E premte, 15 Janar, 2021
6 C
Tirana

Largimi i mjekut Allkja nga detyra, Rama: Shumë mirë kanë bërë, shkeli etikën

Kryeministri Edi Rama ka komentuar shkarkimin nga detyra të mjekut Ilir Allkja, duke e cilësuar si një vendim të drejtë.

Në emisionin “Open”, Rama u shpreh se mjeku kishte shkelur etikën dhe se të gjithë denoncimet e tij kishin rezultuar të pavërteta.

Ndërkohë, Rama ka bërë edhe një krahasim mes Allkjas dhe kolegëve të tij, si Najada Çomo dhe Tritan Kalo.

Edi Rama:Standardi im thotë që një major që është në frontin e luftës dhe mbush dynjanë me opinione që përhapin panik, nuk mund të jetë në sistem. Kanë bërë masë, dhe shumë mirë kanë bërë. Ka një hierarki në spital. Ne i kemi veshët hapur 24 orë dhe po iu them që të gjitha janë verifikuar rast pas rasti nga Ministria dhe rezulton se kemi të bëjmë me një person që nuk e përmbush dot. Nuk është parlament spitali. Najada Çomo e ulka kokën që nuk ka Zot që e prek me dorë, nuk e njihka Tritan Kalo që e ka pasur shpejtësinë që të dalë në protestë, ka marrë edhe mjekët e tjerë.

Shko bëjë në një vend tjetër. Unë nuk ndëshkoj asnjë njeri. E mora vesh kur ndodhi. Ka shkelur etikën dhe është bërë pas nenit të duhur. Gjithkush ka hierarki, nuk flet dot në televizor duke dezinformuar publikun. Sepse ato që ka thënë janë verifikuar. Ka procedura në shtet. Kanë rezultuar propagandë. Franca ka një rregull, nëse shërben në administratë nuk prononcohesh dot publikisht. Unë po them arsyetimin”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Pamje të rënda/Përplasen 2 makina, kalimtari që priste në trotuar humb këmbët

Kalimtari që u përplas sot nga një makinë në Tiranë, për fat të keq ka humbur të dyja këmbët. Aksidenti i rëndë ndodhi mëngjesin...

Ne nuk jemi gati për Evropën pa Angela Merkelin

Nga: Mujtaba Rahman “Politico.eu” 2021 është viti kur Evropa do të duhet të mësojë që të jetojë pa Angela Merkelin. Kancelarja gjermane do të tërhiqet...

Rama do fërkojë duart, për sa kohë që opozitarët mbeten pragmatistë

Nga: Ben Andoni Do kishin një zë shumë më të besueshëm për publikun shqiptar nëse do të tregonin se konform programit dhe fizionomive, partitë e...

Vendim i papritur/ Një tjetër konkurrent i “Për’puthen” lë emisionin

Pavarësisht shikueshmërisë dhe suksesit në "Për'puthen", konkurrentët të pakënaqur marrin vendime për të lënë emisionin. Emini nga Kosova, ka marrë vendimin e papritur për tu...

Pse opozita e Albinit, është më pranë fitores se opozita e Lulzimit

Nga: Kreshnik Spahiu Kosova dhe Shqipëria janë në prag të zgjedhjeve parlamentare. Çifti Vjosa dhe Albini ndryshojnë shumë nga Monika dhe Lulzimi? Nëse në Kosovë fitorja e...