E martë, 27 Korrik, 2021
35.5 C
Tirana

Covid-19/ Fico: Numri i rasteve aktive është rritur

Drejtoresha e Institutit të Shëndetit Publik (ISHP), Albana Fico deklaroi se numri i rasteve aktive me koronavirus në vend, është rritur. Deklarata e Ficos u bë gjatë mbledhjes së sotme të Komitetit Teknik të Ekspertëve.

Sipas saj, situata epidemilogjike mbete e qetë, pasi incidenca e infektimeve është 5 për 100 mijë persona, teksa shtoi se në spitalet Covid, aktualisht po trajtohen 5 pacientë.

Sa i takon prezencës së variantit Delta në Shqipëri, Fico u shpreh se ende nuk ka një përgjigje zyrtare për mostrat e dyshuara.

Albana Fico: “Numri i rasteve aktive është rritur, por mbetemi në një incidencë 5 për 100 mijë persona, të shtruar në spitale COVID janë 5 pacientë, nuk kemi persona në reanimacion, numri i vdekjeve ka qenë zero për ditë me radhë, ndërkohë që për raportin e fataliteteve mbetet në 9.1% ka edhe një rritje të lehtë të pozitivitetit të mostrës. Efekt ka dhënë edhe vaksinimi. Nuk kemi një përgjigje për variantin Delta, e rëndësishme që përtej vaksinimit duhet të shohim me përparësi dhe të shohim masat e vendosura nga autoritete shëndetësore”.

Komiteti i Ekspertëve duke u bazuar në vijmësinë e procesit të vaksinimit, ka propozuar në  zgjatjen e orarit të muzikës nga 22:00 në 23:00, ndërsa masat e tjera vazhdojnë të jenë në fuqi si kanë qenë më parë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Brataj: Asnjë vaksinë nuk të mbron 100% nga infektimi me koronavirus

Vrau shokun e tij, Apeli ndryshon masën e sigurisë për Marjus Demën

Gjykata e Apelit ka ndryshuar masën e sigurisë për Marjus Demën, i cili vrau aksidentalisht shokun e tij Mehmet Qamën, disa muaj më parë,...

Merkato/ Atletiko do të shesë 3 lojtarë për Lautarton e Interit

Interi po ndërton sezonin e ri me Simone Inzaghin, me shpresën dhe qëllimin për të mos hequr dorë nga ndonjë lojtar tjetër i shkëlqyeshëm...

I shpëtoi aksionit të policisë, arrestohet drejtuesi i ”Benzit”

Policia ka bërë të mundur arrestimin e shoferit të automjetit tip ''Benz'', i cili nuk iu bind urdhrin të efektivëve për t'u ndaluar, pasi...

Pesë të zhdukur, 16 të plagosur në shpërthimin e fabrikës kimike gjermane

Një shpërthim në një fabrikë kimike në qytetin perëndimor gjerman të Leverkusenit, të martën në mëngjes, shkaktoi një zjarr në një depozitë që përmbante...

E rëndë në Shkodër, 7-vjeçarja mbytet në lumin Buna

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur mesditën e Shkodrës, ku një 7-vjeçare është futur për t'u larë në lumin Buna, por fatkeqësisht u mbyt....