ “I trembem hakmarrjes”, vëllai i vras*sit kërkon mëshirë

Pak ditë më parë, një sherr mes kushërinjve për pronën në Lushnje përfundoi me një të vrarë. Autori i krimit, Kastriot Hasalla pritet të...

‘Cënoi besimin e publikut’, KPA shkarkon prokurorin e Krimeve të Rënda

Kolegji i Posaçëm i Apelimit (KPA), shkarkoi nga detyra prokurorin e Krimeve të Rënda Besim Hajdarmataj. Në vendim thuhet se Hajdarmataj ka cënuar besimin...